8.6 C
Slovakia
utorok, 23 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReporty"Alternatíva" sa dostáva na televízne obrazovky - report
spot_img

„Alternatíva“ sa dostáva na televízne obrazovky – report

Radio Head Awards (04. ročník), 04.03 – Majestic Music Club – Bratislava

Alternatívna hudba je na Slovensku ešte stále trošku podrývaná a podceňovaná. Mnohí si stále predstavujú obskúrne postavičky vo flanelkách s rozladenou gitarou s tendenciou ničiť noty, respektíve hrať naschvál disharmonicky. Ale názor ľudí sa mení spolu s vývojom svetovej hudby.

Ceny Radio_Head Awards sa každý rok kvantitatívne posúvajú o krok vpred. Veľmi zaujímavým nápadom bolo minuloročné sprístupnenie pre ľudí, keď naživo hrali kapely, čo túto akciu ešte viac odlíšilo od na pozvánky prezentovaného Slávika. Tento rok ďalšia zmena – odovzdávanie cien si mohli pozrieť aj ľudia, ktorí nezohnali lístky v predpredaji, alebo viac uprednostňujú gaučové sledovanie.

Veľa ľudí síce tvrdí, že formát v tejto podobe na televíznych obrazovkách nefunguje, ale je aj pravda, že týmto sa podujatie ešte viac otvorilo bežným ľuďom. Táto slovenská hudba už potom nie je prezentovaná ako čistý underground.

Ďalšou pozitívnou novinkou bolo odovzdávanie žánrových cien. Tie nemajú v Rádiu_FM až taký veľký priestor než ocenené kapely v hlavných kategóriách a preto by sa možno na ne logicky nedostal rad. A Družina, Pjoni, Bene, Čad sú kapely so zaujímavou kombináciou hudby, textov a nápadov a preto sú dôstojnými víťazmi vo svojich kategóriách.

Dvojhodinové odovzdávanie malo aj svoje slabšie časti, kde ľudia pomaly vlečúce tempo museli prežiť neblahým konzumovaním alkoholických nápojov. Ale boli tu aj výborné momenty, ako spojenie niektorých odlišných vystupujúcich, ktorí sa prelínali. Najsviežejším bolo „pretnutie“ elektronických mladíkov Pjoni & Ink Midget a a crust metalovú ČAD.

Aj takéto kombinácie potvrdili, že Radio_Head Awards má určite zmysel robiť naživo pre ľudí.  Už iba doriešiť technické stránky a akcia môže každoročne zaujať niekoľko tisíc ľudí aj pri televíznych obrazovkách.

Prehľad víťazov RHA za rok 2011:
Album roka (cena kritikov): Gwerkova – Nada
Album roka (podľa poslucháčov): Noisecut – Háj & lov
Nováčik roka: Dynamo Team
Singel roka: Puding pani Elvisovej – Astoria
Najlepšia koncertná kapela / interpret: Puding pani Elvisovej
Žánrové ceny:
Elektronická hudba: Pjoni & Ink Midget – Pjoni & Ink Midget EP
Hard & Heavy: ČAD – Ťažký kov
Hip-Hop/Rap/R’n’B: Bene Peko & Roland Kánik – Spam Poetry
World Music/Folk: Družina – Neni dobre

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img