8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyCharizmatický Jirko Macháček so svojou striptérskou skupinou - report
spot_img

Charizmatický Jirko Macháček so svojou striptérskou skupinou – report

Mig21 – MMC (18. 10. 2012  20:00:00)

Chlapčenská striptérska skupina Mig21 pochopila, že na dobrom koncerte ide ruka v ruke hudba a šou. Nie náhodou preto patria k najuvoľnenejším skupinám v českej a slovenskej scéne. V bratislavskom klube MMC sa zastavili v rámci turné „Migem k lidem“. A koncept, ktorý je už jasný v názve naplnili do bodky. Sú svojskí. Sú charizmatickí. A sú duchaplní. Nevyrábajú smiech za každú cenu, ale venujú sa duchaplnej recesii s pozitívnymi textami.

Mig 21 svietia naplno slnečnou pozitívnou energiou, ktorú majú na rozdávanie. Ich koncerty sú živelné, energické a pozitívne. Sympaticky naplnený klub bol svedkom splynutia fanúšikov so svojou kapelou. Syntéza hudby a komunikácie sa naplno prejavila. Spevák a líder kapely Jirka Macháček dokáže s davom divy. Nepatrí síce k najlepším spevákom, ale určite k najzaujímavejším a najcharizmatickejším osobnostiam v českej hudbe.

Medzi kapelou a ľuďmi v sále bola sila okamihu lemovaná vzájomnou empatiou. Aj ľudia, ktorí často na kapelu chodia nemohli dopredu vedieť, čo sa bude na scéne diať. Koncerty Mig21 sú vždy odlišné.  Nikdy dopredu neviete ako sa vyvinie. V Bratislave sa to prejavilo pri improvizovanej vložke, keď pozval Jirka na pódium dvoch mladých ľudí. Chlapec a dievča spojili na vyzvanie Macháčka, na pohľad nesúrodé záľuby (AC DC a volejbal) do kúzelného scénického tanca. Jirka tým demonštroval, že odlišnosť povahy ľudí môže do seba pasovať a pomôcť vytvoriť silný okamžik.

Okrem notoricky známych skladieb predstavili aj úplne novú pesničku. Pri nej sa nechali inšpirovať aktuálnou  alkoholovou kauzou a následnou prohibíciou. A práve v tejto skladbe sa ukázala veľká textárska sila kapely. Nerobia totiž texty prvo plánovane, ale vždy na pozadí fantaskného príbehu a vlastnej imaginácie.

Po hudobnej stránke predstavujú Mig21 modifikovanú českosť v 21. storočí. Vo svojich skladbách využívajú ľudové nápevy. Vypožičiavajú si hudobné vplyvy a rytmy z tanečných orchestrov a tak sme mohli počuť tango, foxtrot, swing, či českú polku.

Ku koncu koncertu už boli muzikanti tak uvoľnení, že si veľmi verejne podávali „cigaretu“ a dym venovali ľuďom v sále. Pavel Hrdlička (ktorý hral aj na klávesoch) mal dymu plné pľúca, čo sa prejavilo na následnom tóne.

V poslednej skladbe, svojráznej coververzii „My way“ od Franka Sinatru, Macháček sľúbil, že už končí s hulením. Aj, keď mu to v sále nikto neveril, ľudia mu jeho menšie klamstvo veľmi radi odpustili. Za tento večer. Za to akí Mig21 sú.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img