8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodReportyModrý pondelok? Určite nie s Waltari
spot_img

Modrý pondelok? Určite nie s Waltari

Fínski crossoveroví pionieri Waltari okolo excentrického frontmana Kärtsyho Hatakku, si vyrazili na menšie české turné, kde sa tešia dlhodobej popularite s poslednou zastávkou v bratislavskom Randali. So sebou si vzali aj krajanov z výbornej, debutujúcej kapely Moon Shot a ako hosť sa predstavili domáci Castaway.

Priznám sa, tak výbornú úvodnú kapelu v ešte skorom večernom čase (19:20-19:50), som ešte nezažil. Napriek tomu, že som mal napočúvaný ich jediný výborný album Confession z roku 2021, prekvapili ma svojím nasadením, energiou a strhujúcou, hoci len krátkou polhodinovou šou.

Fínska formácia Moon Shot zložená z bývalých členov kapiel Disco Ensemble – gitarista Jussi Ylikoski a bubeník Mikko Hakila, ďalej Lapko, odkiaľ je spevák Ville Malja a v neposlednom rade legendárnej, žiaľ už neexistujúcej metalovej formácie Children of Bodom, kde pôsobil basgitarista Henkka Seppälä sa predstavila v excelentnej forme.

Kapele to skvele hralo a výbornú pódiovú prezentáciu predviedol spevák Ville disponujúci krásnym hlasom, ktorý je v podstate popový, alebo ako kapela uvádza na svojej webovej stránke, hrajú jednoducho rock pre 21.storočie. Čiže ide v podstate o pop-rock, ale pekelne dobre zahraný. Kiež by si ich album vypočulo čo najviac riaditeľov rádií a možno by prestali ničiť naše sluchy tou plochou a sterilnou produkciou bez duše.

Ako hosť večera bola organizátorom pozvaná domáca metalová, v podstate už stálica, Castaway, s výborným spevákom Mayom Petraninom a gitaristom Petrom Bulikom, ktorý mimochodom práve vydáva svoj sólový počin. Tradične dobré vystúpenie. Osobne v ich tvorbe skôr preferujem progresívnejšie piesne, ako tie staromilské, power metalové.

Waltari? Výborná šou a skvelý koncert. Pred časom kapela absolvovala zopár domácich koncertov vo Fínsku k 30. výročiu vydania ich druhého albumu Torcha!, na ktorých prehrali celý album. To sa samozrejme na bratislavskom koncerte neudialo, ale potešili nás prierezovým koncertným setlistom s dôrazom na posledný, ale už tri roky starý album Global Rock, z ktorého odznelo šesť piesní.

Došlo ale samozrejme aj na všetky veľké hity ako So Fine, Misty Man, Atmosfear a v prídavkoch tiež The Stage, či Far Away úplne na záver koncertu.

A Kärsty Hatakka? Neskutočný človek, skvelý zabávač, spevák, basgitarista, komik, herec, tanečník. A tie jeho pateticko-komické proklamácie medzi piesňami typu: „Rock n` Roll saved the world and politicians destroyed it !“. Svätá to pravda. Samozrejme našinec si spolu s ním nikdy nenechá ujsť príležitosť poriadne nahlas vyfakovať všetkých politikov. A tie grimasy čo hádzal. Absolútny koniec.

Vynikajúci koncertný večer a ako sa hovorí v našej malej metalovej komunitke, dobre sme si spolu zakrepčili.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img