8.6 C
Slovakia
sobota, 22 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyMorcheeba preukázala v Starej tržnici vyzretosť aj hravosť
spot_img

Morcheeba preukázala v Starej tržnici vyzretosť aj hravosť

IMG_8676

Do Bratislavy sa vrátila jedna z najpopulárnejších kapiel deväťdesiatych rokov. Pre britských hudobníkov nie je slovenské publikum neznámou esenciou. Vedia, že sú tu populárni a to aj napriek tomu, že už dlhšiu dobu o nich nebolo počuť. Jedna z najrešpektovanejších triphopových formácií predviedla milé vystúpenie, ktoré sa nikam neponáhľalo.

Pritom začiatok bol veľmi pestrý. Po psychedelickom – rozvláčnom úvode sa Stará tržnica ponárala do triphopových rytmoch a hudobníci iba postupne odtajovali svoje nálady. Siluety muzikantov, zahalené hustým dymom, sa čoraz viac dostávali do popredia a nevyhnutne tak musela prísť komunikácia s publikom. Tým však vymizla celá mysterióznosť a všetko sa so sploštilo do komornej a až príliš podobnej atmosféry. Našťastie príhovory od bezprostrednej Skye Edwards boli vskutku šarmantné, a vďaka nim si fanúšikovia mohli vytvoriť osobnejší vzťah s kapelou. Inak, táto černošská speváčka kedysi trpela veľkou koncertnou trémou. Preto kapela používala počas živých vystúpení toľko hmly a mala na čiernobielo osvietené pódium.  Rokmi však Skye sebavedomie narástlo a dnes už suverénnym spôsobom zvláda plnú sálu fanúšikov.

Morcheeba – Blood Like Lemonade

Morcheeba mala dlhý tvorivý blok, čo súviselo s rôznymi umeleckými rozkolmi v kapele: ako a kam vlastne smerovať. Táto hudobná rozpoltenosť medzi popom a triphopom je vlastne prítomná dodnes. No hudobníkom sa podarilo to zosúladiť a preniesť do živej podoby tak, aby boli spokojní aj tí čo s kapelou zostarli, ako aj tí, čo prišli iba zo zvedavosti na známe meno a hity. V období bez Skye kapela experimentovala s vokálmi, pretože sa snažili vymyslieť iný spôsob ako nahradiť nenahraditeľné. Nakoniec však zistili, že to týmto spôsobom nepôjde, ale mnohé veci z éry albumov The Antidote a Dive Depp implementovali aj do ich súčasného zvuku. Muzikanti dodnes najradšej spomínajú na debutovú nahrávku Who Can You Trust?. Je neuveriteľné, že táto doska bude za chvíľku oslavovať dvadsať rokov od svojho vydania. Vo svojej dobe bola sviežim zjavením. Priniesla netradičné spojenie akustického a elektronického zvuku a reunion soulového prejavu. A dodnes mnohí fanúšikovia spomínajú na provokatívne texty, ktoré vynikali dvojzmyselnosťou. „Cheb“ je stále neoddeliteľnou súčasťou imidžu Morcheeby, a ani v Bratislave nezabudli muzikanti pripomenúť svoju rekreačnú lásku k tejto rastlinke.

Morcheeba – Rome Wasn´t building one day

https://www.youtube.com/watch?v=7FmognvrztU

Morcheeba nie je kapelou jedného hitu. Skye aj zvyšok kapely si dávali dobrý pozor, aby po Rome was not building one day nahrali ďalšie silné pesničky. Podarilo sa, ale navždy im zostala povinnosť hrať túto skladbu. Fanúšikovia by im to asi neodpustili.  Koncert sa vďaka spojeniu neo soulu, triphopu a nadýchanému popu vyhol monotónnosti. Napriek tomu, že jeho začiatok sľuboval temnejší opar.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img