8.6 C
Slovakia
piatok, 19 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyGrape Festival nadviazal na výborný debut z roku 2010
spot_img

Grape Festival nadviazal na výborný debut z roku 2010

Grape festival v Piešťanoch obhájil aj tento rok titul „Malá Pohoda“, ktorý aj keď pravdepodobne  nechtiac, tak predsa len ho vyfúkol inému menšiemu festivalu. No niet sa čomu čudovať, veď tu platí už druhý rok staré známe heslo „za málo peňazí, veľa muziky“, a to nie len hocijakej, ale tej špičkovej na čele s Interpol, Hurts, The Wombats, či Marina and The Diamonds.

No určite by veľké mená sami o seba nestačili, aby sa festival mohol pýšiť, ako mladšia sestra Pohody. K tomu potrebujete výborné technické a sanitačné zabezpečenie, bohatý a vyvážený program, nielen po hudobnej stránke, ale aj po vizuálnej, gastro služby na úrovni, no to najdôležitejšie, čo festival musí mať a nedá sa financiami zabezpečiť je atmosféra. Presne to je recept, podľa ktorého postupovali aj tento rok organizátori pri príprave festivalu

Hneď po príchode a stavbe stanového mestečka sa vydávame preskúmať areál. Oproti minulému roku sme zaznamenali mnohé zlepšenia, viac pestrosti, lepšiu ponuku jedla, či nápojov, aj keď máme pocit, že na úkor cien. Najväčšou vymoženosťou boli balíky slamy s pohodlnými matracmi a slnečníkom, ktoré boli aj pri obrovskom počte permanentne vyťažené, ale ak ste sa tam raz dostali, tak ste neodolali pohodliu, ktoré matrace ponúkali. Výborný dojem z festivalu nám však prekazilo zopár organizačných nedostatkov, a to predovšetkým chýbajúca voda v prvých hodinách, no určite najviac,  odvážna novinka v oblasti platenia s názvom Paypass. Mala fungovať približne tak, že si dobijete kredit a platíte na označených miestach festivalu kartou, čo nám malo zaručiť rýchlosť a pohodlnosť pri platbách, no opak bol pravdou. Odvážna novinka na festivale nefungovala až do nočných hodín, pričom personál stánkov nebol riadne zaučený v obsluhe terminálov, a tak platba trvala niekoľko minút, teda ak ste mali šťastie na stánok.

Aj keď nás tieto počiatočné nedostatky dokázali rozhodiť, tak sme predsa ľudia a nič nie je dokonalé, a tak sa radšej venujeme hudobnej produkcii, pričom ako prvá sa predstavila ambiciózna kapela Teskohippies. Chalani, ktorí čoraz viac prenikajú do širokého povedomia hudobných vôd, predovšetkým vďaka ich debutového počinu „Trying to make u stay“ boli výborným úvodom. Odštartovali potenciálom nabitou skladbou „Jack and Coke“, po ktorej prišli menej energickejšie piesne Bohuša, no určite ušiam lahodiace. Rýchlejšie veci priniesol až Renát so svojimi priamočiarejšími textami a podstatne rýchlejšími melódiami ako v piesňach „End of Summer, či Kalendár“. Teskohippies aj napriek citeľnej absencii gitaristu Vila, predviedli od začiatku do konca výbornú šou so zvukom charakteristickým práve pre túto mladú kapelu.

Festival ďalej pokračoval koncertmi festivalových stálic Hex, PPE , či elektro-popovým duom Kazety, no my radšej volíme relax v IFFBA stane na tuli vakoch a slovenskou filmovou legendou „Fontána pre Zuzanu“, čím vypĺňame čakanie na prvého headlinera piatkového večera.

Synthpopové duo Hurts z Manchestru prišlo na pódium a nikoho nenechalo na pochybách ohľadom svojich kvalít. Od vydania svojho debutového albumu brázdia najprestížnejšie festivaly od Glastonbury, cez Isle of Wight, Sziget až po Grape, kde ich vystúpenie sa zaradilo medzi tohto ročné top vystúpenia leta. Uhladené duo pôsobilo od začiatku elegantne, všetko zapadalo do seba, každý detail koncertu bol prepracovaný, a to nielen po hudobnej stránke. Rozdávanie ruží, mlátenie stojanu s mikrofónom na zem, či producírovanie sa so slovenskou vlajkou publikum jednoducho žralo. Každá jedna skladba znela dokonale, či už išlo o obrovské rádiové hity ako „Wonderfull Life, Better than Love“, či menej na verejnosti známe „Unspoken, Evelyn“ , no tá najlepšia prišla v záverečnej časti,  a to „Stay“, pri ktorej nielen ženskej časti publika, ale nepochybne aj mužskej,poskočilo srdce. Koncert Hurts bol jednoducho dokonalý, zmyslom lahodiaci a čo je najlepšie, tak sa môže v dohľadnej dobe zopakovať, pretože duo príde na jeseň koncertovať do Prahy.

Ako sa večer blíži k polnoci, tak prichádza najväčšia hviezda festivalu a to americká kapela Interpol. Formácia sústredená okolo frontmana Paula Banksa mala patriť k tomu najlepšiemu tento rok v našich končinách. No narazila na obrovský problém, únavu. Od začiatku pôsobili unavene, znudene, čo sa však našťastie neodrazilo na hudobnej časti ich koncertu, ktorý sa tak odohral v štýle „prišli sme, odohrali sme a ideme ďalej, pretože sa musíme sústrediť na väčšie festivaly, kde je viac divákov.“ Škoda, no aj tak sa radšej sústredíme na  hudbu, ktorá  v nás na albumoch zanechala nemalé stopy na srdci. Piesne ako „Evil, NYC, Obstacle 2, či Next Exit“  znejú fakt výborné a mne sa vynárajú spomienky na čítanie Orwellovho románu 1984. Ako koncert pokračuje, tak aj k  nám preniká čoraz viac emócií, a my sme šťastný, že na pódiu nie je obrazovka, kde by sme mohli pozorovať unudený prejav, ktorý bol tak často kritizovaný fanúšikmi, hlavne po koncerte. A tak nám nič nebráni uchovať si výborné dojmy z koncertu Interpol, ktorých hudba pre nás tak veľa znamená. Absencia nadšenia fanúšikov však bola bolestivo citeľná nakoniec aj pre nás, pretože sme sa nedočkali žiadneho prídavku, o ktorý nebol príliš veľký záujem, snáď nabudúce.

Noc sa už prehupla do sobotného času a my sa ideme prejsť areálom, trochu sa zregenerovať pri stánku s ovocím, či vo filmovom stane, ignorujúc The Sounds a Midi lidi aby sme načerpali energiu na energickú, tanečnú smršť v podaní trojice The Qemists, B-Komplex L plus. Zažiť ich predstavenie samostatne znamená infarkt pre pohybovú sústavu, no zvládnuť ich hneď po sebe do ranných hodín je doslova sebevraždou. Asi aj to bol dôvoď, prečo sme ich nakoniec nezvládli a radšej sme sa vydali načerpať energiu na sobotný program do stanu. Čo nás neskôr veľmi mrzí, pretože počúvať ráno od kamarátov, že môžeme banovať, že trojica hrajúca drum and base bola perfektná.

Prvý festivalový deň na Grape bol výborne namiešaný koktejl, a aj napriek slabšiemu organizačnému začiatku nás doslova nadchol.

 Fotoreport od Stanči na : https://www.musicpress.sk/featured/grape-festival-2011-fotoreport-od-stanci

Autor: Lukáš Osvald/Musicpress.sk

Foto: Stanči Karrelová/Musicpress.sk

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img