8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyAmericko - kanadská štvorka v Randal klube - report
spot_img

Americko – kanadská štvorka v Randal klube – report

Make do And Mend; Set Your Goals; Cancer Bats; Every Time I Die – 08.05.2012- Randal klub – Bratislava

Ašpirácia na koncert roka vo svojom žánri. Aj takýto prívlastok získal koncert štyroch zahraničných skupín, ktoré na Slovensko dotiahol Wayo Booking. Ale nikto nepredpokladal, že to bude inak. Veď tieto kapely patria k špičke vo svojich žánroch a sú dostatočne mladé na to, aby mala ich tvorba aktuálne opodstatnenie. Takže žiadny pátos minulých legiend tu nehrozil. Iba mladícka nabudenosť a energia.

Pesimistické predpoklady a zlá predajnosť sa nenaplnila a zaplnený klub videl ako prvých americkú skupinu Make do  and Mend. Post hardcore s melodickou líniou a naliehavými aranžmánmi zaujal no vo veľkej konkurencii tohto večera trochu zanikol. Ostatné kapely boli invenčnejšie aj komunikatívnejšie, preto zostal pre nich iba čierny Peter.

Druhá americká kapela Set Your Goals pôsobí sviežim, mladíckym dojmom typickej univerzitnej kapely.  Dve gitary a basa bohato vyplnili harmonické aj rytmické diery s občasnými melodickými vyhrávkami, ktoré sa hodili k speváckemu prejavu. Apropo skupina mala až dvoch sólových spevákov, čo je menší unikát v podobnom žánri. Hlasy sa dopĺňali, preplietali ale niekedy aj vzájomne zavadzali. Akosi sa tu žiadal čakajúci kontrast. No obaja speváci majú tenší hlas a napriek tomu, že ich farba je rozdielna, pasujú k sebe. No predas mal objemnejší Jordan Brown v sebe väčšiu razanciu, čo sa prejavilo ku koncu ich setu, keď aj SYG pritvrdili.  K tomu im pomohlo hosťovanie členov z kapely Every Time I Die. Melodický neopunk SYG zaujal a aj nové skladby z albumu „Burning At Both Ends“ mali odozvu. Vo zvuku kapely bolo možné počuť staršie pop punkové klasiky, ako Millencolin, New Found Glory, alebo Blink 182.

No najlepší výkon večera určite predviedli kanadská úderka Cancer Bats. Slovenskí fanúšikovia ich mohli vidieť niekoľkokrát v Čechách (minulý rok napríklad na festivale Rock for People, kde ich prejav na veľkom pódiu trochu zanikol). Na Slovensku mali premiéru. Menšie pódium im viac vyhovuje a vďaka tesnému kontaktu sa vedia viac nabudiť. V Bratislave preto predviedli smršť, búrku, hromy a blesky. Vedeli spojiť priamočiarosť s technikou. Tá nebola samoúčelná, ale hodila sa dokonale do ich konceptu. Hlavne niektoré vyhrávky boli už dávno za hranicou metalu. K tomu pridali aj hardcorové riffy a punkové rýchle časti. Spevák Liam Cormier strhol prítomný dav. Aj jeho škretot mal logické dávkovanie a v hlasovom zhluku mal veľkú mieru intonácie.  Prekvapujúco mali „rakovinové krysy“ iba jednu gitaru, no Scott Middleton uhral zložité vyhrávky, rytmické vrstvenia aj melodický podklad sám. Liam sa preto mohol viac sústrediť na svoj spevácky výkon. Cancer Bats prechádzali z metalových vôd plynule do syrovejšieho punku a od neho do kratších hardcorových pasáží. Jednoznačne to bol najstrhujúcejší a najenergickejší výkon večera.

Ako posledný sa predstavili Every Time I Die, ktorý boli pasovaný za headlinera tohto turné. Preto prekvapil začiatok ich koncertu, keď začali pred skromnou návštevou. No zvyšok, ktorý sa bol vyvetrať z horúcej sály rýchlo prišiel.  Inak by bola takáto kulisa k tejto kapele riadna hanba. ETID prekvapili ani nie tak hudbou, ale vokálmi. Spev Keitha Buckleyho bol prinajmenšom zvláštny. Aj preto skupina pláva medzi štýlmi metal coru a math coru, lebo Buckley vie prejsť z metalového kričania do veľmi piskľavého prejavu. A robí to efektívne a efektne. Táto štvorica z Buffala je v súkromí považovaná za veľkých srandistov, ktorý stále radi vymýšľajú nové veci, no v Bratislave im chýbalo trochu uvoľnenia a iskry. Muzikantsky bol koncert dobre zvládnutý, ale v komunikácii ich predbehli pop punkoví Set Your Goals, keď pri ich koncerte panovala lepšia atmosféra.

Po celý večer bol zvuk prehlučnený a pri poslednej kapele sa decibely zvýšili na maximum. Aj preto odchádzali ľudia s pískaním v ušiach. Ešte aj na druhý deň mohli v ušiach počuť doznievajúci koncert. Táto „pamiatka“ za uší za pár dní vyšumela, ale v mysliach ešte riadnu chvíľu zostala spomienka na výborný koncert.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img