8.6 C
Slovakia
utorok, 23 apríla, 2024
spot_img
ÚvodReportyNajvernejší z verných, aj takto charakterizoval beckovské publikum Müller a organizátori
spot_img

Najvernejší z verných, aj takto charakterizoval beckovské publikum Müller a organizátori

BS (6)

„Beckovské publikum = najlepšie publikum!“, tak komentovali organizátori 17.ročník Beckovských slávností po koncerte Richarda Müllera. Hoci jeho vystúpeniu predchádzalo zdĺhavé zvučenie, najznámejšie skladby odspievalo nadšené publikum za speváka.

Do Beckova sme prišli v sobotu 18. júla tesne pred piatou poobede. Na stagei sa chystali Fragile a Braňo Kostka práve signalizoval zvukárovi svoje požiadavky. Hoci s polhodinovým meškaním vokálna kapela tradične zožala u publika úspech. Na Považí majú svojich nadšencov – v Novom Meste nad Váhom hrali už niekoľko raz, a na jeseň prídu znova.

Horkýže Slíže vošli na pódium v sprievode letušky. Divákom dokonale vysvetlila, čo počas koncertu smú robiť, a čo nie. Auditórium si získala kapela touto scénkou už na začiatku, zovšadiaľ sa totiž ozýval rehot. Koncert zaujal evidentne všetky vekové kategórie. Bolo vtipné pozorovať mamu s dcérou, ako po sebe kričia „Horí ti mašťaľ!“. Na záver sa Beckov, kde sa dokonca nachádza kláštor rehoľných sestier, ukázal ako celkom liberálna obec. Viac ako osemtisícový dav pokrikoval „I am sorry, I am Lesbien!“.

Horkýže Slíže – L.A.G. song

Medzi návštevníkmi slávností sme si všimli skupinu mladých improvizujúcich muzikantov s gajdami, gitarou a tamburínou. Síce mierne splývali so šiatrami s varechami a cukrovou vatou, ale ako hudobná vložka počas prestávok okoloidúcich evidentne zaujali. Pristavovali sa a pospevovali s nimi.

I napriek tomu, že väčšina ročníkov z deväťdesiatych rokov pozná od Modusu len Sklíčka, Úsmev a pieseň Dievčatá, koncert Janka Lehotského a kapely skutočne príjemne prekvapil, a chytali sa aj mladší. Hoci si niektorí v prvých radoch už počas koncertu strážili „flek“ na Müllera, Modus a ich gitarista si podmanil aj ich. „Aby ste si nemysleli, že som už vybledol…“ prihovoril sa Janko Lehotský spoza klavíra publiku, a odohral svoju novú skladbu Z lepšej strany.

Modus – Z lepšej strany

Zlatý klinec programu – Richard Müller – vošiel na stage polhodinu pred polnocou za búrlivého jasotu a pokrikov „Rišooo“. I napriek problémom so zvučením odohral vynikajúci koncert. Návštevníci ho dokonca nenechali ani spievať. Úvod a refrén Cigaretky na dva ťahy spievali ľudia sami. Skromný Müller len chválil a bol ohromený. Počas sólových častí ostatných hudobníkov z kapely nezabudol viackrát pripomenúť ich mená. Veď aj komentáre, ktoré sa na sociálnych sieťach objavili po slávnostiach, potvrdili, že multiinštrumentalista Michal Žáček publikum zaujal na maximum. Ľudia na jeho sóla, ktoré prežíval naplno, pozerali so zatajeným dychom. Rovnako ako Richard Müller odchádzal z pódia, odchádzalo spokojné z jeho koncertu aj publikum.

Richard Müller – Cigaretka na dva ťahy

Hoci Beckovské slávnosti nemajú štatút festivalu, ročne trojdňový program  navštevuje čoraz viac nových i stálych návštevníkov. Veď len tento rok ich do Beckova prišlo viac ako osemtisíc. Organizátori to sami najlepšie pomenovali – „Najvernejší z verných“.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img