8.6 C
Slovakia
sobota, 25 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyMalokarpatan – Temná nedeľa v znamení čierneho kovu
spot_img

Malokarpatan – Temná nedeľa v znamení čierneho kovu

Malokarpatan
Malokarpatan

Posledná novembrová nedeľa v Randal Club-e patrila dvom slovenským a dvom írskym skupinám, ktorých spoločným znakom je spojitosť s extrémnym a trochu kontroverzným metalovým subžánrom zvaným black metal.

Dve slovenské a dve írske kapely spojili svoje sily a vyrazili na spoločné turné s názvom Unleashed on the East a jednou zo zastávok bol aj bratislavský Randal Club. Pôvodne plánované poradie kapiel sa oproti avizovanému, z praktických dôvodov trochu premiešalo a ako prvá vystúpila domáca formácia Goatcraft, ktorá sa prezentovala kombináciou black a death metalu. Kapela z Bratislavy funguje od roku 2012 a na svoj prvý dlhohrajúci štúdiový počin stále čaká a ich zatiaľ poslednou nahrávkou je promo z predošlého roku. Myslím že viaceré temné duše, ktoré sa v túto bezbožnú nedeľu vybrali do Randalu, príjemne navnadila na veci ďalšie.

Skupina Sacrilegia z Írska je vlastne bočným projektom gitaristu skupiny Vircolac, ktorý si hovorí JK. V apríli tohto roku vydali svoju prvotinu s názvom The Triclavian Advent a spustili na nás blackened thrash metal v štýle najstarších albumov legiend žánru ako Kreator, či Slayer, čo si pochvaľovali najmä staršie ročníky, ktoré sa koncertu zúčastnili. Hlavnou hviezdou večera mala byť slovenská formácia Malokarpatan, ale z logistických dôvodov nastúpila skôr, ako hostia z Írska – Vircolac. Bolo to aj milé gesto voči írskym kolegom a v tomto prípade v podstate hosťom. 

Malokarpatan je vskutku zvláštnym zjavom na slovenskej metalovej scéne. Skupina hrajúca viac v zahraničí ako na Slovensku, už stihla pozbierať niekoľko priaznivých recenzií zahraničných metalových médií a je tiež pozývaná na zahraničné festivaly, či turné. Kapela pozostáva z členov undegroundových metalových spolkov ako Remmirath, Krolok, Algor, Temnohor, či Hromovlad a jej základným konceptom je slovenský ľudový folklór prepletený mysticizmom, bosoráctvom a rôznymi čarami. Ich dva doposiaľ vydané albumy Stridžie dni (2015) a Nordkarpatenland (2017) sa pýšia krásnymi obalmi v slovenskom ľudovom štýle a dlhými názvami piesní osvetľujúcimi ich obsah, či príbeh, ako napríklad: V okresnom rybníku hastrman už po stároča vyčína; O víne, kterak učený Hugolín Gavlovič z Horovec vyprával; či V hustej hore na stračích nohách striga chalupu svoju ukrýva. Ako ste si všimli skupina používa archaické a nárečové výrazy a inšpiruje sa starými fiktívnymi príbehmi z prostredia našich Karpát.

Hudobný základ tvorí klasický heavy metal staršieho strihu, ale démonický hlas vokalistu, ktorý si hovorí Temnohor a celková temná a mystická atmosféra posúva celú produkciu spolku až do žánru black metalu. Na porovnanie mi prichádzajú na um spolky ako Master`s Hammer, Bathory, či Mercyful Fate. Celé je to doposiaľ veľmi pekné až na samotné spomínané nahrávky skupiny. Zahuhlený zvuk, ako keby kapela hrala naozaj spod zeme (či pekla?), nezrozumiteľnosť textov v Temnohorovom prednese a celkovo príšerná produkcia zrážajú potenciálne kvalitný materiál dole. Pre mňa sklamanie, ale pre mnohých nie. Ostatne chalani z Malokarpatan to tak istotne sami chceli. O to viac som bol zvedavý ako to bude znieť na koncerte. A veru, bolo to oveľa lepšie, i keď nezrozumiteľnosť textov ostala, čo je ohromná škoda, lebo sú naozaj výborné a netradičné pre metalovú hudbu vôbec. Ale celkový zvuk kapely aj hráčska kvalita boli na vysokej úrovni a bol to veľmi silný koncertný zážitok. Nuž, budeme veľmi zvedavý na nový album s názvom Krupinské ohne, ktorý je už nahratý a mal by vyjsť približne v marci až apríli budúceho roku.

Záver patril írskej kapele Vircolac, ktorá celý príjemný večer uzavrela kvalitnou death metalovou produkciou a tých pár desiatok nadšencov, ktorí ešte ostali (väčšina bola zvedavá hlavne na Malokarpatan) odchádzalo, na nedeľný večer, myslím že mimoriadne spokojných. Veď celá akcia bola o tom čo všetkých zúčastnených spojilo, a to metalová hudba s temnou atmosférou, čiže žiadne urážanie, alebo výsmech náboženstiev, či nedajbože náznaky satanských rituálov. To na väčšinu black metalových koncertov už dávno nepatrí.

autor: Martin Saksa; interpreti: Goatcraft, Sacrilegia, Malokarpatan, Vircolac; 24.11.2019; Randal Club, Bratislava

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img