8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyVianočné Hopsanie s La3no Cubano
spot_img

Vianočné Hopsanie s La3no Cubano

la3no_kcdunaj-Copy

| autor: Daniel

La3no Cubano; Gonsofus; Roooombaaaa; DJ Duoccin – 22.12.2012 – KC Dunaj – Bratislava

Vianočné hopsanie s La3no Cubano sa pomaly stáva tradíciou. Skupina sa chcela aj tento rok poďakovať svojim priaznivcom a blízkemu okoliu a uzavrieť kalendárny rok 2012. A to veľkou párty ktorá bola okrem kvalitnej hudby nasiaknutá vianočnou atmosférou.

Prvým predjedlom bol americký spevák Sasha Mamaeva  skrývajúci sa pod prezývku Gonsofus, ktorý už dlhší čas žije v Bratislave. Predstavil svoj one man projekt v ktorom prekrýva klasický folk s harmonizujúcim rytmom funky, džezu, či blues rocku. Všetky tri hudobné zložky (harmóniu, melódiu aj rytmus) si naloopoval do jednej slučky do ktorej robil vokály. Z groove vedel aj vycúvať do intímnejšieho folku, ktorý korenil balkánskymi nápevmi.

 

Gonsofus live in KC Dunaj

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=AOOUcPMIgQ4′]

 

Zaujímavé česko slovenské spojenie utvorili  pre tento koncert pražské zoskupenie Roooombaaaa s rytmikou z La3no Cubano. Autentická pražská world music scéna interpretovala balkánsku hudbu do pestrofarebného celku. Veľký dynamický rozptyl v skladbách tíšil, dojímal ale aj vyzýval k tancu. Kapela využíva prvok improvizácie, keď každý jej koncert vyznie inak. Aj, keď to je na úkor presnosti, na druhej strane to ešte viac posilní atmosféru. Tá sa tým priblížila k typickej balkánskej hudbe, ktorá v sebe potrebuje mať živelnosť, práve na úkor interpretačnej presnosti.             

Ako posledný sa predstavili hostitelia tohto večera – multižánroví La3no Cubano. Keďže sú koncertnou skupinou a ich najväčšia sila je práve v živých vystúpeniach neustále sa snažia zdokonaľovať  koncertnú dramaturgiu. A tento krát odohrali jedno zo svojich najsilnejších vystúpení.

Dvojhodinový zážitok nemal slabé miesto. La3no Cubano zahrali skladby v ktorých striedali štýlovosť. Džezové dumanie, funky nálada aj karibské prvky boli sprevádzané folklórnym opojením. A to všetko v tanečnom rytme s rytmikou, ktorá nebola stereotypná, ale v jej rytmických patternoch sa odohrávali rôzne odbočky.

 Rytmika sa počas koncertu pre striedala a skupina zaradila do svojho koncertu aj set slovenského drum and bassu. Ten odohral za bicími nástrojmi Ľuboš Ambrózai, známy z pôsobenia v kapele Sama Tomečka, Free Inna Cage. Výrazný rytmus a zharmonizované plochy melodicky sprevádzali husle. Po tomto originálnom spojení predviedla kapela niekoľko ďalších skladieb, ktoré roztancovali plný klub,  no aj spomalili a ukázali cit pre psychadelické vnímanie.Ku koncu koncertu zahrali aj svoj najväčší hit – Cigano Stylo.

La3no Cubano – Cigano Stylo

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=cRSObXy8k_E‘]

 

V tomto vianočnom čase zaradili do svojho setu  aj koledy. Tie boli netradične interpretované. Napríklad Tichá noc sa niesla v reggae rytme a ďalšie boli zahrané v karibských tónoch.                                                                   

La3no Cubano sa týmto koncertom opäť posunuli veľkým krokom smerom k tomu stať sa výraznou postavou klubovej bratislavskej scény. Ich potenciál ich na to predurčuje. Stačí už len častejšie hrávať.

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img