8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyDavová psychóza na koncerte Davovej Psychózy - report
spot_img

Davová psychóza na koncerte Davovej Psychózy – report

Davova Psychóza, Illegality – 26.04.2012 – Randal klub

Legenda slovenského punku. Kapela, ktorá sa nebojí mať názor. Skupina, ktorá presadzuje myšlienku, že punk nemá byť iba o hudbe a zábave, ale že má mať svoje posolstvo. Davová Psychóza vydala zásadné albumy slovenskej punkovej scény a slovenský punk radikalizovala. A potom sa až na občasné výnimky odmlčala. Je ťažké pre kapelu fungovať, keď váš spevák a hlavný frontman žije natrvalo v Austrálii. Davová Psychóza však našla spôsob ako naďalej pôsobiť. Aj keď je to náročné zatiaľ sa nechystajú ukončiť. Ani toto turné nebolo avizované ako posledné, takže treba veriť že skupina ešte má čo povedať. Posledný štúdiový album síce vydali až v roku 2004, ale skupina si vždy dávala načas s novou tvorbou. Keďže koncertujú veľmi málo o ich turné je vždy veľký záujem.

Obrovské očakávania boli aj pri tomto veľkom turné, ktoré zahŕňalo až 16 koncertov.  Nastal aj menší unikát, keď punková skupina hrala behom šiestich dní dva krát v rovnakom meste v dvoch rozdielnych kluboch. No nedalo sa inak lebo o kapelu bol v Bratislave veľký záujem. Intergalaktická Obluda na Kramároch praskala a preto si mnohí čo sa ani nedostali do vnútra povedali, že poďme to vyskúšať ešte raz. Aj koncert v Randal klube bol vypredaný. Davová Psychóza mala na koncertoch rôznych hostí.

Predkapela tohto večera Illegality má s ňou spoločné cítenie pre punkový text a posolstvo. Tiež idú po politickej línii a všímajú si skôr tú pochmúrnejšiu tvár sveta. Text ide na úkor hudby a Illegylity tvoria jednoduchý punk rock. Ten rytmicky veľmi šliape, ale napríklad basová linka ide stále jedným smerom, moc sa nepokúša o nejaké vyhrávky. Gitarista hral typické punkové silové akordy, kde G, C, či D typicky idúce v smere punkových ručičiek. Razantný stereotyp zachraňovali texty, ktoré však nerozvíjali hudobne „legátove“ texty, ale slová išli úderne spolu s tvrdou gitarou. Slová boli kadenčne nasadené do gitarových fráz bez plynulého plynutia.

S prichádzajúcou hviezdou večera Davovou Psychózou prišla naozaj menšia davová hystéria a psychóza. Napriek zväčšujúcemu sa dusnu atmosféra gradovala a neboli žiadne výrazné konflikty. Práve naopak ľudia sa bavili a užívali si každú chvíľu so skupinou, ktorá je pre nich vzácna. Spevák Jano Kassa opäť charizamticky viedol DP vpred. Energia napriek vyčerpávajúcemu turné stále v ich žilách kolovala. Na dvojhodinovom koncerte Davovka dodržala svoj sľub spraviť prierez svojou celou tvorbou. Preto zneli punkovejšie skladby (158) hardcorový nášup zo Svet žaluje, aj hc punkové akou Kristiánia a podobné z ich najobľúbenejšieho albumu Kríza vedomia. Pustiť dav v emocionálnom vypätí nebolo jednoduché a preto musela skupina pridávať asi tri krát než opustili pódium.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img