8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyČad a Catastrofy – vychytené kapely v tradične skvelej forme!
spot_img

Čad a Catastrofy – vychytené kapely v tradične skvelej forme!

autor: Martin Saksa; Čad; Catastrophy; Human Humus; 10.11.2018; Majestic Music Club; Bratislava

Druhé pokračovanie koncertov „Valašky a Buzogáne“ dvoch momentálne najvychytenejších slovenských metalových kapiel sľuboval bezbrehú zábavu. Spriatelené skupiny ČAD a CATASTROFY si prizvali aj grindcorových HUMAN HUMUS.

Toľko ľudí v bratislavskom Majestic Music Club-e som zažil snáď naposledy na Cradle of Filth, a to bolo ešte začiatkom januára tohto roku. Raz darmo CatastrofyČad patria v súčasnosti medzi najlepšie slovenské kapely naživo. Ich koncerty sú plné energie a hráčskej kvality. Tento status v sobotu večer len potvrdili.

Ako prvá sa predstavila tatranská víchrica Human Humus. Ich grindcorové peklo malo výborný zvuk, aj napriek dvom výpadkom gitary. Kapelu to však neodradilo a sypali do zatiaľ poloprázdneho publika svoje nekompromisné šlehy najmä z posledného albumu The Obligatory Struggle z minulého roku. Hlavný řvoun Ižďo mykal hlavou, akoby sám nechcel veriť tomu, že jeho spoluhráči môžu hrať tak brutálne a tvrdo.

Human Humus – Slavesnation

Po skončení ich vystúpenia som sa po polhodine vrátil a neveril som vlastným očiam. Preplnené MMC na prasknutie (údajne 850 platiacich divákov!). Všetci boli zvedaví na momentálne asi najžiarivejšie hviezdy súčasnej slovenskej metalovej scény – prešporské tornádo Catastrofy. Po skvelom albume Zbojnícky tanec z roku 2015, ktorý odštartoval ich prudko rastúcu kariéru a následnom splitku s českými kapelami Exorcizphobia a Kaar, kam prispeli ďalšími štyrmi piesňami, sa tohto roku dopracovali k vynikajúcej novinke Besnota.

Ich skvelo hraný old schol thrash s výbornými textami spôsobil doslova ošiaľ. Koncert sa niesol už v tradičnom duchu zbesilých circle pitov a neutíchajúceho nadšenia publika. Z Hrdloreza Borisa (spev) vyrástol frontman par excellence. Výborný výkon, od pohybu na pódiu, cez samotný spev, predslovy medzi piesňami až po prácu s publikom. Nezaostával ani zvyšok kapely (Mastiflinta Beňo a Hrajruka Jano – gitary, Miesiželezo Mifo – basa a Kostilam Roman – bicie), ktorí sa vypracovali na vynikajúcich inštrumentalistov.

Na koncerte fungovali jednak rýchle veci (Príručka mladých zbojníkov, Len slová, či Bastardi spoločnosti), ako aj ťažkopádnejšie piesne (Kazimír, Morava). Ich celkový nadhľad, sebairónia a bezprostrednosť ich radia medzi skupiny, ktoré vždy rozsievajú radosť a zábavu.

Catastrofy – Bastardi spoločnosti

Už keď som si myslel, že vrchol večera máme za sebou. Svätojurský tajfún Čad mi opäť raz zatlačil oči. Už tradične parádny výkon s výborným repertoárom a skvelou atmosférou. Nie nadarmo získala skupina 3 ocenenia Radio Head Awards za posledné tri albumy Ťažký kov (2011), Čertova kovadlina (2014) a Bastard (2017). Z týchto, ale aj starších albumov, môžu hrať prakticky čokoľvek a vždy to bude fungovať. Sú to proste všetko dobré piesne. Tak len náhodne odzneli pecky ako Skaza, Démon samoty, Vyvrheľ, Plytký hrob, Dunaj a nesmeli chýbať ani Sekery a Buzogáne, Psia krv, či Ťažký kov.

Čad – Štvaná zver

Čad patrí už medzi stálicu slovenskej scény a ich koncerty majú vždy nadštandardnú úroveň. Neuchopiteľný líder Pišta Vandal a jeho skvelý, drsný (kovový), neokrôchaný, ale napriek tomu veľmi milý humor je pre mňa vždy zárukou zábavy. A to čo stváral za bicími Valér Tornád nemá obdoby. Keby mal tak búchať bežný smrteľník, tak ho po troch minútach odtiahnu polomŕtveho. Treba však jedným dychom dodať, že jeho hra je samozrejme výborná aj po technickej stránke.

Niet nad čím váhať, posledný koncert turné sa koná v sobotu 24. novembra v Trenčíne (Klub Lúč). Keď sa na koncert mohli doje… východniari do Bratislavy, môžu aj Blaváci prísť do Trenčína. Len či sa tam všetci pomestíte…

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img