8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyPozdravy z pekla? Abbath, 1349, Vltimas a Nuclear
spot_img

Pozdravy z pekla? Abbath, 1349, Vltimas a Nuclear

Abbath
Abbath

Trio predstaviteľov black metalového a jeden zástupca thrash metalového žánru si v sobotný večer vystriedali pódium brnenského Fléda Clubu. Nuclear, 1349, Vltimas a Abbath vytvorili temnú – súdržnú atmosféru.

V sobotu 8. februára 2020 zažil Fléda Club v Brne večer plný extrémno-divokej hudby temných žánrov metalu dopĺňaný surovými rífmi gitár, mosh pitmi, surfovaním jednotlivcov na dave, pokrikmi a divokou svetelnou šou.

Ako prvá sa predstavila čílska thrash metalová partia Nuclear. Vystúpenie odštartovali introdukciou v tme, počas ktorej bolo možné počuť zvuky striel, neskôr sa na ne nabaľovali gitarové riffy a vygradovali hlásením v španielčine sprevádzané blikaním reflektorov. Divoká, animálna hudba s tvrdým metalovým spevom a svetelnou šou na úrovni. Frontmanovým klišé by sa dalo nazvať pomenovanie „maniacs“, ktoré používal pri každom prihováraní sa publiku.

Nuclear

V roku 1349 vstúpila do Európy „čierna smrť“, ktorá skosila až tridsať miliónov populácie. Dnes čelíme ďalšej výzve pandémie, no fanúšikovia tohto večera sa chceli nainfikovať nekompromisnou tvrdosťou nórskej black metalovej kapely 1349.

Ich intro pozostávalo z disharmonických zvukov s duniacim basovým aparátom a podsvietením červených reflektorov. Táto kapela ozvláštnila svoje vystúpenie aj dymovými tryskami umiestnenými v prednej časti pódia. Black metalovú hudbu v niektorých skladbách zjemňovali melodické sóla a chaotické štruktúry v harmónii zase rozpoznateľné akordy.

1349

Najmladšie z koncertnej zostavy tohto večera – medzinárodne zložené blackened death metalové trio Vltimas z Portugalska, Kanady a USA sa nedalo zahanbiť od svojich kmotrov. Štartérom ich vystúpenia bola pieseň „Something Wicked Marches In“.

Počas prvých riffov sa k nim pridal aj spevák David Vincent. Desivé na ich epicky naladených, klaustrofobicky pôsobiacich skladbách, pred ktorými niet úniku, je to, že podľa frontmana sú založené na pravdivých príbehoch. Rozhodne sa vyplatí ich tvorbu aj naďalej sledovať.

Vltimas

Abbath je skrátená verzia pseudonymu nórskej ikony black metalu – Abbatha Dooma Occultu. Zakladateľ kapely Immortal z nej odišiel v roku 2015, no netrvalo dlho a dnes má jeho projekt už celkom slušný ohlas na black metalovej scéne, hoci v konfrontácii na posledné štúdiové dosky vychádza stále v prospech Immortalu.

Aj keď by sa koncert dal vyskladať z jeho dvoch štúdiových dosiek, predsa len nezabudol ani na svoje korene, z ktorých odohral spolu so sprievodnou kapelou skladby Against the Tide (In the Arctic World), In My Kingdom Cold, Tyrants. Z noviniek sa dajú spomenúť Hecate, Bridge of Spasms, The Artifex, Harvest Pyre, Calm in Ire (Of Huricane) a rovnomerne nazvaná pieseň z albumu Outstrider.

Vychádza z nich epická hymnickosť a vláčna dynamika s postupným budovaním napätia. K tomu tá autentická a práchnivejúca atmosféra rozpínajúca sa z pravoverného black metalu. Kto raz okúsi, ten sa navždy upíše…

Abbath

autor: Dominik Kotes; autor fotografií: Denis Kollár; interpreti: Abbath; 1349; Vltimas; Nuclear; 08.02.2019; Fléda Club, Brno

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img