8.6 C
Slovakia
streda, 17 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyTrollfest, Turisas, Korpiklaani – záruka odviazanej zábavy
spot_img

Trollfest, Turisas, Korpiklaani – záruka odviazanej zábavy

autor: Martin Saksa; interpreti: Korpiklaani, Turisas; Trollfest; 14.03.2019; Majestic Music Club, Bratislava

Štvrtok – malý piatok sa zvykne hovoriť. A keď sa k tomu ešte pridá folk metalový koncert o zábavu je určite postarané. A ešte o akú. V rámci svojho spoločného turné Wayfarers & Warriors sa v Bratislave zastavili škandinávske folk metalové esá Trollfest, Turisas a Korpiklaani.

Do Majestic Music Club-u chodím už nejaký ten rok, ale priznám sa, ešte nikdy som nevidel, že by bol tak natrieskaný už o pol siedmej večer, hneď na prvej kapele. Darmo, nórski huncúti Trollfest pri svojom premiérovom vystúpení na Slovensku, boli veľkým lákadlom.

A niet sa čo diviť. Ansámbel, ktorý vybehol na pódium sa len tak nevidí. Muzikanti doobliekaní v ženských dobových kostýmoch a iných bizarných handrách pôsobili vskutku šialene, absurdne, ale hlavne, zábavne. Aj Dúhový Pride by proti nim vyzeral ako pochod konzervatívcov. Keď k tomu ešte prirátame rôzne svetielka na nástrojoch, balóniky a v neposlednom rade ich folk metalovú produkciu prepojenú s balkánskymi rytmami, cirkus máme dokonaný.

Publikum bolo vo vare už od prvého tónu a v Majesticu sa od začiatku strhla bezbrehá veselica. Ostatne, publikum. Tak to treba zvlášť pochváliť, a to priam ako štvrtého účinkujúceho. Tak skvelú atmosféru som na koncerte naozaj ešte nezažil.

Pod taktovkou lídra Trollfest, ktorý si príznačne vraví Trollmannen (a nielen jeho, ale samozrejme aj pri Turisas a Korpiklaani) sa vyspevovalo, headbangovalo, moshovalo, pogovalo, skákalo, hromadne pádlovalo…a neviem čo ešte a úplne na záver to zaklincovala jede jede mašinka. Tak toto sme tu na metalovom koncerte ešte nemali. Treba však podotknúť, že nešlo len o čisto slovenské publikum, ale bolo v ňom množstvo českých a rakúskych metal fans, ktorých krajiny úžasné turné Wayfarers & Warriors tentokrát obišlo.

TrollfesT – Espen Bin Askeladden

Vysoko pozitívna atmosféra neustúpila ani s príchodom druhej kapely večera – Turisas. Uletenú a bizarnú zábavu vystriedala tematika nasiaknutá históriou, slávou, hrdinskými bitkami a dobrodružnými cestami. Fínski metaloví bojovníci Turisas nabehli pomaľovaní vo svojich tradičných červeno-čiernych farbách a spustili svoj symfonický a folkový metal s neuveriteľnou energiou a ozaj tučným zvukom.

Piatich bojovníkov dopĺňala divoká žena s husľami Caitlin DeVille, mimochodom pochádzajúca z africkej Zambie! Tvorbu Turisas nepoznám dôsledne a miestami na mňa ich produkcia pôsobila trochu kakofonicky, ale to je len domnienka, ktorá sa určite nezhoduje s väčšinou skvelého obecenstva, ktoré bolo neustále oddané svojím miláčikom a v závere si vyžiadalo dva prídavky, čo predskupiny nerobia často.

Turisas – Stand Up And Fight

Korpiklaani patria už medzi zavedené značky folk metalu a hlavne odviazanej zábavy. Najmä v strednej Európe sú už roky obzvlášť populárni, aj napriek (alebo skôr vďaka) ich divokej minulosti. Medzitým však kapela mierne zvážnela, dospela, resp. sa viac profesionalizovala a časy, kedy boli jednotliví hráči na pódiu evidentne unavení (a nebola to únava spôsobená neustálym koncertovaním), alebo keď si bubeník na festivale musel od lokálnej kapely požičať činely, lebo ani za ten svet si nevedel spomenúť, kde dal tie svoje, majú už za sebou.

Prvú polovicu koncertného setlistu tvorili piesne z posledného výborného albumu Kulkija s tuláckou tematikou, čo svedčí nielen o jeho kvalite, ale aj o odvahe kapely. Po uhrančivom intre úvodnej skladby Neito postupne nasledovali Juomamaa, Korpikuusen kyynel,  Aallon alla, Harmaja, Kotikonnut, Henkselipoika. Áno, všetko sú to naozaj skvelé piesne a naživo fungujú výborne. Tie boli doplnené staršími hitovými kusmi, keď ešte spievali najmä po anglicky ako A Man With a Plan, či Wooden Pints a aby nezostali nič dlžný svojej alkoholickej povesti, prídavky boli čisto monotematické.

Korpiklaani – A Man With A Plan live 2016

Najprv nový singel Beer Beer so slovenským textom Pivo Pivo, ktorý výborne odspieval kapelou pozvaný frontman tuzemskej formácie Ascar. No a po pive nasleduje čo? No predsa Vodka. A na úplný záver ešte ikonická Happy Little Boozer. A tých šťastných opilcov zostalo po koncerte veru požehnane. Takéto skvelé a veselé večery by mali psychiatri ordinovať ľuďom s diagnostikovanou depresiou. Výborný koncert!

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img