8.6 C
Slovakia
štvrtok, 25 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinky11. september v jedenástich skladbách
spot_img

11. september v jedenástich skladbách

maxresdefault

Pred pätnástimi rokmi sa udial jeden z najhorších teroristických útokov. Zničené WTC bolo vnímané ako symbolom obchodného úspechu krajiny, ktorá sa vždy pýšila demokraciou a slobodou slova a vyznania, atak zo strany islamských extrémistov navždy pozmenil charakter Spojených štátov amerických. Ihneď po útokoch reagovali americkí umelci, ktorí prostredníctvo pesničiek vyjadrili svoj názor. Jedenásty september inšpiroval mnohých hudobníkov a redakcia MusicPress vám teraz prináša výber jedenástich skladieb na túto tému:

01) U2 – City Of Blinging Lights:  Írska rocková skupina U2 je známa svojimi posolstvami o celosvetovom mieri. Vojnu a hladomor spomínajú v mnohých piesňach, s teroristickými útokmi mali ako Dublinčania tiež svoje skúsenosti. 11. september vnímali ako memento, že svet sa nenávratne mení – a tak napísali skladbu City Of Blinging Lights. Refrén piesne vznikol po ich prvom newyorskom koncerte uskutočnenom po útoku na dvojičky. Bono v rozhovoroch tvrdil, že keď hrali Where the Streets Have No Name tak videl stekať slzy po tvárach fanúšikov, čo ho inšpirovalo k napísaniu tohto srdcervúceho textu.

02) Paul McCartney – Freedom: Ďalší šíriteľ mieru Paul McCartney vzdal piesňou Freedom hold mestu, ktoré tak milovalo jeho „liverpoolské dvojča“, John Lennon. Freedom je oslavou nezdolného newyorského ducha, slobody a tvorivosti.

03) Black Label Society – Doomsday Jesus: Zack Wylde napísal pre svoju kapelu Black Label Society túto tvrdú baladu, čo je dôkaz, že aj tvrdí rockeri zmäkli pri pohľade na skazu šíriacu sa celým New Yorkom.

04) Living Colour  – Flying: Silné emócie vzbudzuje aj pieseň Flying od energetických Living Colour. Kapela ju nahrala na druhú výročie teroristických útokov na dvojičky. Inokedy energická a živelná formácia sa krotí, chýbajú ich typické funky riffy a skladba je zahalená do jemného pátosu. Pri gitarovom sóle Vernona Reida poslucháči cítia neskutočné zimomriavky.

Living Colour – Flying

05) R.E.M. – Leaving New York: Michael Stipe o tejto pesničke prezradil, že ju napísal, keď letel nad New Yorkom a bol očarený jeho krásou. Hoci priamo nesúvisí s útokmi, rozpráva o tom, že opustiť mesto, ktoré milujete nie je nikdy ľahké, ale niekedy to potrebujete urobiť. Život ide ďalej, ale smutný tieň neprekryje ani to najsilnejšie puto. Musíte odísť, alebo sa s tým zmieriť.

06) Bruce Springsteen – Into The Fire: Hudobný žalm veľkého patriota, ktorý sa nebojácne vyjadruje ku každej dôležitej téme rezonovanej v americkej spoločnosti. Táto pieseň s country podkladom je modlitbou, zaklínadlom aj možným apelom, aby sa konečne rozdrobená krajina spojila a zocelila.

07) Neil Young – Let´s Roll: Young nikdy nepatril k tým patetickým umelcom, ktorý na povel spúšťajú slzy svojim fanúšikom , alebo prinášajú lacné slogany, lebo si to tak žiada doba. Zdá sa však, že sa ani on v reflexii na jedenásty september nedokázal ubrániť vlne patriotizmu a sentimentálnosti, ako inak si vysvetliť verše Let’s roll for freedome, Let’s roll for love, We’re going after satan. Možno sa naskytuje jedno vysvetlenie: Yongova irónia, ktorou chcel poukázať, ako jednoducho sa dá prisvojiť utrpenie druhých, stavať si na tom politickú kariéru, a ešte tvrdiť, že posilnenie bezpečnosti nesúvisí s mocenskými záujmami vašej krajiny.

08) Wu Tang Clan –  Rules:  Žiadna dávka patetizmu, ale drsná obrana svojho geta. Nič iné sa nedalo ani čakať od raperov z Tu Wang Clan. Obsahuje heslá ako Who the fuck knocked our buldings down?, či I understand you gotta rest yours true, nigga my people’s dead. Raperi tvrdo žiadajú potrestať vinníka, ktorý zaútočil na ich posvätný New York, a podľa ich slov nemusí pochádzať z vonka, ale môžeme ho nájsť priamo v Bielom dome.

Wu Tang Clan – Rules

09) Slayer – Jihad: Prechádzajúci album God Hates Us All vydali Slayer presne v deň teroristických útokov. Na Christ Illusion čakali ich priaznivci päť rokov a priniesol reminiscenciu v podobe piesne Jihad. Kapela je agresívnejšia a rýchlejšia než kedykoľvek predtým. Text je napísaný z pohľadu teroristov, čomu zodpovedá aj hudobná zložka, ktorá obsahuje prvky z exotických tónin.

10) Moby – We Are All Made of Stars: Asi nikoho z nášho zoznamu sa teroristické útoky tak senzitívne nedotkli ako Mobyho. Okrem toho, že je rodeným Newyorčanom, jedenásteho septembra oslavuje aj svoje narodeniny. Namiesto raňajšej kávy ho prebudil zvuk explózie a zo svojho balkóna videl horiace budovy. Moby ako prvý z umelcov reagoval na teroristické útoky, keď na svojom blogu bezprostredné pocity. Z vety môj byt vonia dymom, mrazí dodnes.

11) Aphex Twin – Vordhosbn: Do nášho výberu zaraďujeme aj túto sugestívnu elektronickú kompozíciu, ktorá je vynikajúcou kombináciou drum and bassového rytmu a nu jazzového podkladu. Vordhosbn a podprahové slová It was bush and cheney projektu Aphex Twin, sú iba začiatkom obžaloby Richarda Davida Jamesa Americkej vlády. Neskoršie aktivity už priamo hnali amerických politikov k zodpovednosti za útoky na dvojičky. Samotný hudobník je priaznivcom konšpiračných teórií.

Alphex Twin – Vordhosbn

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img