8.6 C
Slovakia
pondelok, 17 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyKoncentrovaný metal Devina pristál v našej stredoeurópskej galaxii
spot_img

Koncentrovaný metal Devina pristál v našej stredoeurópskej galaxii

Poster_Devin_Bratislava

Známy guru pokrokového metalového zvuku sa v rámci propagácie nového albumu Z² zastavil v strednej Európe. Napriek tomu, že Devin Townsend tvorí progresívnejším smerom, jeho piesne sú pomerne široko známe v celej metalovej kultúre. Preto bolo aj v jeho bratislavskej premiére možné zhliadnuť široký diazapón ľudí.

Townsendove živé vystúpenia sú vždy zvláštnym zážitkom a preto musí aj samotný hudobník dohliadať na výber netradičného supportu, ktorý nebude iba kvantitatívnou výplňou. Obe predkapely, ktoré zobral na turné sa nedali štýlovo len tak zaradiť. Nórska formácia Shinning už dávno opustila jazzový svet, no v ich ambientnom metale stále možno nájsť stopové prvky jazzových harmónií. Američania Periphery zase hudobnému žánru djentu priniesli zaujímavý vokálny spôsob tvorenia motivickej práce.

Periphery – Alpha

Zdĺhavá introdukcia k hlavnej hviezde turné slúžila k poriadnej príprave scény, no nepodarilo sa jej navodiť patričnú atmosféru. Tá postupne prichádzala s prvými rozvinutými témami Townsendových skladieb. Devin sa predstavil v kvartete (Young, Van Poederooyen, Waddell) a hneď od začiatku si snažil zachovať žoviálny prístup. Napriek tomu, že išlo o ucelené vystúpenie, v pätnástich skladbách bolo možné počuť thrash a death metalové odtiene zabalené do progresívneho zvuku.

Devin Townsend – Kingdom live Bratislava 2015

Dewin je neúnavným workoholik, ktorého poháňa jeho vlastná kreativita. Neustále sa snaží zdokonalovať svoj výraz a zvuk, ktorý bol však v Bratislave mierne utopený. Townsend sa však predviedol ako vokálny akrobat, absoltoval tú najlepšiu školu života, keď začínal ako vokalista u Steve Vaia, s ktorým nahral dosku  Sex & Religion. Townsendove skladby pôsobili naživo priamočiarejšie a gitary mali svoju ráznosť a pevnosť. Na Devinových doskách sa pohybuje množstvo hostí, ktorých z pochopiteľných logistických dôvodov nevie dostať na turné, preto sú niektoré jeho skladby naživo podané surovším vyznením.

Devin Townsend – Juular

Často sa o jeho hudbe hovorí ako o koncentráte, pretože na relatívne malej ploche sa odohráva množstvo nápadov, ktoré sú podčiarknuté veľkou dynamikou. V Bratislave výbuch supernovy neprišiel, napriek tomu sa premiéra Devina Townsenda nestratila v čiernej diere. 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img