8.6 C
Slovakia
piatok, 14 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyNajvitálnejší dôchodcovia na scéne ukázali Bratislave poriadny punk
spot_img

Najvitálnejší dôchodcovia na scéne ukázali Bratislave poriadny punk

DSCF8234UK Subs, TV Smith, Zeměžlúč – 13.02.2013. Randal klub

Už tradičná návšteva z Britských ostrovov je zárukou kvalitnej hudby a performancie. Z mekky punk rocku prišli vizionári tohto štýlu UK Subs, aby opäť dokázali, že tento druh hudby môže mať nielen razanciu ale aj myšlienku. Aj, keď najčastejšie sem chodia v tandeme so skupinou The Vibrators (keďže majú spoločného člena),  tento krát sa predstavili s pesničkárom TV Smithom s ktorým majú veľmi dobré vzťahy.

Prvým doľaďujúcim elementom večera bola česká stálica Zeměžlúč. Tá má rovnako bohatú históriu, aj keď iba v česko slovenskom kontexte. No ich návšteva je tiež veľmi vzácna, keďže v Bratislave nehrávajú príliš často. V trojčlennej zostave pôsobili rázne a hlučne. V trojakordovom opojení síce basgitarová linka nevynikala, ale nekompromisne ju tiahla vpred. V gitarách sa neozývali invenčné riffy, ale tvrdé power akordy. K ich rýchlym striedaniam dopomohli aj krátke výstižné bubenícke prechody.

Zeměžlúč – live in Randal

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=OFoS-HV0-V0′]


 

 

Po skončení ich setu sa stlmili zvyšné zosilovače a aparáty a svetlá pristáli na jednom, jedinom muzikantovi. TV Smith je žijúcou legendou, ktorý si meno spravil ešte v kultovej skupine The Adverts.

Od osemdesiatich rokov sa vydal na sólovú dráhu, ktorá trvá dodnes. Aj, keď na štúdiových nahrávkach nahráva so skupinou, naživo vystupuje väčšinou sám. No aj pri absencii všetkých tých pestrých aranžmánov zostáva bohatá melodika, ktorú vie TV Smith interpretovať aj sám. Ani v Bratislave nebol problém spoznať všetky jeho známe skladby a to aj bez rytmického sprievodu bicích nástrojov. Je zaujímavé, že TV Smith hrá skladby vlastne harmonicky a akordy iba občas melodicky rozloží.

TV Smith – live in Randal

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=Cy0PtkF3IcQ‘]

Skôr ich podopiera melizmatickým ozdobovaním svojho hlasu. Spevák má bohatý repertoár a preto vybral reprezentatívne skladby z rôznych období. Tým, že sú veľmi melodické a TV Smith hrá bez kapely si musí hlasivky viac namáhať. A to je v jeho veku naozaj obdibuhodné. Ešte pred odchodom z pódia stihol zahrať aj dve legendárne skladby ešte z obdobia The Adverts -Gary Gilmore´s Eyes a Bored Teenagers.


 

Britskí podvratníci hrali v Randal klube už niekoľko krát, no stále dokážu prekvapiť nespútanou energiou. Tá z UK Subs vyžarovala od začiatku ich setu až po celý hodinový koncert. Charlie už síce nerobí tak drsné pózy, ako vo svojich začiatkoch, ale svojho hnevu nad problémami sveta sa nevzdal. Charlieho hlas už je rokmi vystupovania zmechanizovaný a rozospievaný.

UK Subs – live in Randal

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=mclyFOsP6UA‘]

Takže mu nerobí problém nastúpiť s vysokým tempom už od začiatku. Vokálne mu vypomáhal aj jeho dlhoročný súputník Alvin Gibbs, či Jet Storm, ktorý sa v kapele už udomácnil. UK Subs predstavili nový album, ktorý vyšiel len pred pár dňami ich bratislavského koncertu. Zvuk UK Subs sa rokmi zmenil. Je ostrejší, vyhranejší a menej plastický. Vďaka prítomnosti dvoch gitaristov sa prelína bluesová linka s punkovým rytmickým patternom.

Pokiaľ bude Charlie zvládať živé koncerty tak ako to ukázal v Bratislave, o budúcnosť skupiny sa nemusíme báť. A aj, keď s odchodom Charlieho Harpera do punkového dôchodku asi odíde aj značka UK Subs, zatiaľ to vyzerá veľmi nepravdepodobné.

 

| autor: Daniel

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img