8.6 C
Slovakia
streda, 19 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyBad Manners a ich ska odkaz pretrvávajúci v komunite
spot_img

Bad Manners a ich ska odkaz pretrvávajúci v komunite

IMG_0371

Na Slovensku už neexistuje žiadny aktívny ska magazín ani portál, no komunita naďalej žije, stretáva sa a to predovšetkým na dvoch veľkých akciách – Mighty Sound v susedných Čechách a Uprising Reggae festivale, kde je však ska menšinovým žánrom. No raz za čas sa podarí aj do bratislavského klubového priestoru privábiť kapelu veľkých rozmerov. A v tomto prípade to platilo aj doslovne, pretože Bad Manners, ktorí vystúpili v Randal Clube, sú prezentovaní charizmatickým tučkom Busterom.

Bad Manners patrili v osemdesiatich rokoch k dôležitým pilierom britskej 2 tone vlny a spolu s The Specials a The Selecter vyprofilovali jeho zvuk. Vtedy členovia bratislavskej predkapely SkaFander neboli ešte ani na svete, ale v súčasnosti sú na našej scéne poprednou stálicou. V ich kapele sa zišla dobrá konštelácia obyčajných chalanov a konzervatoristov, čo bolo možné počuť najmä v dychovej sekcii, v ktorej sa odohrávali zaujímavé veci. Skupine to neskutočne unisono ladilo, mali zohrané vokály a v sólach sa prejavili výrazné frázovania. No medzi predkapelou a hlavnou hviezdou sa objavil markantný rozdiel v tom, že predsa len SkaFander kopírujú tento štýl. Ale robia to dobre a kvalitne. Legenda všetkých ska legiend začala piesňou My Girl Lollipop, mnohí z návštevníkov si pamätajú hravý videoklip ku tejto piesni, kde sa Buster snažil kreatívnymi tancami zbaliť miestnu krásku, ale skončil iba s lízankou na čele. Bad Manners sa moc nechce štúdiovo nahrávať, ale vlastne ako nám potvrdil aj samotný Buster Bloodvessel počas jeho krátkej pauzy,  ani nie je kedy. Neustále sú na koncertnej šnúre, obmieňajú kluby, koncerty ich živia a milujú tento spôsob života.

Bad Manners – live Randal Club 2015

Mimochodom Buster je v zostave jediným pôvodným členom, okolo neho sa vytvorila skupina mladých muzikantov, ktorí však začínajú mať stabilnú pozíciu. Buster im dal priestor počas koncertu hneď niekoľko krát, keď si odbehol k susednému baru na pivo. Spevák je neuveriteľne charizmatický a so svojim (inak sa to nedá ani nazvať) ksichtom výrazný, dominuje mu dlhočízny jazyk, za ktorý by sa nehanbil ani  Gene Simmons. Jeho vokál už je mierne zatiahnutý, ubudlo z neho používanie výšok, ale stále má v sebe tú energiu, ktorá exploduje do tanečných kreácii. Škoda, že sa v klube nepodarilo úplne vystihnúť ich charakteristický zvuk, v ktorom sa pramení retro väzbenie Busterovho vokálu.

Bad Manners – live Randal Club 2015

Inak bola atmosféra hodnoverná  sedemdesiatim rokom, kedy mladí skinheadi pod pódiom tancovali opičie tance a nikto sa o nikoho nezaujímal. Ska hudba skinheadov upokojuje, je pre nich relaxačnou ódou. Pusťte tvrdému oikáčovi ska a zaručene bude už po pár taktoch mierny ako baránok. Lebo heslo kapely Bad Manners „Nasaďte boty, povoľte svoje traky a poďte sa zabávať s Busterom a jeho chlapcami“  definovala pohodovosť tohto životného štýlu aj v Bratislave.

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img