8.6 C
Slovakia
piatok, 8 decembra, 2023
spot_img
ÚvodReportyJagga Jazzist a ich hybridný jazz prekračujúci hranice

Jagga Jazzist a ich hybridný jazz prekračujúci hranice

IMG_2864

Členovia Jaga Jazzist sú roztrúsení po rôznych mestách (či dokonca štátov). To čo by ich na začiatku kariéry mohlo položiť, dnes berú s rezervou. Vedia, že dokážu spolu komunikovať aj cez túto bariéru a na početných koncertných turné hrajú s ešte väčšou iskrou ako v začiatkoch. Odlúčenie im asi pomohlo.

Už v roku 2006 ponúkli slovenskému divákovi na Hodokvase eklektický zážitok, ale na to, čo predviedli v Ateliéri Babylon, sa bude ešte dlho spomínať. Návštevník nedostal iba poctivo odohraný koncert, ale aj vizuálnu bombu na veľkej scéne s LED svetelnými tyčami, množstvom umiestnených a používaných nástrojov a detailnými svetlami. To všetko vytvorilo fascinujúci svet extrovertnej tvorby.

Jaga Jazzist – Oban live 2015

Spojenie nórskeho jazzu a klubového hip hopu posunuli títo erudovaní muzikanti za hranice banálnosti. Dokonca zašli v tomto ešte extrémne ďalej – nahodené veľké tempo sa načahovalo až do sveta tanečnej hudby. Zakladajúci člen formácie, bubeník Martin Horntveth dirigoval zostavu, v zložení Lars a Line Horntvethovci, Andreas Mjøs, Even Ormestad, Erik Johannessen, Marcus Forsgren a Øystein Moen, od bicej sústavy. Tú vôbec nešetril, naopak úderom rockera ju skoro zvalcoval. Veľký priestor dostal nový album Starfire, ktorý zaznel celý a v ktorom retrospektívne sa vracajú k odkazu kultovej kapely a ich vzoru Tortoise.

Rozbúrenú hladinu dvojhodinového vystúpenia plného nápadu, invencie a šarmu zahltil celkový zvuk kapely a nie iba jeden či dva známe motívy. Ľudia síce reagovali na najväčšie hity pohvizdovaním, ale počas koncertu nebol ani jeden moment, ktorý by ich nudil.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Tento projekt z verejných zdrojov podporil:

spot_img
spot_img

V našom snažení nás podporujú:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img