8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyChina Moses nie je iba dcérou svojich slávnych rodičov, ale aj výborná...
spot_img

China Moses nie je iba dcérou svojich slávnych rodičov, ale aj výborná vokalistka

china (36)China Moses & Big Band Gustava Broma – 13.03.2014 – Veľká sála Slovenského Rozhlasu

Ak máte slávnych a to veľmi slávnych rodičov, môžete mať jednoduchý, ale zároveň aj komplikovaný život. Zvlášť, ak sa snažíte kráčať v ich stopách.

Potom sa isto objavia tiene pochybnosti prameniace z neprajných hlasov, obvinenia z protekcia, alebo v tom lepšom prípade komparácia rodového genómu. China Moses by vedela o tom rozprávať.

China Moses – Mad about the boy


 

Jej rodičia nie sú nikto menší,  než známy filmový režisér Gilbert Moses a trojnásobná víťazka Grammyspeváčka Dee Dee Bridgewater. China Moses však trenicu hudobného bulváru a kritík berie s nadhľadom a v rozhovoroch spomína, že v jej prípade nebolo ťažké stať sa speváčkou a vlastne ani nemala priveľmi na výber. Tým, že vyrastala v plodnom umeleckom prostredí, sa mohla hudbe venovať už od malička. Pred dovŕšením dospelosti vydala svoj prvý singel „Time„, za ktorým nasledoval debutový album „China„.

China Moses – Time


 

Aj, keď sa vo svojej autorskej tvorbe venuje modernejším štýlom ako r´n´b a soulu, občas koncertne ponúkne aj svoje jazzové projekty. Svoju slovenskú premiéru absolvovala s najstarším a najslávnejším jazzovým orchestrom Big Band Gustava Broma, ktorého korene siahajú  až do 40. rokov. Založil ho Gustav Brom a viedol ho až do svojej smrti v roku 1995. V 60. rokoch ho americkí odborníci zaradili medzi desať najlepších big bandov sveta a hosťovali v ňom najväčšie svetové hviezdy popu a jazzu, ako Maynard Fergusson, Dizzy Gilespie, Dianna Ross, Ray Conniff, Ben Cramer a množstvo ďalších.

Big Band Gustava Broma – Contraband

http://www.youtube.com/watch?v=iVaJyHruv00


 

Teleso v súčasnosti nežije iba zo svojej dávnej slávy, ale snaží sa ďalej napredovať. Repertoár sa neustále rozvíja a už nie je tak zameraný na zahraničné šlágre. Tieto pozície prenecháva swingovým štandardom, alebo folklóru v jazzových aranžmánoch. V súčasnosti ho vedie Vlado Valovič, ktorý prevzal dirigentskú štafetu po zosnulom Gustovi Bromovi. Za svoju takmer sedemdesiatročnú existenciu prešlo súborom neuveriteľný počet hudobníkov, pre ktorých to bola výnimočná skúsenosť. Dnes má svojich stálych členov, ale sústreďuje sa na výnimočných koncertoch aj na hosťovanie známych slovenských a českých sólistov. Takými osobnosťami sú dnes napríklad Rado Tariška, či Ľuboš Šrámek, ktorí dôstojne nahradili zámorských partnerov Chiny Moses. Ešte pred spoločným vystúpením predstavil Big Band sedem skladieb, z ktorých najviac zaujala folklórna kompozícia, ktorú venoval dojatý Valovič svojmu zosnulému priateľovi a kolegovi.

Big Band Gustava Broma – In the Mood live 2005

http://www.youtube.com/watch?v=f4Vi_bwG3k8


 

Po tomto inštrumentálnom úvode sa už k súboru Big Band Gustava Broma pridala aj hlavná hviezda koncertu – China Moses. Už od začiatku jej vstupu na javisko diváci pocítili jej nenútenosť a šarm. China každú skladbu predstavila s osobným príbehom. Hovorila o tragických osudoch jej interpretov, o ženskej túžbe po láske a vášni a aj o spomienkach, keďže mnohých hudobníkov, ktorých interpretovala poznala osobne aj vďaka svojim rodičom.

China Moses & Band – Women in jazz 2011


 

Jej najobľúbenejšou jazzovou speváčkou je jednoznačne Dinah Washington a v Bratislave predstavila hneď niekoľko skladieb. Zamerala sa v nich predovšetkým na emócie spájajúce ľúbostné vzplanutie a následné vyhorenie. V roku 2012 totiž vydala album Crazy Blues, kde sa jej podrobne venuje.

China Moses & Raphael Lemonnier – Crazy Blues sampler


 

Nahrala ho s pianistom Raphaëlom Lemmonierom, ktorého frankofónnoamerickú dikciu nahradil vo veľkej sále Slovenského rozhlasu Ľuboš Šrámek. Napriek tomu, že sa China Moses venuje vo svojej tvorbe skôr prepojeniu soulu s moderným zvukom, jej bratislavský koncert bol dôkazom, že aj v spolupráci s veľkým orchestrom, nezanikne jej sýty hlas.

| autor: Daniel

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img