8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyEuforická rocková sobota s Eufory
spot_img

Euforická rocková sobota s Eufory

Slovenskú jesennú metalovú trilógiu zakončíme subžánrom najtradičnejším a síce heavy/power metalom. Výborná slovenská skupina Eufory ukončila svoje tohtoročné klubové turné v bratislavskom Randali a špeciálnym hosťom im bola žánrovo príbuzná Salamandra.

Moravská Salamandra okolo gitaristu a skladateľa Pavla Slívy funguje na metalovej scéne už od roku 1998 a popri nespočetnom množstve koncertov stihla nahrať aj 7 albumov. Ten posledný Opus Bohemica, v novej zostave, je z apríla tohto roka. Priznám sa, nepoznal som ich tvorbu, ani som ešte nevidel žiaden ich koncert. Mysliac si, veď takých power metalových kapiel sú celé mraky.

O to väčšie prekvapenie ma čakalo krátko pred deviatou hodinou večernou. Bol to jeden profesionálne zahratý koncert, so skvelým zvukom a výbornými pesničkami. Ešte raz ďakujeme do Ostravy!

Martinská formácia Eufory patrí v súčasnosti medzi jedny z najlepších tunajších metalových kapiel. Naposledy som ich videl na Rockovej maturite v roku 2019, i keď zo spätného pohľadu a vzhliadnutí ich sobotného vystúpenia dosť nerozumiem, čo tam vôbec hľadali. Eufory ako kapela už predsa dávno zmaturovali a na pomyselnej metalovej univerzite aj spromovali a chystajú sa už aj na postgraduál. Svoju dizertačnú prácu, čiže nový album by mali odovzdávať verejnosti a nekompromisnej kritike v marci roka nasledujúceho. Nuž, zvedaví sme a tešíme sa.

Ale späť ku koncertu. Žiaľ nemohol sa ho zúčastniť basgitarista Filip. Cestou do Bratislavy vraj uviazol pri Strečne. Nečudujeme sa. Nevadí, v dnešnej dobe si vieme aj s takýmito vecami poradiť. A ostatní členovia? Mia za bicími už tradične výborne, gitaristi Pišta a Peťo od maturity ešte lepšie, najmä sprievodné vokály a Peťo aj spev v duete Schizofrénia namiesto známej českej speváčky menom Tanja.

A spev Ľuboša Senka? Ešte lepšie. Je to vôbec možné? I keď on si to nemyslí. Skromný to chalan. Inak, pri známej otázke rockovej publicistiky, ako si predstavujeme rockovú hviezdu, musím dať za pravdu istej nemenovanej žene, že rocková hviezda vyzerá ako Ľuboš Senko! Presne tak, vynikajúci spev, výborný výkon, pohyb na pódiu, komunikácia s publikom a pritom skromné a priateľské vystupovanie v zákulisí. A to musí uznať aj Paľo Habera!

Mirka Hodoňová, čoby kapelníčka, spolu so svojím bratom Štefanom, ťahajú káru Eufory v duchu titulu ich debutu stále vyššie a vyššie. Veru, pri porovnaní stredajšieho tandemu Brainstorm a Rage a toho sobotného Salamandra a Eufory, som mierne v rozpakoch. Všetka česť, klobúkom dole a tešíme sa na jar roku 2023.

Koncertu sa prizeralo len zopár desiatok fanúšikov. Paradoxom je, že deň predtým bolo v Randali a jeho bezprostrednom okolí okolo 700 tínedžerov. Takú masu mladých ľudí som snáď ani v živote nevidel. A to všetko len v duchu piatkového motta, poďme sa všetci spoločne riadne najebať do Randalu.

Nuž, priority sú dané. Aj Vy ostatní, voľte radšej plán B. Poďte na koncert. Tento stál len desinu, čo je pri tej kvalite úplne smiešne.


Salamandra, Eufory; 22.10.2022; Randal Club, Bratislava

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img