8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyHurts - Noblesa v Lucerne - report
spot_img

Hurts – Noblesa v Lucerne – report

Britské elektronické duo HURTS zažiarilo opäť v plnej sile v historickom paláci Lucerna. Na skok od Václavského námestia, v samom srdci Prahy odohrali títo dvaja páni synthpopu nezabudnuteľný koncert. Tretí v poradí tomto meste a po raketovom úspechu debutového a jediného albumu Happiness znova dostali českého fanúšika do varu. Magické metropolitné vystúpenie dostalo svojou energickou silou s výrazným emotívnym podtónom nejedného fanúšika. Charizmatická dvojka Theo Hutchcraft a Adam Anderson vedia ako na nežné srdcia ženských polovičiek a dostať sa do duší ľudí..

Skupine Hurts sekundovala ako predkapela švédska elektronická skupina v popredí s melancholickou speváčkou Andreou Kellerman aka Firefox AK. Hudobne rozhodne nezostali nepovšimnutí, čakajúci dav fanúšikov jemne naladil a pripravil tak pôdu tomu, čo bude nasledovať. Je viac ako isté, že svoju hudobnú kariéru a cestu majú ešte len pred sebou, ale tu už všetci netrpezlivo očakávali temný Hurts.

Po zaznení prvých tónov albumového Intro a spustení skladby Silver Lining za doprovodu tanečníc v čiernych kapucniach Lucerna ožila a hypnoticky dostala publikum na pár minút do inej dimenzie. Úvod koncertu sa niesol v znamení čierneho, melancholického tónu nabitého precítenými Theovými vokálmi. Musím uznať, že každým koncertom je hlas frontmana tejto skupiny lepší a ,vycibrenejší, dokáže správne intonovať podľa nálady skladby, dodá jej tak rázny nádych vychádzajúci zo samotnej duše, ktorý Vás dostane. Úspešná skladba Wonderful Life nenechala na seba dlho čakať, správny fanúšik už vedel, čo od tejto ráznej a rytmickej piesne môže dostať. Lucerna sa prebudila a rytmicky sa pohupovala ako vlny na mori. Netreba dodať, že spievajúci dav si refrén odspieval sám a výrazne tak pomohol uvoľniť a kontrovať Theovmu jedinečne podsadenému hlasu. Magická atmosféra a hudobná extáza sa rozliehali do každého kúta rokokovej budovy Lucerny. Tá skupine Hurts pristala viac ako festivalové otvorené pódiá a klubová atmosféra a skvelá akustika tak výrazne umocnila hudobný zážitok z výnimočného koncertu. Výrazná vzostupná b-side skladba Happiness priniesla búrlivé vášne do sály a silné dunivé zvuky bicích nástrojov donútila dav skákať v rytmickom tempe. Bolo vidno, že všetci si tento večer užívajú a energia, ktorú Theo a Adam zo seba precítene dávajú, sa im vracia krásne späť. Vášne následne ukľudnila až precítená pieseň Blood, Tears And Gold a tragická balada Evelyn. V živom prevedení spevák opäť dokázal svoj výnimočný spevácky talent. Strhujúca Sunday nenechala nikoho vlažným, už samotný text hovorí, aké ťažké je byť sám, opustený a smutný. Keď noci bez teba sa zdajú tak dlhé…nuž, ale my sme sa rozhodli, že Hurts  rozhodne túto noc neostane sám..

Frontman skupiny Theo Hutchcraft, jednoduchý chlapec oblečený v čiernom obleku a bielej plisovanej košeli vytvoril atmosféru za ktorú by sa nemusel hanbiť ani rokmi ostrieľaný spevák. Pri každej skladbe akoby kŕčovito pridŕžal mikrofón, emotívne ním šklbal, točil, bolo vidno, že jeho pohyby s týmto nástrojom sú úzko späté a vžité. Jeho pohybové kreácie neboli výnimočne tanečné, aj keď občasným náhlym pokľaknutím pred davom rozvíril ruch v dave, nielen v radoch ženskej časti publika. Za povšimnutie stál aj bokom odsadený Adam Anderson, ktorý výrazne prispel svojím klavírnym prejavom ku dokonalému prevedeniu už spomenutých piesní. Celéý koncert by nemal v sebe toľko vznešenosti a ušľachtilosti, keby nemal za sebou sláčikové kvarteto. Ten dodal živému prevedeniu hudobnú noblesu a výrazne prispel k perfektnej show pre pražskú ,šľachtu,. Kvarteto pridalo aj inštrumentálne skladby s výpomocou tanečníkov v čiernych kostýmoch s červenými stužkami v rukách. Pôsobilo to veľmi efektne a skutočne umelecky.

