8.6 C
Slovakia
streda, 17 júla, 2024
spot_img
ÚvodReportyObhliadnutie za Rockovou maturitou v kategórii Metal
spot_img

Obhliadnutie za Rockovou maturitou v kategórii Metal

autor: Martin Saksa; interpreti: Eufory, Ranná Nevoľnosť, Z3, As They Rise, Caliber X; 08.11.2019; MMC, Bratislava

Súťaž hudobných kapiel Rocková maturita mala v roku 2019 svoje tretie úspešné pokračovanie. Finále všetkých troch súťažných kategórií – POP, ROCK, METAL sa konalo v jeden deň, v piatok 8. novembra v bratislavskom Majestic Music Club-e.

Súťažná kategória – METAL bola prvá na rade, a tak ako v ďalších dvoch kategóriách sa v nej predstavilo 5 finálových kapiel z celého Slovenska. Každá skupina bola slovne ohodnotená (aj bodovo 0 – 10) odbornou porotou bezprostredne po svojom vystúpení a hlasovali aj zúčastnení diváci.

Najnevďačnejšia pozícia prvého vystupujúceho pripadla na skupinu Eufory z Turca a Žiliny, okolo bubeníčky Miriamy Hodoňovej. Spolu s jej bratom Štefanom na gitare sa snažia už od roku 2008 produkovať melodický heavy/power metal nemeckého strihu s anglickými textami. Spevák Ľuboš Senko má skvelý hlas a počas koncertov pôsobí doslova ako prototyp metalovej rockstar. Partiu dopĺňa basák Aďo Benca a ďalší gitarista Peter Drábik. Táto kapelka sa zúčastnila už na niekoľkých podobných súťažiach a zväčša s víťazným záverom. A stihli vydať už dva albumy. Prvý z roku 2015 Flying Island Eufory a zatiaľ posledný Higher and Higher z mája roku 2018, ktorého si váži aj kritika zo zahraničia. Moje ťažné kone súťaže.

Koncert a vlastne celý dlhý večer odpálili Eufory vo veľkom štýle. Na tom veľkom a krásnom pódiu, s tými svetlami, som mal miestami pocit, že sa mi to snáď sníva. Odznela trojica skladieb z posledného albumu – What a Shame!, Louder a Dancing Star.

Pre mňa osobne bezchybné vystúpenie za jedenásť z desiatich. Podobne na tom bola aj porota, ktorá len v dvoch prípadoch udelila iba 9 bodov. Kupodivu jedným z nich bol aj istý Roland Grapow. Žijúca legenda, bývalý gitarista Helloween a súčasný líder kapely Masterplan, ktorá bola hlavnou hviezdou afterpárty Rockovej maturity hneď na druhý deň v sobotu. Na záver, ako sa všetci zhodli a aj zhodneme, Eufory je hotová kapela a naša veľká pýcha.

Roland Grapow odovzdáva hlavnú cenu

Nasledovala Ranná nevoľnosť, našťastie len kapela s týmto názvom, hrajúca slušne znejúci metalcore s ľúbivými refrénmi a vysokým potenciálom získať hlavne mladšie metalové alebo rockové publikum, a to predovšetkým nežného pohlavia. Štyria chalani z Nitry majú na slovenské pomery a daný hudobný štýl pomerne dobré texty a parádne im to hrá, a to aj toho večera. Veľmi slušné vystúpenie, ktoré ocenila aj porota.

Ďalšia na rade bola bratislavská skupina s názvom Z3, ktorá sa prezentuje špinavým Rock and Rollom, a to špinavým až po uši. Trojica muzikantov vedená gitaristom a spevákom Martin Popperom sa s tým vôbec nemazala a hrnula do nás ten najpoctivejší rockec. V diváckom hlasovaní a pre porotu, outsider večera, ale nevadí, aj tak bol nárez.

Martin Popper zo skupiny Z3

Ako štvrtá vystúpila skupina As They Rise. Tá funguje od roku 2015 ako partia už skúsených hudobníkov z Nitry a prezentuje sa veľmi slušne zmáknutým melodickým death metalom šmrncnutým metalcorom. Prvého marca tohto roku vydali svoju deväť piesňovú štúdiovú prvotinu s názvom Reborn. Predvedené vystúpenie bolo výborné, čo ocenila aj porota a udelila im len o jeden bod menej ako Eufory.

Ako poslední sa predviedli progresívni metalisti s názvom Caliber X, ktorí majú na svojom konte už dva albumy (Samovrah – 2011 a Stroj času – 2015) a synovia Oravy majú zjavne veľmi dobre napočúvaných progresívno metalových titánov z Dream Theater. Veľká odvaha robiť takto komplikovanú hudbu, a to ešte so slovenskými textami, ale podarilo sa. Neznie to gýčovito a okrem toho sú to naozaj páni muzikanti, len spevák by mal ešte na sebe trošku popracovať. Teším sa na ich nový album. Porota chválila a pridávam sa tiež.

As They Rise
 
Hlasovaním odbornej poroty vyhralo síce Eufory, ale vďaka hlasovaniu divákov si celkové prvenstvo za tento ročník odniesli chlapci z As They Rise. Gratulujeme. Celkovo to bol skvelý večer a veľká vďaka zúčastneným kapelám a samozrejme organizátorom za toto milé podujatie. Večer, ktorý ma utvrdil v tom, že slovenská metalová scéna stále žije, je kvalitná a úžasne variabilná, tak akou metalová hudba naozaj je a má byť. A aby sme nemali v tých metalových štýloch mišmaš, tak v ten piatkový večer sa v MMC na jednom pódiu v podstate stretli slovenské kapely: Helloween, Parkway Drive, Motörhead, Thy Art Is Murder a Dream Theater.
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img