8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyOslava narodenín bez oslávenca: Ursiny 70
spot_img

Oslava narodenín bez oslávenca: Ursiny 70

Pred 70 rokmi sa narodil veľký bigbítový a artrockový hudobník, ktorý sa už svojho jubilea síce nedožil, no jeho rukopis pokračuje v jeho synovi a mladých hudobníkoch, ktorí sa včera 4. októbra predstavili na koncerte Ursiny 70.

Do vypredanej sály MMC prišlo včera (síce s 20 minútovým meškaním) na úvod Moyzesovo kvarteto a odohralo s precíznou virtuozitou prvé tri skladby. Celá sála stíchla a počúvala Apple Tree in Winter, Vodnú Vežu a pieseň Pod hladinou, ktorú zaspievala mladučká talentovaná speváčka Sisa Féherová. Text prvej skladby napísal Juraj Lihosit a textárom ďalších piesní je Dežov dlhoročný priateľ a textár Ivan Štrpka.

Pred ďalším blokom piesní prišiel moderátor večera Ludwig Bagin spolu s hlavou projektu úpravy Dežových piesní pre sláčikové nástroje Dušanom Lančaričom. Spomenuli, že tento projekt vznikol už pred 17 rokmi. V druhom bloku nám Talent TransportDorota Nvotová spolu s Kubom Ursinym predviedli skladby z nikdy neuvedeného muzikálu Deža Ursinyho Peter a Lucia. Hudobníci na pódiu používali rôzne nástroje ako napríklad Dorota Nvotová, ktorá raz sedela za klavírom, potom spievala a nakoniec hrala aj na saxofóne. Spolu s Vladislavom Šarišským sa v klávesoch úžasne dopĺňali.

Pred poslednou časťou koncertu sa na pódiu spolu s moderátorom večera zjavil dlhoročný textár piesní Ivan Štrpka, ktorý bol spolu s Dežom Ursínym prirovnávaný k najznámejším hudobným „dvojičkám“. Jeho meno bolo na obaloch platní písané rovnakým písmom ako Dežovo. Ako sám hovoril, nepísal ľahkú poéziu, nedodržiaval počet slabík, ale to Deža ešte viac motivovalo. Po rozhovore nastúpila na pódium znovuzrodená kapela Provisorium, kde na Dežovej gitare hral Vlado Nosáľ a za klávesy sa posadil Valér Miko. Pri mikrofóne sa okrem Kuba Ursinyho vystriedalo viacero hostí ako Sisa Féherová, Kamil Mikulčík, Tomáš Sloboda a mladunká saxofonistka Lenka Molčányiová, bez ktorej by sme z piesne Modrý vrch nemali taký silný zážitok.

Dežo Ursiny – Tebe

Koncert sa niesol v duchu spomienky na tohto talentovaného skladateľa a hudobníka. Hoci bolo občas publikum drzé, keď si počas vystúpenia hostí pýtali radšej Kuba. Ja som sa nechala unášať precíznou hrou úžasných hudobníkov a veľavravnou poéziou Ivana Štrpku. Môžeme byť vďační zato, že sú tu ľudia, ktorí chcú pokračovať v jeho odkaze a sprostredkúvajú nám každý rok tých najtalentovanejších súčasných hudobníkov.

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img