8.6 C
Slovakia
nedeľa, 28 februára, 2021
Home Reporty Glenda López priniesla uvoľnenú náladu

Glenda López priniesla uvoľnenú náladu

photo1Prvý ročník ženského festivalu Cherchez La Femme sa ukončil koncertom kubánskej hudobníčky Glendy López. Vystúpenie speváčky sa konalo v reštaurácii Green Buddha – 14.4.13 za spoluúčasti umelcov  ako – Peter Preložník /klavír/, Pavol Beréza /gitara/, Martin Kapustník /kontrabas/, Eddie Portella /perkusie/. S Glendou López vystúpil v závere programu aj hosť – známy slovenský jazzman  Peter Lipa.

Šarmantná kubánska hudobníčka ponúkla poslucháčom známe jazzové štandardy. Spestrením vystúpenia bola príchuť latino hudby.  Glenda ponúkla známu pieseň Besame Mucho /pôvodom španielskú pieseň autorky Consuelo Velasquéz z roku 1940/.  Nechýbala ani Glendina svojrázna improvizácia. Speváčka obohatila svoje vystúpenie aj hrou na priečnej flaute, ktorá bola nevšedným spestrením celého koncertu. Známu pieseň My Funny Valentine – od Frankyho Sinatru – venovala svojmu manželovi Jozefovi Jopovi Poláčkovi. Nadšenci Elis Reginy si určite prišli na svoje známou piesňou Águas de Marco, ktorú ponúkla Glenda vo svojej uvoľnenej improvizácii. Nechýbala ani pieseň z dielne Antónia Carlosa JobimaChega De Saudade.photo5

Na záver večera sa predstavil slovenský hudobník Peter Lipa, ktorý si zaspieval s Glendou spoločnú pieseň. V reštaurácii Green Buddha panovala uvoľnená atmosféra, šarmantná kubánska hudobníčka zaujala nejedno oko svojim zaujímavým umeleckým zjavom.

Glenda López sa zaujíma o hudbu už od piatich rokov. Po absolvovaní základnej hudobnej školy v Havane – účinkovala v rôznych big – bandoch, ktoré boli založené na výmene hudobníkov z Kanady a Kuby. Po štúdiách konzervatória, kde študovala odbor Hra na flaute v Havane sa mladá hudobníčka začala intenzívne zaujímať o jazz. Bola pravidelnou účastníčkou festivalu Jazz – Plaza, ktorý založil Chucho Valdés. Neskôr sa stala Glenda prvou flautistkou v “Sinfónica Juvenil” v Havane.

Po štúdiách sa  predstavila na mnohých domácich aj zahraničných pódiách spolu s kubánskou jazzovou klavíristkou – Bellitou Expósitó,  spolu navštívili početné jazzové festivaly v Európe i Amerike, kde zarezonovali mená hudobníkov ako – Markus Miller, či Gonzalo Rubalcaba. Glendu López  v súčasnosti môžme vidieť v Bratislave – v predstavení  Just Dance, dobrý večer Broadway.

| autor: Katarína Lorenčíková