8.6 C
Slovakia
piatok, 19 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyMozaika parížskej nehy a divokosti interpretovaná v Bratislave
spot_img

Mozaika parížskej nehy a divokosti interpretovaná v Bratislave

IMG_9419Ospevovaná francúzska speváčka Isabelle Geffroy, ktorá je v umeleckom svete známa pod prezývkou ZAZ, prišla vo svojej dlho očakávanej slovenskej premiére. Nadchla a zároveň svojou tvorbou upozornila, že nie je kópiou Edith Piaf, ale modernou kozmopolitnou speváčkou.

Zaplnená bratislavská NTC Aegon Aréna bola najprv svedkom príjemných, no nijako zvlášť obohacujúcich vystúpení skupín Billy Barman a Lake Malawi. Ku koncu krátkych polhodinových setov aspoň nestihla vyprchať esencia banálneho popu. ZAZ svoj prvý slovenský koncert poňala veľkolepo, nadnesene sa však až priveľmi podobala svojej domovskej metropole – Parížu. Keď ako turista strávite v Paríži krátky víkend, všetky jeho atrakcie sa na vás zosypú a vy odchádzate s pocitom presýtenosti. Až po určitom čase začnete objavovať jeho krásne a tiché zákutia a vtedy nájdete jeho pravú bohémsku tvár. A podobne to je aj pri živom stretnutí s piesňami momentálne najslávnejšej francúzskej speváčky ZAZ.

ZAZ – live Bratislava 2014


 

V atmosférickej introdukcii sa objavilo už rokmi zabehnuté klišé šamanského bubnovania, ale vybudované napätie plynulo prešlo do speváčkinej najsvižnejšej skladby On Ira. Naplno sa v nej prejavila jej charakteristická spontánnosť a punkové korene, ktoré sa neustále vracajú ako ozvena nezabudnutej minulosti. ZAZ býva aj napriek svojej divokej povahe vždy elegantná, čo nepriamo súvisí aj s lingvistickými súvislosťami. Nie nadarmo sa zvykne o francúzštine hovoriť, ako o najviac erotickom jazyku na svete. Po celý ten čas hovorila ZAZ svojou rodnou rečou, a keďže Bratislava nie je kozmopolitným mestom, kde sa hravo dohovoríte dvomi jazykmi, hrozilo nebezpečenstvo vystavania bariéry medzi ňou a publikom.

ZAZ – On Ira

https://www.youtube.com/watch?v=mXlyDwywq3Q


 

Napriek tomu ľudia vycítili jej posolstvo a ona sa k nim ešte viac priblížila, keď uprostred koncertu lámanou slovenčinou prerozprávala bájku o kolibríkovi, v ktorej sa odzrkadlila pocta alžírskemu mysliteľovi Pierre Rabhimu.

ZAZ –  Belle live 2014


 

Francúzi vidia v ZAZ novodobú ikonu svojej národnej hudby a preto často o nej hovoria ako o nástupkyni Edith Piaf. No práve rozmanitosť (ktorú paradoxne kritici najviac chvália aj „hania“) ju od legendárneho „šansónového vrabčiaka“ najviac vzďaľuje. Kým Piaf hľadala v šansóne po celý život pestrosť, hoci sa nebránila ani ostatným žánrom, ZAZ loví v multižánrovosti. A keďže chcela na krátkej ploche dvojhodinového koncertu predstaviť hneď trojicu svojich inak rozdielnych nahrávok,  koncert strácal na dynamike.

ZAZ – Paris Sera Toujours Paris


 

Na druhej strane pôsobil hlasový prejav ZAZ kompaktne, k čomu jej dopomohla aj početná skupina, ktorá behom koncertu rozširovala a skracovala svoje obsadenie.  Napriek určitému príklonu ku kabaretu išlo o kvalitnú produkciu a vidieť naživo energickú a vášnivú ZAZ je predsa len splneným zážitkom pre mnohých ľudí.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img