8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyMedzinárodný Filmový Festival 2015 s bohatou hudobnou zložkou
spot_img

Medzinárodný Filmový Festival 2015 s bohatou hudobnou zložkou

12065925_1200863749928904_460570057881513494_n

Film by bol bez hudby iba mozaikou spletitých ilúzii. Hudba nám otvára dej, určuje jeho spád, prináša rozuzlenie a napovedá nám o hierarchii jednotlivých záberov. 17.  ročník MFF Bratislava ponúkol rôznorodú synchronizáciu medzi vizuálnou a hudobnou zložkou. Prinášame vám tie najzaujímavejšie prepojenia.

Charlie Kaufman už v snímke V koži Johna Malkovicha ukázal, ako sa briskne pohybuje vo svete emócií a ľudskej mysle. Ubehlo sedem rokov od jeho posledného kino filmu Synecdoche, New York a Kaufman  prináša v surrealistickej Anomalisa príbeh o láske na jednu noc zažitú medzi vyhoreným motivátorom a rozkošne obyčajnou Lisou dekorovanú podmanivou hudbou amerického skladateľa Cartera Burwella. Ten ešte v sedemdesiatych rokoch vymetal newyorské kluby so svojou punk rockovou kapelou, hoci počúval aj sofistikovanejšiu podobu novej vlny či atmosférických skladateľov typu Brian Eno. Dodnes sa v jeho kompozičnej tvorbe prelínajú  proto punkové náčrtky a ambientné nálady. Typické sú pre neho extrémy,  v jednom momente použije agresívny zvuk gitár, hneď na to ich usadí pokojnými sláčikmi. Anomalisa je  sondou do nepokojnej mysle a schizofrenické pocity sa odrážajú v Burwellovej tajomnej a znepokojivej hudbe.

Anomalisa – trailer

Ben Hur je dodnes považovaný za jeden z najlepších historických filmov. Vznikol v čase, keď hollywoodske štúdia bojovali s televíziou o divácku priazeň. Epický príbeh a veľkolepá výprava bola nakrútená pomocou tzv. anamorfotického obrazu, vďaka čomu filmári dosiahli dvakrát tak široký obraz. A k tomu potrebovali podobne nadrozmernú hudbu.  Našli ju v práci maďarského skladateľa Mikosa Rószu, ktorý v 50. rokoch emigroval do USA. Jeho priekopnícka práca na poli filmovej hudby je úzko spojená s produkčnou spoločnosťou MGM. Biblické motívy, monumentálne bitky, historické postavy či spiritualita – to boli ústredné hudobné témy, ktoré Rósza spracoval na poli verizmu. Film získal jedenásť oscarov, jedného z nich si prevzal aj samotný Mikos Rósza.

Ben Hur – trailer

Svoju popularitu obhájil americký herec Chuck Norris, ktorý kraľoval aj vo festivalovej sekcii Nostalgia: Príbehy z videokaziet. Film Delta Force zaujal stále aktuálnou tematikou boja proti terorizmu – spracovanú akčným, nekorektným a zjednodušeným spôsobom. O jeho kultový status sa postaral aj rovnomerný soundtrack Alana Silvestriho, ktorý nepoužil pri komponovaní ani jeden živý nástroj, všetko vznikalo cez syntetizátor. Ústredný motív v Amerike zľudovel a od roku 2000 ho začali používať v automobilových závodoch Indianapolis 500.

Delta Force – main theme

Výstavba priehrady Picachos na rieke Presidio mala zničujúci vplyv na mestečko San Marcos. Zároveň však ukázala nezlomnosť tamojších ľudí, teda vlastne iba troch rodín. Tie nepodľahli vyhrážkam ani hrozbám a vo svojej zaplavenej obci našli symbiózu s tamojšou prírodou a duševný pokoj. V tomto dokumente  sa hudbou stáva tečúca voda, kvapkanie dažďa, bečanie zvierat i sekanie dreva. Ľudská činnosť a prírodné živly vytvárajú „symfóniu pokory“. O zvukovú stopu sa v tomto výnimočnom mexickom dokumente Králi mesta duchov postaral Christian Giraud.

Los reyes del pueblo que no existe – trailer

Keď o našom bytí rozhoduje vyššia entita, osud alebo neznámy dobrodinec. Výnimočný iránsky film Streda 9. máj rozpráva príbeh o Jalalovi vyrovnávajúceho sa s rodinou tragédiou. Ten chce cez inzerát darovať nemalú finančnú hotovosť, namiesto toho však spôsobuje hystériu. Jalal preberá na svoje plecia plnú zodpovednosť, ktorá ho začne pohlcovať. Sugestívny snímok dokresľuje jemná poetika iránskeho skladateľa Karena Homayounfara.

Chaharshanbeh, 19 Ordibehesht – trailer

https://www.youtube.com/watch?v=AsYWiI8xeeU

Vizuálny experiment Lucifer nakrútil režisér Gusta Van den Berghe prostredníctvom prístroja Tondscope. Kruhová optika postupne odkrýva obraz Lucifera a jeho premenu na bytosť rozlišujúca medzi dobrom a zlom. Cudzinec vo svete naivity i prospechárstva je nositeľom polarity nášho sveta. Pre Bergeho hrdinov je visutý rebrík z neba, magnetofón v dedine aj samotný Lucifer vlastne tým jediným médiom so stvoriteľom. Strach z neznámeho však vyvoláva u miestnych úzkosť vyjadrenú obrazom aj zvukovou stopou prichádzajúcou akoby z neviditeľného tunela.

Lucifer – trailer

https://www.youtube.com/watch?v=Ap2-WHF-OXQ

Dve sté výročie Ľudovíta Štúra odhalilo množstvo zaujímavých faktov o živote tohto jazykovedca, politika, novinára, historika či pedagóga. Navyše sa Štúr stal atraktívnym pre mladú generáciu, majúcu doposiaľ informácie akurát tak o kodifikácii slovenčiny a nejasnom ľúbostnom pomere s Adelou Ostrolúckou. Tvorcom dokudrámy True Štúr oscilovanej na pomedzí hraného, dokumentárneho a animovaného filmu sa podarilo vyvrátiť mnohé mýty a zároveň pridať senciu tajomnosti. Hudbu do tejto snímky zložil Daniel Salontay. Využil pri tom celý svoj inštrumentálny archív počítajúc doň desiatky gitár, ukulele, okarínu či harmoniku a veľa hudby nahral aj na klavíri využívajúc pri tom experimentálne techniky hrania. Salontay chcel vytvoriť historizujúcu i súčasnú atmosféru, čo korešponduje s pohľadom samotných filmárov na Štúra.

True Štúr – teaser

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img