8.6 C
Slovakia
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyEddie a Guitar Gangsters - kúzlo britského punk rocku
spot_img

Eddie a Guitar Gangsters – kúzlo britského punk rocku

Guitar Gangsters, Eddie and The Hot Rods, Heretix l Randal (19. 5. 2012  20:00:00)

Tento príjemný rock and rollový punkový večer bol trochu poznačený úspechom slovenských hokejistov. Po vypätom emočnom stretnutí Slovensko – Česko mnohí išli oslavovať, alebo sa pripravovali na nedeľňajšie finále. Možno aj preto bol klub poloprázdny. Ale opäť sa vytvorila výborná atmosféra. Aj, keď pri prvej predskupine bolo naozaj polomŕtvo.

Slovenská skupina Heretix kombinuje melodické rock and rollové vyhrávky s punkovými riffmi, novovlnými klávesami a pasážami s tvrdšou gitarou. Veď jej pestré zloženie ju na to predurčuje. Zišli sa tu hudobníci zo Zóny A, Lord Alex prezentujúcich melodický punk 77 a muzikanti z Adacta, Betón, ktorí spopularizovali na Slovensku štýl crust. Preto sa muselo logicky v tvorbe Heretix odzrkadliť táto štýlová rôznorodosť. Nahrávky sú veľmi zaujímavé, no na pódium to zatiaľ preniesť nevedia. Možno by mohli viac zapojiť klávesy, ktoré boli dlhý čas v ústraní a sem tam spravili nejakú atmosférickú plochu. Mohli by radšej priniesť viac melodických rozkladov a vyhrávok.

Anglická skupina Guitar Gansters sa tu cíti ako doma. Hrávajú tu skoro každý rok a bol to už ich tretí, alebo štvrtý koncert. Majú tu stabilné zázemie a ľudia ich pesničky poznajú a oni už stihli Bratislavu tiež spoznať. Tento krát však bol koncert trochu iný. V popredí medzi fanúšikmi zavládli viac prítomné slečny. Tie si koncert naozaj užívali a zatienili aj pánov rockerov. Guitar Gangsters takáto pozornosť veľmi lichotila a možno aj ich výkon poznačila. Hrali s veľkým nasadením a od začiatku dávali jeden hit za hitom. Doteraz je ich výrobným tajomstvom, ako stíha gitarista  Pete Ley rytmiku aj melodiku. Dokázali, že aj v trojici sa dá komponovať bohato aranžovaný punk rock and roll. A to pomocou vokálov, keďže všetci traja vrátane bubeníka Steva spievajú. A ich vokály sú veľmi prepracované a intonačne zaujímavé.

Podobnou hrou sa prezentovali aj Eddie and The Hot Rods, aj keď tí tiahli aj k hardrocku. Samozrejme bez speváka Barrieho Mastersa by to nefungovalo. On je tou charizmatickou tvárou, tým maskotom a šoumenom. On je tým „Eddiem“. Napriek tomu, že už má svoje roky,  stále má v sebe veľkú iskru. V kapele sa za ich dlhú históriu vystriedalo množstvo muzikantov. Ale dnes zostal už iba jediný „Eddie“.

V Bratislave zahrali vyše hodinový koncert s veľkými hitmi ako“ Do Anything You Wanna Do“, alebo „Teenage Depression“. Práve tieto skladby patrili ku koncu sedemdesiatich rokov k zlatému fondu britského punku. Eddie and The Hot Rods pôsobia na scéne veľmi dlho a prežili aj módnu záplavu metalových a všelijakých tvrdých kapiel. Eddie si vždy zakladali na melodickej gitarovej linke, no nebáli sa do toho zapojiť aj druhú gitaru s hardrockovými vyhrávkami a riffmi. Niektoré ich skladby sú poznačené týmto vplyvom a preto je ich koncert vždy pestrý. Lebo hrávajú aj neznáme skladby, alebo pesničky, ktoré sa trochu vymykajú ich hitom. Ku koncu koncertu zahrali aj coververzie napríklad Much Too Much od The Who a záverečnú hymnu všetkých motorkárov a stratenej generácie Born to be Wild od Steepenwolf. Mimochodom s rovnakou skladbou sa lúčili v Bratislave aj naposledy.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img