8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyMarketa Irglova - Vogue Theatre, Vancouver 8.9.2011 - report
spot_img

Marketa Irglova – Vogue Theatre, Vancouver 8.9.2011 – report

V týchto dňoch, presne 11.10.’11, vydáva polovička z dua Swell Season, Markéta Irglová, svoj debutový sólo album Anar. Pri tejto príležitosti mi nedá si nespomenúť na jeden z najkomornejších koncertov aké som mal v tomto roku možnosť vidieť. Bolo to presne 8.9. v divadle Vogue, hneď vedľa hudobného klubu Roxy na Granville Street vo Vancouveri, v ktorom Markéta predskakovala legende americkej indie scény, Iron & Wine.Pre tých, ktorí nevedia o koho ide, resp. sú presvedčení, že Sama Beama a spol. nikdy nepočuli, odporúčam si zapnúť ‘aspoň’ soundtrack k filmu Twilight, na ktorom sa ako jedenásti track nachádza song Flightless Bird, American Mounth (pôvodne vyšiel na albume The Shepherd’s Dog ’07) a hneď vám okrem vyjasnenia a romantickej scény zo spomínaného filmu naskočí i husia koža zo Samovho prirodzeného prejavu.

Koncert začínal klasicky o 20:00. Do vnútra sa vpúšťalo o hodinku skôr. Zatiaľ žiadne prekvapenie. To nastalo, až keď sa za (počiatku ešte opatrného) potlesku objavila Markéta. Všetci zúčastnení, teda hlavne tí, ktorí sem prišli kvôli nej vedeli, že dnes to bude predovšetkým o predstavovaní vtedy ešte očakávanej novinky. A tak aj bolo. Ako prvý song bol druhý track z Anar: We Are Good, pri ktorej sme sa skutočne všetci cítili viac než dobre. Po ňom pridala teraz už jednu z mojich srdcoviek Crossroads. Skladba, ktorá vás ukrižuje svojou ľahkosťou a klávesovými partiami podobnými tepu stekajúcich sĺz. Markéta v nej nespievala, iba položila svoje hlasivky do vetra, aby sme sa spolu s ním i s ňou mohli nechať unášať medzi prúdom spomienok a životných križovatiek. To, že ide o skutočne silne návykovú skladbu svedčí i to, že práve k nej bol natočený videoklip z prostredia valašských kopcov Markétinho rodného kraja. Treba pripomenúť, že Markéta na pódiu nebola sama, ale sprevádzala ju iránsko-americká speváčka a hráčka (teraz už i učiteľka) na perzský bubon daf  Aida Shahgashemi, ktorá s ňou spolupracovala i na jej debute. Basgitaru, zvuk i produkciu novinky mal na starosti Tim Iseler, ktorý sa okrem iného môže popýšiť i titulom manžel pani Irglovej. Zobrali sa tento rok a Markéta svoj ďalší veľký deň opísala na svojom twitterovom účte asi takto: „Vzala jsem si toho nejkrásnějšího muže, jakého jsem kdy potkala.“ – na čo okrem stoviek fanúšikov reagoval i Markétin bývalý partner a frontman írskych The Frames, Glen Hansard: „Gratuluji, Markéto! Šťastné manželství.“

Aida svoj bubon i spev na plno predviedla v ďalšom songu Dokhtar Goochani, pri ktorom, keď zavriete oči máte pocit, že i púšť dýcha a presýpa čas z jednej strany fatamorgány na druhú, s tým rozdielom, že tu ide o skutočnosť. Najväčší záchvev emócii prišiel spolu so skladbou Let Me Fall In Love. Tento song mi doslova svojou krehkosťou vyrazil dych. Ešte teraz pri jej počúvaní vidím ako Markéta plynulo splýva s pianom a tónom šepká slová o láske, porozumení a (ne)dovolených dotykoch. Keby to bolo možné, som presvedčený, že práve pri jej speve sa ľudia naučia lietať. Takú silu totiž nosí dievča v hrdle i srdci. Svoj päťdesiat minútový set uzavrela piesňou This Right Here, po ktorej jej okrem niekoľko minútového potlesku, niekto z davu daroval kyticu a Markéte nezostávalo nič iné, len sa s nami rozlúčiť. Rozlúčka to však tentokrát bola krátka, lebo po kozmetických úpravách pódia, prišiel na scénu Iron & Wine, ktorému Markéta spolu s Aidou robila ‘křoví‘. Pre Markétu išlo o novú skúsenosť, o ktorej poznamenala: „Bylo to pro mně něco nového a osvěžujícího. Poslední tři roky jsem byla zvyklá na pozornost publika a světla reflektorů. Takto jsem si mohla zkrátka zpívat to svoje a v pohodě si užívat Samovy písničky, ktorý jsou fantastické“.

Po koncerte bolo zaujímavé (i keď trochu neslušné) sledovať niektorých návštevníkov ako píšu svojim priateľom SMSky s ódami a chválami na Markétinu adresu a jej výkon. Čo v konečnom dôsledku znamená, že pokiaľ budete mať niekedy v budúcnosti možnosť vzhliadnuť koncert Markéty Irglovej, určite si ho nenechajte ujsť. V našich končinách ju budeme môcť najbližšie vidieť 29. októbra, v Prahe, v Malostranskej Besede. Predkapelou bude súčasný objav vydavateľstva ANTI (Markéta Irglová, Tom Waits, Wilco, Nick Cave), spevák a gitarista Sean Rowe, ktorý svojim nezameniteľným barytónom predstaví piesne z debutového albumu Magic.

P.S.: Nemôžem nespomenúť, že opäť sa mi len potvrdilo, že čím človek toho viac dokáže, tým viac je pokornejší. Áno, stále hovorím o Markéte, s ktorou som mal možnosť po koncerte prehodiť pár slov. A úprimne vám poviem, že dlho som nestretol človeka tak skromného a láskavého akým je práve Ona. I za túto skúsenosť jej patrí veľké ĎAKUJEM.

autor:text a foto: Marek K. Hudba-Music / Musicpress

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img