8.6 C
Slovakia
nedeľa, 3 marca, 2024
spot_img
ÚvodReportyDivokej Bill v bratislavskom MMC tsunami nespôsobil, ale iba krotké vlnobitie

Divokej Bill v bratislavskom MMC tsunami nespôsobil, ale iba krotké vlnobitie

Vydať album a vybrať sa s ním na cesty. Štandardný model, ktorý uspokojí obe strany. Kapela dostane možnosť od prezentovať fanúšikom nové piesne a tí sa zase nasýtia hitmi, ktoré obľubujú. Divokej Bill zavŕšil svoje turné po Slovensku.

Divokej Bill je predovšetkým koncertná kapela, ktorej sa len veľmi ťažko hľadá nejaká škatuľka, kam ju možno štýlovo zaradiť. Ladne sa pohybuje vo fusion, niekde na spôsob kapiel typu Dubioza Kolektiv či Levellers, kde nie je dominantný ani jeden žáner. Vytvárajú si vlastný hudobný svet.

Divokej Bill – Jaro

Vždy boli originálny, to je ich silná stránka a zároveň aj slabosť. Vymedzili si tak typ svojho klubového fanúšika, hoci na festivaloch dokážu zaujať rockerov, trampov, pankáčov aj rodinky s deťmi. Ide predovšetkým o koncertnú kapelu, takže, kto očakáva dobrú a kvalitnú živú zábavu, neváha. Na ich bratislavskom koncerte v MMC bolo vidno najmä kmeňových priaznivcov sprevádzaných zopár novými zvedavcami. Hudobníci prišli do klubu rozohriati z klubového turné, ktoré prebehlo aj v menších slovenských mestách. Prostredie sa ukazovalo ako prajné, hoci Bratislava je podobne ako Praha veľmi nevyspytateľná. Rozmaznané publikum nie je ľahké si hneď získať, no čeština stále funguje ako náš domáci jazyk. A ľudia chcú na koncertoch ešte stále spievať. 

Divokej Bill – Plakala

Ukázalo sa, že nové piesne z albumu Tsunami medzi ľuďmi celkom nerezonovali, veď aj samotná nahrávka mala v Čechách prevažne vlažné recenzie. Nedá sa uprieť snaha predstaviť ich v čo najlepšom podaní, hoci kapelu sme už mohli vidieť v lepšej forme aj v lepšej atmosfére, ktorá bola gradovaná iba zmenami tempa medzi pomalými a rýchlymi skladbami. Publikum omnoho lepšie reagovalo na staré piesne a hity, no ukázala sa ešte jedna slabosť sprevádzajúca kapelu od ich začiatku. Stavili to na tímovú hru, ale keď má niekto z členov kapely slabší deň, nebodaj dvaja či traja, nesmierne chýba charizmatický líder, ktorý by to potiahol. Tam, kde to Lou Fanánek Hágen utiahne na humor a charizmu, či František Černý na divadelný prejav, tam Divokej Bill zostáva stále za hranicou punkovej energie skupiny Tři sestry a folk rockovej poetike kapely Čechomor. Pritom potenciál nechýba.

Divokej Bill ukázal svoju komunikatívnosť a fanúšikov zahrňoval komplimentmi a vtipnými zákulisnými informáciami z ich hudobného života. No hoci sú kapelou ľudovejšieho charakteru, chýbal moment, ktorý by ich spojil s ľuďmi postávajúcimi aj v zadných radách. Takto sa vytvoril iba vpredu menší kotol neprepúšťajúci zomknutie s klubom. Zvyšok si aspoň doprial na oživenie slohu Moje milá plakala v piesni Plakala.

spot_img
spot_img
spot_img