8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyBeat úzkosti a depresie naprieč Lynchovským svetom WWW
spot_img

Beat úzkosti a depresie naprieč Lynchovským svetom WWW

521808_10200709569690110_1100737963_n.jpg.crop_displayCZECHO MECHO: • WWW • Lubomír Typlt • Ink Midget • after: Džunyja fna DJ Junior – 28.02.2013 – KC Dunaj – Bratislava

Podujatie Czecho Mecho sa snaží svojim konceptom spojiť českú a slovenskú hudobnú scénu. Na ďalšom podujatí z tejto sérii sa stretli generačne rozdielni interpreti no so spoločným pohľadom na súčasnú elektronickú scénu. Ľubomír Typlt z pozvanej skupiny WWW predstavil aj svoju výtvarnú podobu. Patrí k typom umelcov, ktorý sa angažujú v rôznych multimediálnych projektoch a veľký dôraz kladie na vizuálnu stránku. Jeho hudobná dráha je v podstate iba spojítkom k podobným aktivitám.

Kto sleduje súčasnú slovenskú hudbu musel časom naraziť na meno Ink Midget. Ten už od svojich dvanástich rokoch zaujal spoločným projektom Tukan. Aj, keď veľmi úzko spolupracuje s Pjonim, v podstate vždy fungovali ako autonómni umelci. No až minulý rok sa im podarilo vydať sólové debuty, ktorými sa od seba odpútali. Midgetovo „špinavé“ dielo s chladným hip hopom vracia elektroniku späť do podzemia, do prebassovaných klubov. Dôležitým prvkom jeho tvorby je živá improvizácia. Preto aj v KC Dunaj k hutným beatom varioval rôzne melódie, ktoré mali bližšie k hlukom a šramotom než k tónovej sústave.

Kým Ink Midget pomaly prekračuje vlastný tieň svojho talentu, WWW sú v Čechách pomaly legendy undergroundu. Počas svojej existencie vydali iba dva albumy, ktorými zásadne formovali elektronickú scénu. Bratislavskému publiku predostreli svoje charakteristické temné beaty s industriálnym pozadím s psychadelickou poetikou interpretovanou rapovou deklamáciou.

WWW – live in KC Dunaj 2013

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=8buI9qDP7fQ‘]


 

Ich hudobný podklad nie je obyčajnou vatou, ale vyrovnanou zložkou k textom. Tie sú veľmi rôznorodé a možno ich všelijako interpretovať. Pripomínajú nejasné nočné mory, ktoré sa odohrávajú na rozhraní spánku a pozvoľného prebúdzania do krutej reality.

Najsilnejšia stránka sa však zároveň stáva achillovou pätou, keď u zraniteľnejších ľudí môže vyvolať pocit nevoľnosti, depresie a úzkosti. No tí otvorenejší sa vďaka tomu vydávajú na tajuplnú cestu metafor Lynchovského sveta. Ani v Bratislave nebolo z ich zvukomalebného bludiska vytváraného kŕdľom slov úniku. A kapela sugestívnou interpretáciou s viacnásobným vystupňovaním a naliehavým trojvokálom vygradovala atmosféru až do maxima.

Petrolej zúfalstva a benzín sarkazmu napokon zbĺkol do horiacej schizofrénie, ktorá bola podčiarknutá tvrdými beatmi.  Je však škoda, že zlé ozvučenie nepodporilo dôležitú syntézu hudby a slova.Tak isto hudobný podmaz obsahoval až príliš veľa podnetov. Niektorí ho preto brali iba ako kulisu k textom, iní dokonca ako sprievod k divokému tancu.

| autor: Daniel

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img