8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyGlenda López priniesla uvoľnenú náladu
spot_img

Glenda López priniesla uvoľnenú náladu

photo1Prvý ročník ženského festivalu Cherchez La Femme sa ukončil koncertom kubánskej hudobníčky Glendy López. Vystúpenie speváčky sa konalo v reštaurácii Green Buddha – 14.4.13 za spoluúčasti umelcov  ako – Peter Preložník /klavír/, Pavol Beréza /gitara/, Martin Kapustník /kontrabas/, Eddie Portella /perkusie/. S Glendou López vystúpil v závere programu aj hosť – známy slovenský jazzman  Peter Lipa.

Šarmantná kubánska hudobníčka ponúkla poslucháčom známe jazzové štandardy. Spestrením vystúpenia bola príchuť latino hudby.  Glenda ponúkla známu pieseň Besame Mucho /pôvodom španielskú pieseň autorky Consuelo Velasquéz z roku 1940/.  Nechýbala ani Glendina svojrázna improvizácia. Speváčka obohatila svoje vystúpenie aj hrou na priečnej flaute, ktorá bola nevšedným spestrením celého koncertu. Známu pieseň My Funny Valentine – od Frankyho Sinatru – venovala svojmu manželovi Jozefovi Jopovi Poláčkovi. Nadšenci Elis Reginy si určite prišli na svoje známou piesňou Águas de Marco, ktorú ponúkla Glenda vo svojej uvoľnenej improvizácii. Nechýbala ani pieseň z dielne Antónia Carlosa JobimaChega De Saudade.photo5

Na záver večera sa predstavil slovenský hudobník Peter Lipa, ktorý si zaspieval s Glendou spoločnú pieseň. V reštaurácii Green Buddha panovala uvoľnená atmosféra, šarmantná kubánska hudobníčka zaujala nejedno oko svojim zaujímavým umeleckým zjavom.

Glenda López sa zaujíma o hudbu už od piatich rokov. Po absolvovaní základnej hudobnej školy v Havane – účinkovala v rôznych big – bandoch, ktoré boli založené na výmene hudobníkov z Kanady a Kuby. Po štúdiách konzervatória, kde študovala odbor Hra na flaute v Havane sa mladá hudobníčka začala intenzívne zaujímať o jazz. Bola pravidelnou účastníčkou festivalu Jazz – Plaza, ktorý založil Chucho Valdés. Neskôr sa stala Glenda prvou flautistkou v “Sinfónica Juvenil” v Havane.

Po štúdiách sa  predstavila na mnohých domácich aj zahraničných pódiách spolu s kubánskou jazzovou klavíristkou – Bellitou Expósitó,  spolu navštívili početné jazzové festivaly v Európe i Amerike, kde zarezonovali mená hudobníkov ako – Markus Miller, či Gonzalo Rubalcaba. Glendu López  v súčasnosti môžme vidieť v Bratislave – v predstavení  Just Dance, dobrý večer Broadway.

| autor: Katarína Lorenčíková

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img