8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyFestivalový raj z iného sveta: BESTIVAL
spot_img

Festivalový raj z iného sveta: BESTIVAL

Naprieč Britániou existuje nepreberné množstvo festivalov, no len jeden z nich si môže dovoliť mať v názve „najlepší“. Práve Bestival si to môže dovoliť, nielen preto, že v cenách o najlepší festival Británie porazil tých najlepších z najlepších, ale preto, že mal zbrane, ktorými by dokázal prevýšiť akýkoľvek festival. The Cure, Bjork, PJ Harvey, či Primal Scream spolu s Village people, či Brian Wilson sa stali len čriepkami vo fascinujúcej  mozaike, ktorú dokázal vytvoriť Rob da Bank so svojím tímom v Robyn Hill Country parku na Isle of Wight.

Už od prvého momentu na festivale sa človek cíti ako Alenka v ríši divov. Všetko je tu iné, pestrejšie, rozmanitejšie, jedným slovom krajšie. Každý kúsok zeme tu žije svojím životom, každý návštevník pociťuje tajomnú silu vychádzajúcu z okolitej prírody,  ktorú umocňuje dvíhajúca sa hmla, či prenádherná výzdoba areálu, ktorej dominujú čudesné stavby a hlavne prekrásny Main stage.

V duchu si myslím, že sem patrím, že toto je to miesto, ktoré by sa mohlo nazývať raj. Ľudia sú tu príjemné uletený, spontánny, bez zábran zabávajúci sa nielen na hudobných, či kabaretných scénach, ale aj pri vystúpeniach potulných umelcov, ktorí oživujú zašlú slávu cirkusových vystúpení. Umelci sú tu originálny, zábavný, či dokonca inšpirujúci k obdobným činom. Avšak, čím dlhšie sa prechádzame areálom, tým viac si uvedomujeme, čo všetko nám uniká v iných častiach údolia. Každá sekunda  od štvrtka do pondelka je tu využitá naplno. Nikto nemá čas uvažovať o svojich povinnostiach, práci, či problémoch a o tom to je. Jednoducho je to luxus, ktorý si tu nikto nemôže, no predovšetkým nechce dovoliť.

Každý dúšok piva, cidera, či akéhokoľvek nápoja tu nerobí z človeka zviera, či divocha, ale ešte viac spontánnejšieho, veselšieho človeka, ktorý toleruje svoje okolie. Každé ospravedlnenie je tu myslené úprimne, ľudia sú k sebe príjemný, čo potvrdzuje aj fakt, že „naša typická sbs“ tu neexistuje, ale sú tu ľudia, ktorý sú milý a slušný k návštevníkom, pomáhajú im orientovať sa v areáli a fungujú tu skôr ako pomocníci a nie ako odstrašujúca zbraň.

Prekrásne prostredie s príjemnými ľuďmi už samo o sebe zaručuje perfektný  víkend, avšak nestačilo by to na výhru v kategórii najlepší festival v Británii v roku 2010. Festival s označením BESTival potrebuje taktiež interpretov, a to nie akýchkoľvek, ale tých najkvalitnejších. Ledendárny The Cure, ktorý odohrali 32 piesní naprieč diskografiou, fenomenálna Bjork,  či čerstvá víťazka Mercury prize Pj Harvey, spolu s nezabudnuteľnými Village People uspokojili zmysly každého z nás. A to nebolo ani zďaleka všetko po hudobnej stránke. Na Bestivale sa miešali live vystúpenia s Djs vystúpeniami. Tým Live dominovali Noah and the Whale (Ich koncert mi priniesiol slzy štastia na tvári), Public Enemy, Maccabes, Mogwai, Pendulum, Primal Scream, Friendy Fires, The Drums. Djs vystúpenia boli charakterizované interpretmi ako Dj Shadow, Fatboy Slim, Magnetic Man, Groove Armada, Andy C, Beardyman, či v neposlednom rade Crystal Castles. Na hudobnej scéne už etablovaných interpretov, na festivale vhodne dopĺňali podstatne mladší, no za to potenciálom napumpovaný interpreti ako Ed Sheeran, Tom Vek, Katy B,  Metronomy Yasmin, …

O najlepšie zážitky festivalu sa však nepostarali vyššie zmienený umelci, ale samotní návštevníci vo svojich „fancy dress“  na čele s Mr. Motivatorom a šialencami zo Sink the Pink. Strhujúci niekoľko tisícový sprievod v maskách, kostýmoch, vlastne v čomkoľvek zábavnom tancoval spolu s profesionálnymi tanečníkmi naprieč celým areálom, pričom sme tam nemohli chýbať ani mi. Uletené pózy, homosexuálne narážky, či transsexuálne vystupovanie vyburcovali ľudí k nespútanej zábave v podobe tanca a spevu a my sa len nadchnutý atmosférou nechávame unášať na vlne eufórie a radosti zo života, ktorú dokáže priniesť jednoduchá vec, a to šťastné tváre okolo seba.

Bestival je kompletný festival plný rôznych maličkostí, bizarných stavieb, očarujúcich ľudí a kvalitatívne prepchatý hudobnou špičkou. Každý okamžik vás tu nadchne, nič tu nie je konvenčné, nič tu nie je obyčajné, všetko je to ako z iného sveta, dokonalého sveta a mne nezostáva nič iné ako zaspievať si  Queen „ Mama I am coming home“  s dodatkom, že určite další rok sa vrátim domov, na Bestival festival.

Autor: Lukáš Osvald/Musicpress.sk

Foto: Lukáš Osvald/Musicpress.sk

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img