8.6 C
Slovakia
pondelok, 15 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyBorn from Pain na pokraji možností - report
spot_img

Born from Pain na pokraji možností – report

Born from Pain; Stay True; Hate Control – 23.02.2012 – U Očka, Bratislava 

Hardcore scéna na prvý pohľad prežíva renesanciu najmä vďaka metalcorovým a death corovým skupinám, ktoré vzbudili záujem ďalších mladých ľudí o túto subkultúru. No na druhej strane starý dobrý old school hc je  na ústupe. Nerobí sa   veľa koncertov a mladých nových kapiel hrajúcich tento štýl na Slovensku moc nepribúda. Ale jeho skalní priaznivci  nezabúdajú a komunita stále žije a prežíva. V hudobnom klube U Očka dve mladé slovenské kapely dôstojne doprevádzali  holandskú hc legendu.  

Predkapely spojili česko slovenskú scénu . Stay True z Čiech aj Hate Control predviedli rázny, silový, hecujúci hardcore. Ale v anglickom jazyku. Je škoda, že podobné skupiny nespievajú po slovensky, aj keď angličtina je pre túto hudbu vhodnejšia. No texty v slovenskom jazyku by boli pridanou výpovednou hodnotou. Tieto, stále mladé kapely mali vynikajúci zmysel pre rytmus, s ktorým dobre narábali. Prerušovali ho, nadväzovali na neho a pretínali ho s melódiou. Spevácke výkony oboch skupín boli výrazne.

Napriek tomu Born from Pain prevýšil tieto skupiny minimálne o jednu triedu. Je to dané počtom rokov na scéne, keďže mnohé veci zvládajú s rutinérskou presnosťou. K tomu pridávajú aj početné nápady a nebalancujú so stereotypom tohto žánru.  BFP vznikli v roku 1997 a nahrali doteraz päť albumov. BFP pozdvihli  úroveň holandskej hc scény, ktorá v posledných rokoch vyprodukovala niekoľko zaujímavých projektov.

Kapela pôsobila v Bratislave sviežo. Aj v poloprázdnom klube išli na doraz. Spevák Rob Franssen nivočil svoje hlasivky na hranici svojich možností. Súhra rytmiky bola výborná. Dve gitary sa nebili, ale striedali rytmické frázy s melodickými vyhrávkami. Nebol to typický sekaný hardcore s riffmi, ale v skladbách sa často sólovalo. Sóla však neboli zdĺhavé, ale krátke a plynule prechádzajúce do riffov.

1,5 hodinový koncert už nemal kam pokračovať. Vygradoval v tom správnom momente, lebo muzikanti z Born from Pain už ku koncu mleli z posledného.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img