8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyUpíri majú radi rock and roll a svetlá klubov
spot_img

Upíri majú radi rock and roll a svetlá klubov

DSCF8194The 69 Eyes; FeelMe – 03.02.2013 – MMC – Bratislava

Bratislavský koncert fínskej skupiny The 69 Eyes prebehol štandardne. No v zomknutom prostredí. Napriek organizačným problémom, keď vypadla americká glam rocková skupina Wildstreed to koncertu neuškodilo. Paradoxne to pomohlo, lebo headliner získal väčší priestor.

Predkapela FeelMe sa na prvý pohľad vymykala z koncertnej dramaturgie. No svojou tvorbou mnohých zaujala. Skupina sa orientuje na filmovú hudbu, no hudobné témy z filmov spracováva netradičným spôsobom. Nerobí to prvo plánovane presnou interpretáciou, ale s vlastným pohľadom. Do kompozícií vkladajú prvky metalu, funky a rôznych fusion. Už počiatočné písmena v názve skupiny prezrádza, že chcú priniesť energiu, emóciu a experiment.

 

The 69 Eyes – live in Bratislava

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=vF6bZTw6vx4&feature=youtu.be‘]


 

Pred hlavnou skupinou večera mala vystúpiť americká glam rocková skupina Wildstreet, ktorá pre chorobu zrušila turné. Preto po kratšej prestávke sa hneď predstavili fínsky rock and rolloví upíri. Začali energicky s novými skladbami. Práve s albumom X je skupina veľmi spokojná. Páči sa im výsledný zvuk a jeho pesničkárska forma. A zdá sa, že aj ľuďom, ktorí na nové skladby reagovali pozitívne. Aj v Bratislave sa prejavila tendencia ísť v nových skladbách k mäkšiemu popovému soundu.

The 69 Eyes kombinujú glam a gothic rock s rock and rollovým pôdorysom. Typickým rukopisom je u nich melancholická skladba so silnou melódiou v strednom tempe. Práve pomalými zádumčivými skladbami sa preslávili, ale The 69 Eyes vedia aj pritvrdiť. Na albumoch majú dokonale spracované aranžmány, keďže si dávajú záležať na zvukovej stránke. V Bratislave nie vždy všetko do seba pasovalo, ale aspoň tým ukázali rock and rollovú autenticitu.

The 69 Eyes – live in Bratislava

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=YMKMPz6KNTY‘]

 

V gothických pasážach pripomenuli ranný HIM, v rockových zas Motorhead, ale počuť bol aj vplyv horror punkovch The Misfits, či The Ramones. Napriek kompozičnému talentu po čase začali skladby splývať do jedného celku. Vtedy prišlo osvieženie v podobe krátkeho akustického setu, teda v polohe v ktorej sa cítia veľmi pohodlne.

Hudobníci z kapely majú v sebe rockový feeling napriek tomu, že to nie sú žiadny virtuózi. Ani v Bratislave neponúkli nejaké ekvilibritické jazdy po gitarovom hmatníku, ale ich sila je inde. Najmä v charizmatickom vokále, ktorý pridáva skladbám atmosféru. Jyrki 69 poctivo narába so svojím hlasom. Dáva si záležať, aby s ním správne narábal a mohol využiť rôzne škály jeho farebného odtieňu. Keďže je jeho veľkým vzorom Elvis Presley podvedome sa ho snaží vokálne napodobniť. No prejavom pripomínal viac Iggiho Popa, alebo Billyho Idola. 

The 69 Eyes odohrali v Bratislave zábavný koncert, ale bez nejakých výnimočných momentov.

 

| autor: Daniel

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img