8.6 C
Slovakia
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyMladé slovenské talenty, svetová saxofonistka a bas z ktorého mrazí - report...
spot_img

Mladé slovenské talenty, svetová saxofonistka a bas z ktorého mrazí – report z BJD deň prvý

Bratislavské jazzové dni – 26.-28.2012 – Incheba – Bratislava 

Dlho očakávané Jazzové dni sa ešte viac otvorili širokej verejnosti. Tohtoročná dramaturgia myslela na všetkých. Nielen na priaznivcov dlhých inštrumentálnych plôch, ale aj na ľudí pre ktorých je inštrumentálna hudba abstraktnejšia. Už prvý deň sa skĺbili spev aj hudba a oba tábory tak mohli byť spokojní.

Bratislavské Jazzové dni otvoril víťaz minuloročnej talentovej súťaže –  skupina Fat Breakfast. Trio basgitara, gitara a bicie nástroje doplnil dychový nástroj. Zahrali vlastné kompozície s fusion presahom a miernym príklonom k alternatívnemu rocku. Ako prvý zahraničný hosť sa predstavila rakúska speváčka Simone Kopmajerová zo svojou skupinou. Bol z toho štandardný koncert s rôznorodým repertoárom. Simone je univerzálna speváčka, ktorej kontúry siahajú k  R&B, latino, popu a džezu. Predviedla vlastné kompozície a vlastné úpravy štandardov. Charizmatickejšie a aj istejšie pôsobila američanka, Grace Kelly. Skĺbila jemný vokálny prejav s mohutnou saxofónovou interpretáciou. Stále mladá no už teraz hviezdna Grace je pasovaná za nástupkyňu známej Candy Dulfer.

Zaujímavá dramaturgia tohtoročných BJD pôsobila kontrastne, ale inšpirujúco. Nežné ženské zamatové hlasy vystriedal hlboký bas Maria Biondiho. Farbou hlasu pripomenul Barryho Whita, či Lou Rawlsa.    Svojim hlasom kalkuloval s atmosférou skladieb.  Pri rýchlejších kompozíciach dychtivo posúval rytmickú a dychovú sekciu. V pomalých piesňach zas paralyzoval a spolu s nástrojmi vytvoril krásnu harmóniu tohto večera.

Na druhom pódiu sa v prvý deň BJD predstavil  Jerguš Oravec s ktorým prišiel bluesový závan. Aj z jeho koncertom  si mnohí povzdychli, že na budúci rok by mohol byť headliner z bluesovýho štýlu.  Fridge Aside zas demonštrovali, že medzi mladými muzikanti z džezového prostredia je veľký záujem o džez rock. A speváčka Petra Vlková zaspievala okrem vlastných skladieb aj džezové úpravy  Beatles a Queen.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img