8.6 C
Slovakia
utorok, 23 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyFilharmonický zvuk i spomienka na Bowieho na One Day Jazz Festivale
spot_img

Filharmonický zvuk i spomienka na Bowieho na One Day Jazz Festivale

1462188718

Podujatia, za ktorými stoja známi umelci majú vo svete dlhoročnú tradíciu. Na Slovensku sa stalo umeleckými garantmi hneď niekoľko osobností a jedným z nich je bubeník Martin Valihora. Jeho One Day Jazz Festival sa za posledné roky poriadne rozrástol. Vlastne názov je už iba súčasťou značky a nemá s realitou vôbec nič spoločného, keďže sa podujatie rozšírilo na niekoľko dní a konalo sa na rôznych miestach republiky.

Košice, Žilina, Banská Štiavnica a samozrejme Bratislava. Tieto mestá boli svedkami špičkových jazzových vystúpení, aj keď iba v hlavnom meste sa predstavili všetci zainteresovaní umelci. Festival zahájil izraelský kontrabasista Avishai Cohen, ktorý prišiel predstaviť svoj unikátny symfonický projekt An Evening With Avishai Cohen, na ktorom spolupracoval s Filharmoniou Brno. Pestré aranžmány, hladký zvuk a vynikajúce muzikantské výkony zdobili úvodný koncert festivalu. Aj keď nešlo o celoživotný zážitok, keďže v mnohých smeroch pôsobil Cohen chladne, hoci nie nepriateľsky, ale predsa len vidieť jedného z najkreatívnejších súčasných hudobníkov a ešte s orchestrálnym zvukom sa neprihodí každý deň.

Avishai Cohen & Filharmonie Brno – An Evening

https://www.youtube.com/watch?v=L17KltjOvso

Valihora pozoroval toto vystúpenie ešte z pozície organizátora, ale už druhý večer si zahral so svojimi hosťami – bývalými spolužiakmi z Berklee. Trubkár Dan Brantigan, gitarista John Shannon a basgitarista Oskar Rózsa Valihoru vôbec nešetrili, a Martin ukázal, že stále patrí k naším najlepším bubeníkom. Kvarteto prinieslo program pozostávajúci z projektov Waking Vision, Dan Brantigan Quartet a Universal Cure, teda zo skladieb, ktoré už vybočovali z jazzového žánru do pesničkárstva.

Dan Brantigan – live at Bratislava 2007

No hudobná i veterná smršť prišla až v podobe záverečného – večerného koncertu, na ktorom sa predstavil americký saxofonista Donny McCaslin. Ten venoval podstatnú časť koncertu nedávno zosnulému hudobníkovi Davidovi Bowiemu, no v prvej polovici sa venoval ešte svojej autorskej tvorbe. Príjemný jazz popretkávaný farebnými harmóniami a lahodnými melodickými linkami bol neskôr vystriedaný známymi skladbami Davida Bowieho, i piesňami z jeho posledného albumu Blackstar, na ktorom skupina Donna McCaslina spolupracovala.  To už sa z neba valili kvapky dažďa, evokujúce aj slzy dojatia, zmytie našej pominuteľnosti, ale i priznanie, že ak robíte niečo naozaj úprimne, ani živly, ani otrasný stav vo vašej krajine vás neprinútia ukončiť, to čo milujete. Martin Valihora sa vrátil na Slovensko, hoci nemusel. Istotne by spravil kariéru v zahraničí, ale on tu zostal a snaží sa vytvárať kolorit hudobného života. A darí sa mu to znamenite.

 

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img