8.6 C
Slovakia
utorok, 16 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyEurópske hodnoty šírené Slovenskou filharmóniou
spot_img

Európske hodnoty šírené Slovenskou filharmóniou

28 SF L van Beethoven op 124 _ 03 06 2016 c Jan Lukas

Záverečný dvojkoncert uzatvoril 67. koncertnú sezónnu Slovenskej filharmónie. Slávnostný charakter tejto udalosti dodalo aj uvedenie ikonického diela – symfónii č. 9 d mol od Ludwiga van Beethovena. Zároveň publiku pripomenulo naše blížiace sa predsedníctvo v Rade EÚ.

Neobaroková Reduta bude v najbližších mesiacoch domovom zasadnutí Rady Európskej Únie. Inštitúcie, ktorá by mala šíriť demokratické myšlienky a humanizmus, o ktoré sa tak zasadzoval nemecký skladateľ Ludwig van Beethoven. A práve jeho deviata symfónia je oslavou ducha európanstva. Lepšie a jednoduchšie premostenie sa asi ani nedalo vymyslieť. Úvodné tóny zazneli s dielom Parafráza na úvod Deviatej symfónie od najstaršie žijúceho rakúskeho skladateľa Friedricha Cerhu.

Hoci mala kompozícia atonálny charakter, jej motivické rozvedenie sa dialo veľmi intímnou formou s návalmi zádumčivej búrlivosti.  Zároveň Filharmonici týmto uvedením splnili toľko potrebný konsenzus prinášať diela žijúcich autorov,  ktorých verejnosť až tak nepozná, ale ich kvalitu je potrebné šíriť. Po takmer štrnástich minútach prišlo na rad dlho očakávané dielo, ktoré svojou rôznorodosťou prináleží k tomu najlepšiemu, čo v dejinách hudby vzniklo.

Inštrumentálne časti plynuli s potrebným pokojom, extatická citovosť však bola prítomná na každom kroku. O naštudovanie sa postaral náš najžiadanejší dirigent Juraj Valčuha. Tomu stačí iba jeden pohľad, aby hudobníci okamžite pochopili, čo od nich vyžaduje. Každá jeho návšteva Bratislavy je vzácnym okamžikom a Filharmonici sa pod jeho vedením menia na orchester svetového formátu. V troch inštrumentálnych častiach zachovali búrku všemožných citov – od plamenného vzdoru až po vyžadovanú pokoru. To všetko sa dovtedy udialo bez prítomnosti zboru, ktorý prišiel spolu so sólistami Adrianou Kohútkovou, Teréziou Kružliakovou, Tomášom Juhásom a Petrom Mikulášom až na záverečnú časť. A spolu s orchestrom poskytli nádherný zážitok s vysokou interpretačnou kvalitou. Deviata symfónia, ktorá je už 26 rokov hymnou Európskej únie, nám dáva silu a nádej, že každý človek dokáže byť uvedomelým a zároveň kriticky mysliacim občanom.

Ludwig van Beethoven – Symphone no. 9

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img