8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyTrikrát a stále nemali dosť – Volbeat, Danko Jones a Baroness naložili pražskému...
spot_img

Trikrát a stále nemali dosť – Volbeat, Danko Jones a Baroness naložili pražskému publiku pod kotlom

autor: Dominik Kotes; interpreti: Volbeat; Danko Jones, Baroness; 30.10.2019; O2 universum, Praha

Niekedy aj rôznorodosť žánrov má svoje čaro, v ktorom si každý nájde to svoje. Kanadský hard rock, americký progresívny sludge metal, dánsky metal – rock –  punk –  rockabilly – to všetko pod jednou strechou. Túto zaujímavú zmes žánrov si diváci mohli vypočuť minulý štvrtok v pražskom O2 Universum Praha.

Dánska partia Volbeat je známa svojím koncertovaním v najväčších halách nielen v Európe, ale aj po celom svete. Ako sme vás informovali v minulom článku, aktuálne sú na svojom turné Rewind, Replay, Rebound World Tour spolu s kapelami Danko Jones a Baroness, ktoré má byť podporou pre ich už siedmy štúdiový album Rewind, Replay, Rebound, a 31. októbra 2019 neobišli ani Prahu.

Už okolo sedemnástej hodiny čakalo množstvo ľudí na otvorenie brán pražského O2 Universum, aby si mohli vychutnať koncert tejto trojice. Ako prvá sa predstavila kanadská kapela Danko Jones na čele so svojím energickým frontmanom, po ktorom sú pomenovaní. Svoju lásku k rock and rollu deklamovali už názvami piesní medzi nimi nechýbala jedna z ich najstarších „I Gotta Rock“. A celé vystúpenie zaklincovali piesňou „My Little R’n’R“.

 

 

Po nich nasledovali americkí progresívci Baroness, s metalovým nádychom a svojským spevom Johna Dyera Baizleyho, pri ktorej pomaly začali prichádzať ďalší ľudia do haly. Aj dramaturgia tohto vystúpenia sa skladala nielen zo starých počinov, ale aj z noviniek z najnovšieho albumu Gold & Grey, ktorý vyšiel toto leto. A hoci sa o hecovanie publika snažil už Danko Jones, ani metalové riffy Baroness príliš nerozhýbali strnulý dav. Otázka teda smerovala k tomu, či tá rôznorodosť nebola pre mnohých až prílišná, aj keď z hudobného hľadiska išlo o logickú prepojenosť. Publikum sa asi šetrilo až na hlavnú hviezdu.

Atmosféra sa zmenila, až keď nastúpili na scénu Dáni Volbeat. Introdukcia „Born to Rise Hell“ od Lemmyho Killmistera nasledovaná hymnickou „Red Right Hand“, ktorá súvisí s tematikou gangu Peaky Blinders zo seriálového hitu spoločnosti BBC, pripravilo nedočkavý dav na ich štartér The Everlasting z najnovšieho albumu „Rewind, Replay, Rebound“. Nemohli z neho chýbať ani tancovačka „Die to Live“ a „Sorry Sack of Bones“ s prvkami horrorbilly, ale aj náladou Divokého západu.

Diváci si mohli vypočuť staré známe klasiky s tvrdšími rífmi a spevom, headbangovacie pasáže, ale aj lyrickejšie úseky a samozrejme aj najnovšie skladby s vybláznenými sólami gitaristu Roba Caggiana, ktoré sú oproti štúdiovým verziám dlhšie a ozvláštnené inakšou kombináciou akordov.Gitarové aranžmány z rockabilly, metalu, punku aj rocku do seba narážali, pričom vytvárali jednu hrmotavú hmotu, z ktorej iskry preskočili aj na divákov. Tí dlho nečakali a utvorili menší mosh pit, ktorý prerástol do mohutného circle pit, aby sa po nejakom čase opäť upokojil do menších skákajúcich skupinkách. Pri osobnej účasti speváka Danko Jones nemohla chýbať ani ich spoločná skladba „Black Rose“.

Celý program zakončila „Still Counting“ s dvomi druhmi farebných konfiet, z ktorých jeden bol použitý pri „For Evigt“, a s veľkými čiernymi balónmi, ktoré si diváci pohadzovali spolu s kapelou medzi sebou. Fanúšikovia, ktorí nestihli koncert v Prahe, nemusia zúfať, lebo 17. novembra sa celá šou presúva do Wiener Stadthalle.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img