8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyLongital a sláčikové kvarteto spojili piesne A to je všetko? do cyklického...
spot_img

Longital a sláčikové kvarteto spojili piesne A to je všetko? do cyklického celku

hqdefault

Shina a Daniel sú bytosti. Z iných končín –  ďaleko od nášho konvenčného zvuku. Prišli z Dlhých dielov a pretransformovali sa na Longital. Opäť sú traja. A na Konvergenciách dokonca siedmi. Longital otvorili projektom Suita,  v priestoroch mestského divadla DPOH,  festival komornej hudby Konvergencie 2015.

Presne pred rokom a na tomto istom mieste vystúpili vďaka súhre okolností Longital aj s Mariánom Slávkom. Ten sa z pozície hosť stal opäť plnohodnotným členom kapely. Trio pod vplyvom novej energie nacvičilo staršie skladby zo svojej diskografie do novej akustickej podoby. Vydali ho v štúdiovej verzii na CD a hneď nato predstavili na úspešnom koncerte v SNG. Ponuka zahrať naživo tieto skladby so sláčikovým kvartetom sa priam pýtala. Jozef Lupták im to zo svojho postavenia interpret – organizátor umožnil. Projekt Longital Suita spojil trio Shina, Daniel SalontayMarián Slávka so sláčikovým kvartetom v zložení Jozef Lupták (violončelo), Slavo Solovic (viola), Štefan Filas (prvé husle), Milan Adamec (druhé husle).

Longital – teaser Konvergencie 2015

Na začiatku predstavenia bolo cítiť z ich pohľadov istú nervozitu, ale čoskoro sa hudobníci naplno ponorili do spoločnej súhry. Čo sa týka samotných aranžmánov, Slavo Solovic, ktorý to mal všetko na starosť, sa nepridŕžal iba jedného modelu. Síce rešpektoval pôvodnosť kompozícií, no pridal im čosi navyše, čím vznikol zaujímavý novotvar. Nápevy slovenskej melodiky, prvky world music či nával akustického post rocku.

Longital – live Konvergencie 2015

Dokonca sa v kompozícii Von von objavila akási obdoba shoegazingu v akustickej naliehavosti. Solovic so sláčikovými partiami pridal na intimite a zároveň neubral na dynamike, ktorú tak poznáme z nahrávok Longital. Napriek tomu, že sa do projektu zapojilo sedem ľudí stále išlo o dôverné prepojenie medzi mužom a ženou. Najkrajšie sa to ukázalo v skladbe Bránou, kde pradivo hlasov splývalo a zároveň sa odrážalo od hladiny tohto vzťahu. Ale dôležitou súčasťou bol aj Marián Slávka. Každý jeho prechod, zvýraznenie doby potvrdilo, že jeho návrat do kapely je dobrým rozhodnutím. Automatický bubeník síce tvrdil históriu Longital na dlhý čas, ale Mariánove zručnosti, charizma a utvorenie širokého dynamického pásma sa strojom nedá nahradiť.

Longital – A to je všetko? live Konvergencie 2015

Longital spolu so Solovicom, ktorý stál pri zrode ich predchádzajúcej skupiny Dlhé diely, nacvičili nadrozmerný projekt. Bola by veľká škoda, ak by nepokračoval. Na druhej strane kúzlo prvej noci sa už nikdy nemusí zopakovať.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img