8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodReporty(Ne)klasická Apocalyptica rozpálila košický amfiteáter
spot_img

(Ne)klasická Apocalyptica rozpálila košický amfiteáter

autor: Patrik Šedo; interpret: Apocalyptica; 18.08.2019; Amfiteáter, Košice

Košice pravdepodobne v nedeľu 18teho augusta zažili jeden z najhorúcejších večerov posledného oficiálneho mesiaca leta. Nemohlo za to ale počasie, ktoré si na Košičanov sediacich na studených stoličkách pod holým nebom pripravilo sviežich 19 stupňov. Mohla za to štvorica Fínov, ktorí možno v tento večer okrem svojej výnimočnej tvorby priniesli aj trochu chladu svojej krásnej krajiny.

Nevedno, či chceli Košičanov nechať ešte viac vychladiť, alebo čakali len kým sa zotmie, pretože kapela pred amfiteáter predstúpila 45 minút po oficiálnom začatí programu. Takmer plný amfiteáter sa ale vôbec nehneval a všade ešte pred vystúpením vládla príjemná atmosféra očakávania.

Samotný príchod poslucháčov na amfiteáter pôsobil, akoby sa šlo na niečo veľmi, veľmi veľké. Amfiteáter je miesto schopné prijať veľké množstvá návštevníkov, a presne táto vlastnosť prišla vhod koncerte Apocalypticy.

Pre tých, ktorí nevedia o koho ide: Apocalyptica je fínska metalová kapela, ktorá namiesto gitár používa violončelá. Od roku 2005 ich zostavu doplnil bubeník Mikko Sirén, ktorý tým obohatil ich zvuk a otvoril im brány pre širšie publikum a tvorivejšie vystúpenia.

Na koncert Fínov čakali snáď všetky generácie a kultúry. Od bežných poslucháčov, cez metalistov, až po milovníkov vážnej a klasickej hudby. Dá sa povedať, že táto kapela svojou neobyčajnosťou tieto skupiny spája. Po trištvrťhodine čakania sa dav konečne dočkal a s veľkým hrmotom pred neho predstúpila očakávaná Apocalyptica. Koncert otvorila vlastnou strhujúcou skladbou Path.

Výber bol výborný, keďže hneď na úvod kapela predstavila svoju tvorbu. Ich momentálne turné je totiž pomenované „Apocalyptica plays Metallica“ a v tomto duchu sa aj nieslo. Väčšina piesní, ktoré hrali, boli asi najzaujímavejšími covermi pod slnkom – v našom prípade pod hviezdami. Ich debutový album z roku 1996 im otvoril brány do metalovej i klasickej verejnosti.

Tá dôležitejšia v tých časoch pre nich bola tá metalová, keďže ich prvý album venovali coverom Metallicy, ku ktorým sa Apocalyptica teraz vrátila. Samozrejme, je ľahké prísť k záveru, že aj tento fakt naplnil košický amfiteáter. Na tom samozrejme nie je nič zlé, sám som bol prekvapený, koľko fanúšikov Apocalypticy sa v metropole východu našlo.

Koncert to bol pomerne divoký – tak veľmi, ako to nemotorná povaha violončiel dovoľovala. Kapela si počas koncertu vyslúžila niekoľko standing ovations, a preto nepochybujem, že sa im toto vystúpenie vrylo do pamäti. Fíni medzi piesňami spomínali na ich minulý koncert na východe Slovenska (pozn. redakcie – Prešov) spred pár rokov, a hovorili aj o tom, že toto mesto má pre nich špeciálnu atmosféru. Nemal som im prečo neveriť, pretože prepojenie ich a publika bolo takmer hmatateľné.

Na záver kapela na chvíľu odišla, čím dav rozpumpovala a dav si vyslúžil encore v podobe ďalších dvoch výborných coverov Metallicy. Ak mám ich koncertu niečo vytknúť, bola to jeho dĺžka. Kapela prišla 45 minút po oznámenom čase začatia koncertu a končila v čase, ktorý bol tiež vopred dohodnutý. Aj keď publikum pôsobilo byť s vystúpením maximálne nadšené, nemyslím, že som bol jediný, komu koncert prišiel mierne krátky. Za hodinu a pol času toho Fíni stihli dosť, ale ešte by sme pár skladieb určite zvládli. Každopádne, Apocalyptica odohrala výborný koncert s výbornou atmosférou a zapojením publika.

Bolo krásne vidieť všetky rôzne tváre, kultúry a generácie, ktoré tento koncert spojil a dúfam, že sa Apocalyptica s podobne peknými dojmami do Košíc zase vráti.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img