Pomalú básnickú skladbu Verona vystriedala pôsobivá Unspoken a oddaná Devotion. Tá bola sprevádzaná tanečnicou v bielych šatách, ktorá vedela krásne vložiť slová piesne do ladných  pohybov, čo ešte viac potvrdilo samotný dojem z celej skladby. Sála inštinktívne buráca a sama sa stáva súčasťou celej show. Posvätnosť a duchovnosť ďalšej balady Confide In Me potvrdili aj späté Theove dlane a sklonená Adamova hlava. Spoveď, ktorá nasledovala patrila  aspoň pre mňa k vrcholným bodom celého vystúpenia. Zaujímavosťou je, že spevák si vystačil s vokálmi sám, ako je známe, pôvodom je skladba nahraná s austrálskou speváčkou Kylie Minogue. Odznela aj málo hraná, ako sám spevák podotkol na začiatku, veľkolepá balada Affair, ktorá víjde na samostatnom exkluzívnom albume Hurts – Happiness Deluxe edition. Tento album si budú môcť fanúšikovia nájsť na pultoch predajní 31. októbra 2011 aj spolu s exkluzívnym DVD – Live In Berlin. Sila tejto pesničky spočíva v tom, že Vás donúti nevedome pritúliť sa ku svojej polovičke, alebo aspoň zamyslieť sa nad nekonečnou silou lásky. Vážiť si to cenné, čo máme.. Illuminated netreba nejak zvlášť predstavovať a opisovať, bolo viac ako jasné, že verný fanúšik bude musieť siahnúť do vačku a povinne vysvietiť LED svetlom z mobilov celú šedú halu Lucerny. Za doprovodu mohutného tleskotu, piskotu a posielaných pusiniek pre publikum sálou zaznelo Theove úprimné ,Thank you,. V tejto rozbehnutej hudobnej eufórii pieseň Stay znela viac ako vznešene, nehovoriac o šialenom naťahovaní sa po bielych ružiach, dovtedy opustené ležiace na Adamovom klavíri, ktoré v priebežných intervaloch padali do davu z Theových rúk. Úprimne, ktorá by nechcela ružičku od takého fešáka;)

Svetlá pohasli a hoc sa zdalo, že show končí, dav neutíchol a mocným piskotom si vyžiadal prídavok. Na tvárach spevákov skupiny Hurts sa objavil spokojný úsmev, Theo opäť vzal do rúk mikrofón a romanticky zanôtil emotívnu baladu Water. Silným hudobným momentom bola aj chvíľa, keď sa novoromantický frontman snažil skladbu v refréne vytiahnuť hore a sladkým piskľavým tónom dodať skladbe silnejší náboj. Vydarilo sa, za čo strhnutý dav odmenil spevácky výkon silným a dlhým potleskom. Poslednou záverečnou skladbou z albumu bola nadupaná Better Than Love. Myslela som si, že táto skladba ma už nemôže ničím prekvapiť, nuž opak bol pravdou. Prepracovane dotiahnutá do technických detailov, hudobne vyladená, hudobný fajnšmekri a nielen oni, si určite prišli na svoje. Síce sme tušili, že sa blíži koniec koncertu, v kútiku duše sme stále verili, že tento kúzelný večer nikdy neskončí. Svetlá zhasli, scéna potemnela…

Hurts nesklamali a nezranili nás…Ten kto nebol, môže ľutovať. Emócie a spokojné výrazy na tvárach nadšených fanúšikov hovorili za všetko. Verím, že ich hudobná duša bola naplnená a ešte dlho z tejto čarovnej noci budú čerpať. Hurts potvrdili silných lídrov na pôde európskej pop music. V duchu slov skladby ,,..never give up it´s such a wonderful life..,, v ústrety nočným uličkám pražskej metropoly…

Autor: Blanka Šimončičová/ Hudba-Musixc/Musicpress

Hurtrs, Praha, Lucerna, 8.október 2011

foto : archiv Hudba-Music.sk / Musicpress.sk

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img