8.6 C
Slovakia
sobota, 13 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyŠpičkový metalový basgitarista, kňaz i hriešnik – David Ellefson
spot_img

Špičkový metalový basgitarista, kňaz i hriešnik – David Ellefson

David Ellefson ft. Andy Martongelli; Flem; 17.3.2024; Randal Club, Bratislava

Bývalý basgitarista slávnej americkej thrash metalovej formácie MEGADETH, David Ellefson sa posledné tri roky rozhodne nenudí. Jeho ostatnou aktivitou je Bass Warrior Tour 2024, na ktorej vystupuje so sprievodnou kapelou, aj s výborným gitaristom Andym Martongellim.

Od osudného mája 2021, kedy bol z Megadeth svojím dlhoročným priateľom Daveom Mustainom vykopnutý, stihol David Ellefson nahrať debutový album svojej novej hard rockovej formácie The Lucid, o rok neskôr založil death metalovú beštiu Dieth (s ktorou minulý rok vydal nahrávku To Hell and Back).

S vynikajúcim spevákom Jeffom Scottom Sotom nahral album Vacation in the Underworld a ešte (aby mu nebolo málo) v roku 2022 založil skupinu Kings of Thrash spolu s bývalým gitaristom Megadeth Jeffom Youngom, v ktorej hrávajú songy z prvých troch albumov Megadeth. A na apríl 2024 má už dohodnutý záskok za D.D. Verniho na turné ďalšej thrashovej legendy Overkill.

Na turné Bass Warrior 2024 spolu s talianskym gitaristom Andym Martongellim si však hrá, čo sa mu zachce a to, čo má najradšej. Od Megadeth preto postupne odzneli: Skin o`my Teeth, 99 Ways to Die, Reckoning Day, Bad Omen, Go to Hell, Countdown to Extinction, medley Lucretia / Take No Prisoners / Five Magics, Tornado of Souls, a v prídavkoch ešte Symphony of Destruction a Peace Sells.

Z výborného albumu s Jeffom Sotom odzneli pecky Celebrity Trash a Like a Bullet a z Ellefsonovej sólovky No Cover (2020) skladba Simple Truth. Večná škoda, že nedošlo aj na jeho predošlú, tiež výbornú sólovú nahrávku Sleeping Giants z roku 2019. Práve na týchto nahrávkach začala spolupráca Ellefson – Martongelli.

Z podarených coververzií rockových a metalových klasík v závere odznela Love Me Like A Reptile od Motörhead s tradičným, ale parádnym predstavením sprievodnej kapely a v prídavkoch tiež Paranoid od Black Sabbath (príhodné vzhľadom na Ellefsonom nosené tričko počas koncertu) a tiež Anarchy in the U.K. od Sex Pistols.

Celkovo šestnásť položiek odohraných výbornou kapelou. Čo viac si fanúšik Megadeth môže priať? Snáď len návrat hriešneho syna do zostavy.

Predkapelou na turné je talianska hard rocková formácia Flem. Keby nespievali anglicky, jeden by si myslel, že ich povolali na poslednú chvíľu odniekiaľ z Bárdošovej a na záskok na basu došiel strýko z Malaciek. Ale hrali dobre a zopár divákov myslím aj navnadili. Napriek nedeľnému večeru si na koncert našlo cestu do Randalu niekoľko desiatok Megadethkov, ale aj zopár Megadiethok. A tí rozhodne počas koncertu ani len nepomysleli na pondelkové ranné vstávanie do práce.

Podvečer, pred koncertom, keď si Mr. Ellefson sám a nezúčastnene vychutnával kávičku v ešte poloprázdnom miestnom bare, mi prišla na um otázka. Prečo to ten chlap stále robí? Po niekoľkoročnej mega úspešnej kariére muzikanta v svetoznámej kapele, kde hrával pred tisíckami fanúšikov a nahrával zásadné albumy metalovej histórie, sa tesne pred dôchodkom (59) ešte teperí po miestnych putikách kdesi vo východnej Európe (predtým hrali vo Vrútkach a v Košiciach).

Prevesenému v prvom rade cez zábradlie počas koncertu a mega šťastnému mi prišla na um aj odpoveď. Robí to kvôli nám, robí to výborne a navyše vidno, že ho to stále, aj po tých dlhých rokoch, náramne baví.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img