8.6 C
Slovakia
utorok, 5 marca, 2024
spot_img
ÚvodReportyPeter Lipa - to je dobré meno

Peter Lipa – to je dobré meno

autor: Matej Feldbauer; autor fotografié: Ctibor Bachratý; interpret: Peter Lipa Band; Mattia Boyz; 29.04.2019; Ateliér Babylon, Bratislava

Pondelkový dážď určite prospel bratislavským lipám. A krstu tiež neuškodil. Síce ma zarazilo, keď som o desať osem v mekáči zbadal jeho dvojníka. Nie preto, že by som mu nedoprial výživnú stravu. Skôr kvôli sebe. Veľmi som zneistel a začal som loviť v pamäti, na kedy sa toto podujatie presúvalo. Z dvadsiateho deviateho na tridsiateho? Či naopak?

Peter Lipa mal prvé slovo koncertu. Veľmi nonšalantne privítal divákov ako konferencier večera. Sám sa, slovami Milana Lasicu, prirovnal k podprsenke a uviedol predkapelu Mattia Boyzz. Bolo pre mňa prekvapením, že sa na Slovensku venuje jazzu aj niekto iný ako Peter Lipa a Sisa Michalidesová. Samozrejme, viem, že je ich viac, ale prišlo mi to ako vhodný vtip.

Vekový priemer kapely Mattia Boyzz je podľa mňa prekvapením aj pre samotných členov. Ich existencia siaha až do obdobia spred desiatich mesiacov, kedy vznikli. Ako predskokani zahrali niečo vyše dvadsiatich minút, počas ktorých ukázali, že stoja s Peter Lipa Band na rovnakom javisku oprávnene. Svojou autorskou tvorbou navnadili divákov na ďalšie dianie. Ich krátka “jamka” nám stihla vyvrátiť muzikantské fakty ako napríklad, že bubeník môže napísať skladbu a kapela ju aj s radosťou zahrá, čo nie je častý úkaz.

Mattia Müller feat. Peter Lipa – Starý vlk

 

Po odchode Mattia Chlapcovv nastala pauza. Po nej už na stage vybehli Peter Lipa Band v zložení Peter Lipa, Peter Lipa Jr. (klávesy), Michal Fedor (bicie), Michal Šimko (basgitara) a Radovan Tariška (saxofón). Spolu odštartovali akt krstenia piesňou Just the two of us od Grovera Washingtona Jr. Bola to zároveň jediná zo svetového repertoáru, ktorá v ten večer zaznela. Pokým neprišla krstná mama albumu Masumi Ormandi.

Japonská jazzová speváčka prišla, povedala čo-to o sebe, sypaným čajom pokrstila nosič Dobré meno a zaspievala zopár piesní. Jednou z nich bol aj duet s Petrom Lipom It had to be you. Peter Lipa a Masumi Ormandi sú niečo ako študenti na výmennom pobyte. Masumi raz prišla na Slovensko, pán Lipa ju pohostil a privítal na svojich koncertoch. Potom zase naopak, Lipa v Japonsku. Teraz sú opäť na Slovensku a, nechcem nič vravieť, ale na rade je Masumi.

Peter Lipa – Motýľ

Ešte pred samotným krstom prebehla premiéra videoklipu k novej piesni Motýľ. Text k nej napísal Milan Lasica a tak sa ani tí najskalnejší fanúšikovia nemusia báť, že časy Lipa spieva Lasicu sú nenávratne preč.

K niekoľkým skladbám sa pridali aj Tariškovi študenti – saxofonisti a tak im s viacerými dychmi pridali tzv. „grády”. Peter Lipa Band ukončili koncert vlastnou verziou Filipových sťahovavých vtákov. Saxofonista, ktorý celý repertoár sprevádzal svojimi sólami, sa až v tejto záverečnej priznal k tomu, čo v ňom naozaj je. Tým vyprovokoval aj bubeníka Michala Fedora k viac minútovej ukážke svojich zručností s paličkami a samotný jazz odchádzal z Ateliéru Babylon hrdý na svoje deti.

Celý čas na javisko svietila odtieňom priam až nebeská farba, čo umocňovalo dojem akéhosi pomyselného jazzového neba, v ktorom sme sa všetci aspoň na tých pár hodín ocitli. A možno je to celé len prifarbené, pretože ako medzi pesničkami stihol poznamenať samotný frontman kapely: „Čím viac pijete, tým lepšie hráme.”

spot_img
spot_img
spot_img