8.6 C
Slovakia
streda, 29 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyCvernovka nevyhorela kvôli „špeku“, ale alkoholu – report Uprising
spot_img

Cvernovka nevyhorela kvôli „špeku“, ale alkoholu – report Uprising

    Organizátorom Uprisingu sa lepí smola na päty. Po letnom festivale, ktorý museli prerušiť kvôli veternej smršti prišla ďalšia rana pod pás. Ak by sa nestala, písalo by sa o akcii hlavne na hudobných serveroch a nie spravodajských. Nie je fér sa venovať iba tejto nehode, preto je potrebné si pripomenúť aj hudobné výkony, ktoré boli po celý večer prítomné.

  Až do neskorých hodín nič nenasvedčovalo tomu, že sa odohrá katastrofa. Už podvečer sa predstavili prví účinkujúci. Boli to slovenský projekt Foolproof Riddims so svojim dub regge stepom a reggae kapela Medial Banana s viacerými hosťami na čele s energetickým Laskym. Potom sa už predstavil prvý zahraničný hosť, holandský reggae spevák Ziggi Recado so sprievodnou kapelou. Nebola to premiéra, ale už jeho druhá návšteva na Slovensku. Jeho koncert sa niesol v pokojnom karibskom tempe.

Organizátori sa rozhodli aj pre netradičné vyplnenie medzi pauzami počas prestávky. Nasledoval tak  tanečný workshop, ktorý viedla Aron Tesfaye so svojimi krúživými hriešnymi pohybmi. Po polnoci, v ten správny čas, dotancoval na pódium hlavný headliner Zimného Uprisingu Beenie Ban s kapelou Zagga Zow Band. Smerný tón udávali bicie s perkusiami, ktoré viedli rytmickú sekciu. Aj, keď bola prítomná živá kapela, mnoho tónov a melódií znelo zo samplov. Gitara aj basa bola striedma a len občas zasiahla do pestrých rytmov a aranžmánov. Benieho prejav bol veľmi výrazný a rytmický. Do karibských rytmov vedel svojim hlasom odhadnúť správny „úder“. Predošlá tanečná rozcvička prišla vhod, lebo Bennieho koncert sa zmenil na tanečný maratón.

Na koncerte Dr. Karyho a Mr. Cocomana, ktorý predviedli ego reggae nadväzujúc na hip hopové kasanie, prišla osudová chyba večera. Cvernovka vzbĺkla.

Ešte raz a naposledy: nespôsobili to prítomné horiece jointy, ale alkohol, zlá bezpečnosť a nedostatok protipožiarnej staroslivosti. Len vďaka šťastiu a duchaprítomnosti hudobníkov, organizátorov a SBS sa našťastiu nikomu nič nestalo. Prítomnosť osemnástich policajných áut nezabezpečila poriadok a až po troch výbuchoch policajti začali ľudí vyháňať z miesta činu. Nad faktom, že požiarnici a s nimi jedna sanitka prišli až po pol hodine sa už nedá ani nič iné povedať.

VIDEO JE NAMI TOČENÉ BEZPROSTREDNEJ BLÍZKOSTI,  ZVUK AJ KOMENTÁRE AUTENTICKÉ

Bratislava prišla o architektonickú pamiatku, ktorá v poslednom čase dala azyl niekoľkým kultúrnym podujatiam. Aj, keď budova nevyhorela do tla, jej oprava bude náročná a nedá sa teraz povedať, či sa ju podarí zachrániť, alebo ju zbúrajú.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img