8.6 C
Slovakia
streda, 24 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyHviezdne noci v Bytči 2018 - festival malý rozlohou, no veľký atmosférou
spot_img

Hviezdne noci v Bytči 2018 – festival malý rozlohou, no veľký atmosférou

Hviezdne noci sú pre mňa viac ako festival. Je to zakončenie leta, pofestivalová rehabilitácia, odpočinok, dovolenka s kultúrnym programom, tábor (aj) pre dospelých. Čas tu plynie inak, pomalšie a zároveň mám pocit, že ho využívam naplno.

Hipsterská mládež sa tu prirodzene premieša s miestnym obyvateľstvom od najmenších až po penzistov na bicykli, rodinami s deťmi, spisovateľmi, hudobníkmi, umelcami a samotnými organizátormi. Žiadne VIP sekcie či náramky, v Bytči sú si všetci rovní a na tie 4 dni v roku sa centrum tohto malého mestečka celé premení na jednu VIP sekciu kultúry, zábavy a pohody. Hviezdne noci 2018.

Do minulého roku som mesto Bytča registrovala len ako to mesto pri diaľnici za Považskou. To sa zmenilo, keď sa ku mne donieslo, že tam už pár rokov prebieha multižánrový festival. Prečo práve Bytča? Čo je v Bytči? Dohromady nič, ale zároveň tak veľa. Zorganizovať festival, aj keď menší, predstavuje enormné úsilie. Hlavný organizátor Peter Gärtner s kamarátmi si ale povedali, že v tomto tak trochu zapadnutom regióne ho chcú mať. Krásne prostredie, zopár pódií, kapely, divadlo, filmy a rodinná atmosféra mi nedali inú šancu ako sa tam vrátiť po roku opäť. Centrum mesta vyzerá ako z hollywoodskych štúdií, ako maketa z kartónu. Benátky! Amsterdam! Predstavivosti sa medze nekladú. Pomalé tempo mesta sa na 4 dni zmení na kultúrnu udalosť roka. Čo je teda na Hviezdnych nociach tak špeciálne?

Dva stredobody festivalu boli tento rok opäť Pod lipkami stage a Kulturák stage, kde sa odohrávala väčšina hudobného programu, v kulturáku si mohli ľudia oddýchnuť aj pri celodennom maratóne filmov. Tohtoročný hudobný line-up by sa nenechal zahanbiť ani pred festivalmi väčšieho typu.

Súčasné trendy slovenskej hudobnej scény priniesli Fallgrapp, Tolstoys a Walter Schnitzelsson. Slovenská alternatíva toho najkvalitnejšieho razenia? Nie je problém. Papyllon, Shallow, Vojdi, Our Stories. Hudobné legendy? Tie zabezpečili zase kapely ako Diego, Karpatské Chrbáty či Autumnist. Je libo elektronika? Nech sa páči – FVLCRVM, Whithe, či kráľ tohtoročnej festivalovej sezóny Ventolin. Samostatnú kategóriu si zaslúžili tento rok filozofickí punkáči Wilderness, ktorí svojim meškaním večer spôsobili v Kulturáku menší chaos a akustický punk priniesol do Bytče opäť sympaťák Dáša fon fľaša. Na záver sobotňajšieho večera zavítal do kulturáku Gleb, ktorý lieta na svojej vlastnej planéte medzi všetkými týmito kategóriami a zároveň niekde o tisíc svetelných rokov ďalej. Jednoducho, ak máte kamaráta, ktorý netuší nič o slovenskej hudobnej scéne, zoberte ho na rýchlokurz do Bytče a ja verím, že v tom bude mať hneď jasno.

Hviezdne noci ale nie sú len o hudbe. Zásadnou súčasťou programu sú aj filmy. Tými sme si tento rok pripomínali 100 rokov od vzniku Československa. Návštevníci si každoročne môžu pozrieť filmy, ku ktorým by sa bežne tak ľahko nedostali. Takými boli tento rok napríklad film Staviteľ chrámu z roku 1919, Prípad Barnabáš Kos, či Adelheid z roku 1969. Filmovo sa tento rok Hviezdne noci venovali v rámci sekcie filmový zemepis Japonsku, a tohtoročná pocta patrila Ingmarovi Bergmanovi. Návštevníci si tak mohli vychutnať hneď niekoľko klasík tohto filmového velikána.

To, že Hviezdne noci sú festival s rodinnou atmosférou je jasné aj vďaka vysokému výskytu detí. Tie majú v Bytči dokonca svoj vlastný stage, kde je pre nich počas celého predĺženého víkendu pripravený nadupaný program. Väčšinou nie som zástancom rodičov, ktorí svoje deti ťahajú po festivaloch, ale Hviezdne noci sú výnimka. Deti k nim jednoducho patria. Bytčianske Vital Café je každoročne dejiskom najmä diskusií. Tento rok sa diskutovalo na témy ako aktivizmus, verejný priestor či udržateľnosť, besedovalo sa, zo svojich kníh prišli niečo prečítať napríklad Mirka Ábelová a Tomáš Ulej. Vo večerných hodinách zase plnilo funkciu priestoru na afterparty.

Hviezdne noci ale žijú aj mimo oficiálneho programu. Môžete sa tu len tak prechádzať po meste, sadnúť si na kávu v jednej z miestnych kaviarní kde pojmy ako cold brew či flat white ešte neexistujú. Preskúmať miestnu ponuku výkladov, ktoré sa zasekli v roku 1985, načerpať inšpiráciu pri špecifickom grafickom dizajne lokálnych obchodov či firiem. Sadnúť si pod strom pri zámku, rozcítiť sa pri pohľade na synagógu. Ak budete mať šťastie, odchytí si vás miestny dôchodca, ktorý vám k nej dá aj výklad plný historických (miestami alternatívnych) faktov. Po zotmení si môžete s lokálnymi deckami zatancovať pod lipkami alebo zaspievať pri gitare pred kulturákom.

Letná festivalová sezóna v našom regióne môže byť vskutku náročná záležitosť. Máme ohromné šťastie, že dobrých, či už masových festivalov ako je napríklad Pohoda, tu máme aj mnoho malých festivalov, ktoré sú ideálne pre ľudí čo neobľubujú davy a párty do skorých ranných hodín. Práve takéto festivaly ale často zanechajú najväčšiu stopu v srdci človeka.

Jedným z takých sú aj Hviezdne noci. Z Bytče sa človek nejakým zázrakom vráti oddýchnutý, čo je, okrem iného možno čiastočne spôsobené tým, že sa tu spí v telocvični a nie v stane. Je to jeden z tých festivalov, ktorý ešte ani neskončil a už sa začnete tešiť na ďalší ročník.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img