8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyKryhy v Kulturáku v podaní legendy undergroundu Už Jsme Doma
spot_img

Kryhy v Kulturáku v podaní legendy undergroundu Už Jsme Doma

autor:  Matej Feldbauer; interpret: Už Jsme Doma; 27.01.2019; Kulturák; Bratislava

Česká avantgardná rocková kapela Už Jsme Doma sa vrátila do Bratislavy. Tento rok začala svoju tridsiatu štvrtú sezónu.

Pôvod kapely siaha do roku 1985, kedy v Teplicích po polročnej existencii prešli z dovtedy legendárnej formácie FPB, dvaja členovia do skupiny Už Jsme Doma (UJD). Takto vznikla prvá významná štvorčlenná zostava UJD – Jindřich Dolanský, Miroslav Wanek, Romek Hanzlík a Julius Horváth.

Kapela minulý rok vydala album Kry, na ktorom sa nachádza osem piesní. Album pokrstili v nórskom meste Longyearbyen, ktoré je zároveň najsevernejšie položeným mestom na svete. Sprievodný videoklip k albumu s názvom Cesta bol taktiež natočený v tejto oblasti.

Premietaním videoklipu odštartovali svoj bratislavský koncert. Z albumu Kry sme mohli naživo počuť šesť z ôsmich piesní popretkávané staršími hymnami, ktoré zarezonovali najmä u skalných fanúšikov. Aj po desiatkach rokov je kapela stále verná svojmu zvuku. Len ťažko ich charakterizovať na základe žánru. Zmes akéhosi intelektuálneho a orchestrálneho punku, ska, slovanských melódií a disharmónie robí z UJD jedinečný zjav.

Kapela okolo frontmana Miroslava Waneka pravidelne spolupracuje s Aurelom Klimtom na hudbe k jeho animovaným filmom. Frontman bol dokonca za hudbu k snímku Fimfárum Jana Wericha (2002) nominovaný na Českého leva.

Už Jsme Doma – Vločky

Je málo hudobných formácií, v ktorých trubkár stačí s dychom spievať aj vokály. UJD do tejto menšiny patrí. A práva trubka je nástroj nesúci zodpovednosť za život na stage-i. Jej veselé tóny v kontraste s gitarou, basgitarou, bicími a sem-tam klávesmi vytvárajú prijateľnú atmosféru a dodávajú jemný funky šmrnc starému dobrému punku.

V polovici koncertu zaplesalo srdce najmä nežnejšiemu pohlaviu pod pódiom, kedy bubeník odhodil svoj top a zvyšok koncertu odohral polonahý. To však nezabránilo dynamike večera zájsť až na dno svojich síl, aby sa mohla s poslednou piesňou odraziť až domov.

Už Jsme Doma – Kry

V zostave Vojtěch Bořil (bicie), Pepa Červinka (basa, spev), Adam Tomášek (trubka, spev) a Miroslav Wanek (gitara, klávesy, spev) sme v nedeľu 27. januára boli svedkami, že aj po vyše tridsiatich rokoch sa stále dá odohrať koncert plný poctivého punku. Fun fact na záver – bubeník je mladší ako kapela.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img