8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyMetalová „Copacabana“ rozprúdila gitarovú smršť - report
spot_img

Metalová „Copacabana“ rozprúdila gitarovú smršť – report

Trashfest Classics 2011 (Sepultura, Exodus, Destruction, Heathen) – 11.12.2011 – Bratislava, MMC klub

Konečne sa aj na Slovensku začali zastavovať putovné, metalovo rockové festivaly. Len prednedávnom zavítalo  NeckBreakersball s exkluzívnou dávkou kapiel Dark Tranquillity, či Eluveitie. Tento krát dotiahli organizátori z Obscure Thrashfest Classics s veľkými perlami.

Koncert, ktorý začal skôr než avizoval plagát sa držal zavedeného dramaturgického plánu a vyskytli sa iba mierne odchýlky.

Ako prvý začali americký Heathen. Spevák David White predviedol  najčistejší vokál zo všetkých prítomných kapiel. No predsa sa do syrového trashu hodil najmenej. Ostré gitary nezapadli k jeho čistému prejavu a naopak.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=IpGn72JT7kk&context=C38f5b4dADOEgsToPDskKRmsKXYMceXq94q2VbU6te‘]

Destruction ukázali, že sú typickým zástupcom nemeckej metalovej školy. Veľmi rýchle boli výmeny medzi oboma gitarami. Tým sa preslávili a tým inšpirovali ďalšie metalové kapely. Spoločné vokály boli plné totálnej deštrukcie. Typická bola aj výslovnosť, ktorou maskujú svoj nemecký prízvuk. Aj, keď angličtina je ich pódiovým jazykom, stále v nej zostávajú nemecké akcenty, čím nadväzujú na nemeckú metalovú školu, ktorá je tým známa.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=BpICbhNextY&context=C39cdd77ADOEgsToPDskIqDRYMlxC6kv4d5_ohW–S‘]

Destruction sa nikdy nevyužívali v zložitosti, ale viac v rýchlosti. Gitarové sóla sú vystavané na evolučnej výbušnosti. Svoju priamočiaru gitarovú agresiu predviedli aj v Bratislave. Pri pohľade na amerických Exodus bolo jasné, že žiadny oddych nečaká a bude sa pokračovať v nasadenom tempe. Pevné slovo mali obaja gitaristi. Gary Holt dodal dynamiku, ktorú pevne podporila basgitara Jacka Gibsona a Lee Altus, ktorý hráva aj v kapele Heathen pridal zase gitarové nápady. Aj, keď „hromotluk“ Rob Dukes nemá najvyššie spevácko hlasové ambície do hudby Exodusu skvele pasuje. Agresívnosť jeho hlasu viac pristane než zložité výškové hlasové fabulovanie.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=QUH7Q1lDzfg&feature=youtu.be‘]

            Exodus vydali minulý rok nahrávku, na ktorú sa našlo v česko slovenských serveroch viacero pripomienok a najväčšmi sa skloňovalo únava z materiálu. Začiatočná agresívna línia je poháňaná asertivitou, ktorá v sebe nesie veľkú šťavu, no ku koncu už ťažia iba z predchádzajúceho a dochádza im dych. Podobne pôsobili aj na koncerte v Bratislave. Perfektne vystavaný príchod bol dokorenený slovenskou fanúšikovskou vlajkou na chrbte speváka Roba. K tomu pribudli gladiátorské gitarové zápasy, no tie v druhej polke koncertu chladli a vyčerpávali sa. Vôbec to nevadilo, lebo tieto tri kapely spolu veľmi navnadili ľudí. Ťažko asi hovoriť o predkapelách, veďkaždá z nich dala metalu niečo zo seba.

            Legendárna Sepultura na ktorej však nestálo celé turné ukázala, že je vo vynikajúcej forme. Nástup stál na gitarovej gradácii a rytmickej sekcii. So spevákom Derrickom Greenom prišla aj charizma, ktorá Sepultura zo seba vyžaruje. Aj, keď kapela má svoj najväčší úspech za sebou, aj bez bratov Cavalerovcov má v sebe iskru a výbušnosť. Pridaná hodnota je v rytmoch. Kráľ bicích Eloy Casagrande v prechodoch a sóle predviedol obrovskú techniku hraničiacu s virtuozitou, ale majstrovsky udržal aj obyčajný rytmus. Basgitara Paula Jr. bola presná a dotvárala rytmickú presnosť. Gitara Andreasa Kissera nebola príliš sekano riffovitá rozhádzaná v kúskoch , ale pridávala dlhé gitarové vysoké tóny, ktoré zneli nad celou rytmikou. Hudobný svet Sepultury je pestrý. Len na koncerte, kde predviedli tvorbu prvej dekády bolo možno počuť od priamočiareho punku, cez hardcore, až po najviac skloňovaný trash metal.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=Tg5c2SD9rec&context=C3c27bb6ADOEgsToPDskJuzuxinjNJMLR-bmH8JbKa‘]

            Na záver pripravila Sepultura s hudobníkmi z ostatných kapiel menšiu bubenícku session. Derrick responzionálne predniesol rytmus, ktorý muzikanti napodobnili a ozdobovali.

Dôležitým spojítkom tohto turné bol fakt, že kapely hrali skladby zo svojich starých albumov. Sepultura tak nezaradila veľký hit Roots Bloody Roots, ktorý mohol vyvrcholiť koncert a mnoho fanúšikov na to čakalo.

No aj bez toho to  bol to príjemný výlet do minulosti, keď kapely, ako Sepultura, Exodus, či Destruction, priniesli  do metalového sveta patričnú agresiu, ktorá mu právom patrí..

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img