8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyV sobotu sa skončil Festival Lodenica 2012
spot_img

V sobotu sa skončil Festival Lodenica 2012

Tento rok najmä v znamení Tomáša Klusa, Čechomoru, Chris Normana a Petra Spáleného !

14-ta Lodenica je minulosťou a fanúšikov folku, country a trampskej hudby prišlo opäť viac ako minulý rok, napriek daždivým hrozbám, ktoré viseli nad piešťanským autocampom po všetky tri dni festivalu. Napriek občasnému dažďu to boli opäť skvelé koncerty osvedčených mien ako Čechomor a Bratov Nedvědovcov, ale aj vydarené premiéry Tomáša Klusa, Petra Spáleného, či Chrisa Normana.

Už štvrtkovým večerným koncertom skupín Slniečko, Neznámi s američanom Willie Jonesom a Kamelot začala tohtoročný hudobný festival Lodenica. Program prvého dňa uzavrel country bál so skupinou Neznámi.

Piatkový program festivalu vynikajúco odštartovala na hlavnom pódiu skupina Ploštín Punk, nasledovaná Hop Tropom a Allanom Mikušekom, po ktorých už pódium opäť po roku patrilo nesmrteľným pesničkám v podaní bratov Jana a Františka Nedvědovcov.
Nestarnúca Věra Martinová potvrdila, že stále nielen dobre vyzerá, ale ešte lepšie spieva a potom už nasledoval možnože pre niektorých prekvapivý vrchol piatkového večera v podaní aktuálneho českého strieborného Slavíka Tomáša Klusa. Jeho skvelý hlasový prejav v spojení s geniálnou virtuozitou gitaristu Jiřího Kučerovského príjemne šokoval piešťanské publikum, ktoré ho nechcelo pustiť z pódia a zrejme nadlho ostanú zapísané aj jeho jedinečné pozdravy publiku: „Zišli sme sa tu skôr ako priatelia, nie ako ľudia..“, či „Som rád, že máte čakry na pravých miestach“, nemohlo chýbať ani tradičné „Ďakujeme Vás“, a veľký potlesk zožal aj pozdrav do Moskvy, keď svoj megahit „Malčik“ venoval na podporu ruskej punkovej skupine Pussy Riot.
Nasledujúca takmer hodinu trvajúca autogramiáda so svojimi fanúšikmi potvrdila, že následovník Karla Kryla, či Jarka Nohavicu vykročil správnou cestou…

Po minuloročnom neuskutočnenenom vystúpení skupiny Čechomor, si to tento rok o to viac užili nielen muzikanti na pódiu, ale hlavne ich početné publikum, kde jednoznačne prevládal názor, že to bol jeden z ich najlepších koncertov na Slovensku…

Sobotňajší program hlavnej scény odštartovali znovuzrodení Veslári, nasledovaní Wabi Daněkom, Robertom Křesťanom a Druhou Trávou a „domácim“ Bukasovým Masívom.
Potom už prišla vydarená premiéra Zuzany Smatanovej na Lodenici, keď hneď od začiatku prevzalo viaceré spevácke party fantastické piešťanské publikum, ktoré si mohlo následne vychutnať charizmatického a stále výborne naladeného Chrisa Normana, bývalého člena skupiny Smokie. Nechýbali megahity Midnight Lady, Don’t Play Your Rock’n’Roll to Me, Mexican Girl či Living Next Door to Alice…

Zdalo sa, že záverečný interpret festivalu Petr Spálený bude mať veľmi ťažkú úlohu, ale jeho nie menej známe hitovky Hráč, Až mě andělé, alebo Plakalo Baby boli skvelým finále tohtoročnej Lodenice.

Príjemné prostredie autocampingu sa ešte viac zútulnilo, z objektu zmizli všetky potenciálne nebezpečné stromy. Vynikajúcu „prácu“ odviedol veľkokapacitný stan, v ktorom sa počas daždivých prehánok mohlo ukryť až 5000 návštevníkov a tento rok viac ako obyčajne platilo heslo: „Počasie nás neodradí, Lodenicu máme radi…“ .
To dokázali  aj prvýkrát v histórii zaplnené všetky tri veľkokapacitné parkoviská, takže sa dala tušiť rekordná návšteva takmer 10000 divákov, ktorá aj do budúceho roka a 15. výročia  Festivalu Lodenica zaväzuje…“Pokúsime sa to budúci rok ešte viac vyšperkovať – nápady už mám, uvidíme, ako sa podarí realizácia…“ dodal tajuplne hlavný organizátor Dušan Drobný po skončení festivalu.

autor foto :  © David M / Hudba-Music / Musicpress.sk

text : J.K.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img