8.6 C
Slovakia
sobota, 20 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReporty„Black Genius" rapovala Akua Naru a hľadala ďalšie černošské vzory na koncerte...
spot_img

„Black Genius“ rapovala Akua Naru a hľadala ďalšie černošské vzory na koncerte v Prahe

autor: Daniel Hevier ml.; foto/video: Dávid Majerský; Akua Naru, Hellwana; 02.11.2018; Rock Café; Praha

Pripraviť koncert na piatkový večer môže znieť ideálne. Ľudia sú v meste a chcú sa baviť. Ale prináša to aj isté riziko. Podobne rozmýšľajú aj ostatní promotéri a konkurencia narastá. Ak ste v Prahe, šance na úspech sa zvyšujú, ale musíte splniť tieto faktory: mať overenú kvalitu, rozhľadené publikum, ktoré nechodí iba na známe mená a interpreta, ktorého návšteva je vzácna. Všetko do seba zapadlo na vypredanom koncerte raperky Akua Naru.

Prednedávnom vydala stále silno rezonujúci album, ľudia ju poznajú z Hip Hop Kempu, kde hrala pred troma rokmi a jej koncerty nie sú len intelektuálnym balzamom. Trochu to už naznačila aj predskokanka, ktorou bola česká interpretka so singapurskými koreňmi Hellwana. Hudobne nič svetoborné a na trhu je omnoho viac zaujímavejších interpretiek sprevádzaných producentom. Napriek tomu sa dá očakávať, že jej kariéra bude stúpať, aj vďaka vybratiu na budúcoročný Eurosonic.

Hellwana & Akua Naru – live at Rock Café Prague 2018

V pripravovaných skladbách učinila dôležité rozhodnutie: viac sa orientovať na češtinu než angličtinu. Hoci sa chystá do zahraničia a nikto nepochybuje ani o tom, že Praha je multikultúrnym mestom, stále hrá na domácom piesočku. A české publikum oceňuje silné posolstvá v materinskom jazyku. Inak hrozí, že ho v kluboch prekryjú basy, ktoré aj v pražskom Rock Café, stierali rozdiel medzi aranžmánmi a interpretačnou výpoveďou.

Aký je obrovský rozdiel v tom, keď sa to robí iba s mašinkami, a keď so živou kapelou, sa ukázal hneď pri nástupe sprievodnej skupiny interpretky Akua Naru. Dychová sekcia možno nemá taký spád ako vypeckované basové linky, ale živý nádych a výdych dodal už v nástupe ten správne farbistý a iskrivý zvuk.

Hneď bolo jasné, že prím bude hrať jazzová hudba v jej tanečných podobách. Američanka Akua Naru sa presťahovala do Európy a momentálne žije v nemeckom Kolíne. Či si to vybrala z dôvodu, že Nemecko momentálne patrí k najminoritnejším európskym krajinám, alebo pre pulzujúci umelecký život, nie je známe.

Nepochybne tam na umelcov čaká množstvo kultúrnych vplyvov, ale aj rastúci strach z neznámeho – zväčšovaný populizmom nezodpovedných politikov. Zaceliť túto ranu by mohla tvorba mladej a mladšej generácie, ktoré sa už narodili do farebnejšieho a rozmanitejšieho sveta. Nerozdeľovať ľudí podľa farbi pleti, ale povahy ich skutkov, sprostredkovala Akua Naru na poslednom albume The Blackest Joy, ktorý pojednáva o generačnom a medzi kultúrnom dialógu.

Moderné prepojenie soulu, jazzu a hip hopu vracia poslucháčov do minulosti a posúva im tieto štýly do prítomnosti. A to, že sú dejiny černošskej hudby interpretované de facto európskymi muzikantmi – jej spoluhráčmi – je dôležité pre európske publikum, ktoré nemá s integráciou takú skúsenosť ako USA.

Stredne nasadené tempo po celý čas iba jemne spomaľovalo a zrýchľovalo. Poskytlo ničím nerušený odraz pre frázovanie v rape aj v speve. Obe tieto disciplíny Akua Naru veľmi dobre ovláda a touto kombináciou vie ustrážiť tempá a zároveň meniť skladbám ich charakter. Vznikali tým rôzne zaujímavé spojenia s inštrumentálnou zložkou, v ktorých harmónie ožívali jazzovými kadenciami a soulovými prechodmi v klavírnom parte.

Akua Naru – live at Rock Café Prague 2018

Zjednocovacím nástrojom nového albumu aj prevažnej väčšiny jej skladieb je trúbka ako symbol černošskej hudby (jazz, soul, funk, hip hop). Hlavné motívy sa preto objavovali v tomto nástroji s odkazom na Johna Coltrana a v tesnom závese na The Roots. Interpretka tak preklenula dvadsiate a dvadsiate prvé storočie v precítenom fusion, ktoré má dynamický spád aj lyrický obsah.

Vystúpenie americkej hudobníčky malo spád, gradáciu, zvoľnenie a počas dvoch hodín prešla rôznymi témami od rasizmu, boj za ľudské práva, emancipáciu, rodovú rovnosť a snáď si ľudia okrem kvalitnej zábavy odniesli aj niečo na viac. Pretože to je ten hlavný artefakt, nad ktorým by sa aspoň na chvíľu mohli zamyslieť. Vtedy má účasť takejto interpretky najväčší význam. Keď jej načúvate s otvorenou mysľou a nikam sa pri tom neženiete.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img