8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyCrypta – death metal v ženskom podaní
spot_img

Crypta – death metal v ženskom podaní

Crypta, Plaguemace, Nakkeknaekker; 15.4.2024; Randal Club, Bratislava

Nová vychádzajúca metalová hviezda z Brazílie, čisto dievčenská formácia Crypta sa v rámci európskeho turné dva krát zastavila aj na Slovensku. A aj v bratislavskom Randali to bol riadny death metalový masaker, ktorý by od nežného pohlavia málokto očakával. Podporený tiež death metalovou mládežou z Dánska.

Brazília, juhoamerický kolos dažďových pralesov, domov najväčšej pozemskej rieky, kolíska najpopulárnejšieho športu na svete a v neposlednom rade Mekka extrémnej metalovej muziky. Je tomu presne 40 rokov, čo táto krajina vyvrhla do sveta metalovú senzáciu s názvom Sepultura.

V roku 2010 však došlo k ďalšej menšej metalovej revolúcii, kedy bola privedená k životu čisto ženská thrash/death metalová formácia Nervosa. Po desiatich rokoch sa však basgitaristka a vokalista Fernanda Lira nepohodla s kapelníčkou Prikou Amaral a založila si svoju vlastnú, už viac-menej death metalovo orientovanú skupinu Crypta.

A teraz ma ortodoxní deatheri môžu aj ukrižovať (dolu hlavou samozrejme), nikdy som neholdoval tomuto metalovému žánru, až pokým som nevzhliadol živé prevedenie death metalovej hudby v podaní kapely Crypta. Bolo to jednoducho skvelé!

Fernanda sa obklopila mimoriadne talentovanými muzikantkami z rodnej Brazílie. Za bicími jej od založenia kapely kryje chrbát Luana Dametto. Odbúchať sedemdesiat minútový death metalový koncert by na nosidlá odpravilo nejedného bicmana. Drobná Luana to však večer čo večer dáva s „prstom na nose“ a chvíľami s až nezúčastneným výrazom rutinérky.

Po jej bokoch gitaristky Tainá Bergamaschi a služobne aj vekovo najmladšia Jéssica Falchi (24), vynikajú nielen sympatickým výzorom, ale aj aj výbornou gitarovou hrou. Nech sa na mňa Jéssica nehnevá, ale Tainá je moja tajná… Problém je, že ten zástup je zrejme nekonečný (viď po koncerte). Ešteže nosí namiesto kosy gitaru, však chlapi! A Chuck Schuldiner sa v nebíčku nad jej hrou možno aj trochu červená, alebo skôr usmieva až rehoce.

Ako predkapely sa pred dievčatami uviedli dve mladé death metalové formácie z Dánska. Ak Plaguemance možno považovať za starší dorast, nasledujúci Nakkeknaekker by som dokonca označil za mladší dorast až starších žiakov.

A konečne viem prečo sa štyri krásne ženy neboja brázdiť Európu s ďalšími desiatimi chlapmi z dvoch death metalových kapiel. Lebo sú to ešte zobáci. Ale srandičky stranou. Obe kapely sa prezentovali energickým a intenzívnym death metalom, so skvelým zvukom a publikum dostali do varu od prvých minút svojich kratších setov. Veľmi nádejný dorast!

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img