8.6 C
Slovakia
sobota, 20 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyPražský výběr v krajine za zrkadlom
spot_img

Pražský výběr v krajine za zrkadlom

Ako to vyzerá, keď štadiónová – halová kapela prejde do menších priestorov si mohli vyskúšať fanúšikovia Michala Kocába, Viléma Čoka, Michala Pavlíčka, Klaudiusa Kryšpína, Jiřího Hrubeša. Pražský výběr spravili opak toho, čo ich mladší kolegovia (Mirai) a namiesto jedného, dvoch veľkých koncertoch v aréne si to poctivo odpracovali aj v menších sálach.

Na začiatku bolo potešenie, že môžeme zažiť blízky kontakt s jednou najdôležitejších a najslávnejších kapiel z československej éry. Pražský výběr dokáže vypredať veľké sály a zaplniť miesto pod pódium na veľkých festivaloch. Čo trochu viac zamrzelo bol samotný výber ich pražského koncertu – Lucerna Music Bar.

Pod pódiom nebol dôvod sa sťažovať, lenže v zaplnenom klube ste v bočných radoch mali výhľad na vlastnú podobizeň alebo na ostatných ľudí a vo výhľade na kapelu vám zavadzali stĺpy. Samozrejme, že tu funguje istý genius loci okolo rodiny Václava Havla, ktorá postavila Lucernu Palác či v osobe Agnesa Snopka. Lenže to na dobrý koncertný zážitok v 21. storočí nestačí.

Pražský výběr mal k osobnosti disidenta a prezidenta veľmi blízko. Priatelili sa s ním, a keď nastali najťažšie chvíle v živote kapely a prišli nezhody, rozchod a nevedeli si prísť na meno, bol to práve Václav Havel, kto sa ich snažil znovu dať dohromady. Nepodarilo sa mu to za jeho života, až na jeho pohrebe sa všetci členovia kapely zišli, odpustili si a znovu vzkriesili myšlienku na návrat. Odvtedy prešlo deväť rokov. Pražský výběr sa síce neposunul v prípravách nových piesní, ale nekoncertujú už iba sporadicky. Naopak, rozhodli sa vyraziť na svoje najväčšie turné za posledné roky.

Pražský výběr mal k osobnosti disidenta a prezidenta veľmi blízko. Priatelili sa s ním, a keď nastali najťažšie chvíle v živote kapely a prišli nezhody, rozchod a spoluhráči si nevedeli dlho prísť na meno, bol to práve Václav Havel, kto sa ich snažil znovu dať dohromady. Nepodarilo sa mu to za jeho života, až na jeho pohrebe sa všetci členovia kapely zišli, odpustili si a znovu vzkriesili myšlienku na návrat. Odvtedy prešlo deväť rokov. Pražský výběr sa síce neposunul v prípravách nových piesní, ale aspoň už nekoncertujú iba sporadicky. Naopak, rozhodli sa vyraziť na svoje najväčšie turné za posledné roky.

Stlmiť tak výrazné osobnosti je neľahká úloha, čo asi mohlo stáť aj pri mnohých konfliktoch, no na pódiu si divák všimol, že tieto silné individuality dýchajú jedným dychom. Michal Kocáb ich rozdúchal svojím charizmatickým hlasom a pantomimickými sklonmi aj pri hre na klávesoch, Vilém Čok mu sekundoval grimasami a takmer jazzovou hrou na basgitaru, Michal Pavlíček ako invenčný gitarista mal sklon viesť a uťať sóla v tú správnu chvíľu, dvojica bubeníkov Klaudius KryšpínJiří Hrubeš vzájomne dopĺňali komplementárne rytmy, aby v jeden okamžik prešli do bubeníckeho dvoj sóla.

O pevnom sebavedomí svedčí aj fakt, že jeden z ich najväčších hitov Pražákům je hej zaznel na začiatku koncertu, hneď po úvodnej Tož vem to ďas. Václavské námestie či Vodičkova ulica sa pri spievaní refrénu aspoň na chvíľu zbavila vekslákov, predražených obchodov, turistických pascí, pretože Praha je predovšetkým mestom útulných krčiem, šikovných muzikantov a neustálej túžby niečo tvoriť.

Ich hudba je nadčasová a má v sebe ten prelom medzi jazzom a rockom, hoci je predsa len bližšie k rockovému drivu, alebo ako Česi vravia bigbítu (tomu umeleckejšiemu). Taktiež veľa čerpá z hudobnej irónie Franka Zappu. Inklinácia k novej vlne znela skoro až v triphopovom charaktere v spojení s DJ Roxtarom.

Nezaobišlo sa to ani bez tvrdého odkazu ruskému prezidentovi V. Putinovi, ktorý je zodpovedný za zabíjanie na Ukrajine. Smerovalo to aj ku všetkým pomýleným spoluobčanom, ktorým Kocáb odkázal, že to nie Rusi sú zárukou bezpečia v našom regióne. Ako osoba zodpovedná za odchod vojsk varšavskej zmluvy veľmi dobre vie, s akou mentalitou máme čo dočinenia.

Michal Kocáb nechcel týmto moralizovať, iba poukázal na to v akej dobe, kapela vznikla a pôsobila. Dnes žijeme v slobodnej krajine, ale toto ovzdušie kazia populisti, agresívni vodcovia aj ľudia, ktorí si nevážia možnosť rozhodovať slobodne o svojom živote.


Pražský výběr; 02.11.2022; Lucerna Music Bar, Praha

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img