8.6 C
Slovakia
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img
ÚvodReporty"Podvratníci" s punkovým pesničkárom v Bratislave - report
spot_img

„Podvratníci“ s punkovým pesničkárom v Bratislave – report

122 rokov. Presne toľko majú dokopy dvaja charizmatickí punkoví speváci a hudobníci, ktorí spolu prišli do Bratislavy. Sú dôkazom, že punk neumiera ani v hudobnom prejave ani v ideáloch. Dokazujú, že punk nie je záležitosťou iba mladých ľudí, ale že s punk rockom sa dá aj zostarnúť. A, že dávno neplatí známe heslo Johnna Lennona never nikomu nad tridsať.

Prvá kapela večera Lord Alex z Bratislavy má tiež bohatú minulosť so stovkou odohratých koncertov. Veď prvé demo vydali rok pred nežnou revolúciou. Spevák a líder kapely Veslo sa nechal v posledných rokoch obklopiť mladými muzikantmi a tvorba kapely dostala nový nádych. Okrem skladieb z nového albumu spred dvoch rokov hrali aj známe hity, ako „Televízna rodina“, alebo vypalovačku slovenského punku „Ryby“ (túto skladbu má vo svojom repertoári kapela Ex – Tip). Najväčším prekvapením bolo spoločné vystúpenie s pesničkárom TV. Smithom, rodeným Tim Smithom. Spolu zahrali legendárnu, ponurú skladbu „Gary Gilmore´s Eyes“. Text skladby má neskutočne silný náboj. Pojednáva o kultovom, mäsovom vrahovi, ktorému po smrti amputujú oči a dajú ich nič netušiacej dievčine. Tá potom zažije pohľad na život očami vraha.

Skladbu od skupiny Adverts, ktorej TV. Smith bol súčasťou, už na svojom nasledujúcom sólovom koncerte nezahral. Väčšina ľudí si myslela, že Smith zahrá s kapelou, ale tí čo dlhšie sledujú aktivity tohto punkového pesničkára vedeli, že vystúpi sólo. Sprievodnú kapelu využíva iba na štúdiových nahrávkach. No napriek absencii basy, bicích nástrojov, či druhého spevu mali jeho autorské pesničky naživo veľký punkový náboj. Mnoho mladých skupín, ani v trojici, či štvorici nedokáže vytvoriť toľko energie a punkového priestoru. Smith je veľmi tvorivý človek. Minulý rok nahral album, na ktorom ukázal, že má stále veľa sviežich nápadov. Aj, keď je stále v punkovom rozpoložení na albume sa objavili skladby, kde jeho gitarová hra pripomenula legendárnu inštrumentálnu rockovú skupinu The Shadows (neskôr sprievodnú kapelu Cluffa Richardsa). V Bratislave zahral skoro hodinu a v skladbách striedal akordické postupy so silovými akordmi. Občas bolo počuť náznak country, či rock and rollu ktorým je ovplyvnený.

Vrchol večera ponúkla U. K. Subs, ktorá je vnímaná, ako čisto krvná punková klasika. Ich skladby pozná staršia aj mladá generácia. Piesne známe z výberoviek majú dynamický spád a plná sála sa nemohla iba nečinne prizerať. Koncerty „Podvratníkov“ sú obľúbené hlavne kvôli svojej dynamike. Ani po toľkých rokoch strávených na punkovej scéne Charlieho neopúšťa entuziazmus. Opúšťajú ho však spoluhráči. Len bubeníkov sa okolo neho premlelo vyše tridsať. Charlie sa preto obklopuje čoraz mladšími spoluhráčmi.

V Bratislave sa s ním predstavil japonský gitarista Jet Storm,  bubeník Jamie Oliver a basgitarista Alvin Gibbs. Ten sa k Charliemu vracia periodicky (pôsobil v U.K. Subs v rokoch 1980 – 1983; 1988; 1999 – 2002 a od roku 2003 až do súčasnosti). Je tiež zaujímavé, že na rozdiel od iných hudobníkov Charlie Harper je dodnes v kontakte so svojimi bývalými spoluhráčmi.

Gitarista Jet, už imidžom ukázal, že má väčšie vnímanie pre rock and roll a preto aj jeho hra jeho gitara bola viac rocková. Charlie zas inklinuje k spojeniu bluesu s punk rockom. Ale hudba U.K. Subs je ovplyvnená aj metalom. Aj preto majú veľmi rôznorodé publikum. Kapela v Bratislave prešla jednotlivými obdobiami a rôzne skladby poukázali na vývoj v tvorbe. U. K. Subs zahrali vyše hodinu aj pol. Už od začiatku bol zvuk príliš nahlas. Aj, keď sa hovorí, že punk má byť hlučný, mix zvuk jednotlivé nástroje „pochoval“ do celku, bez výraznejšej línie.

Po koncerte napadla mnohých ešte jedna otázka – Dokedy vydržia? Kým bude pri kormidle Charlie Harper, vyhorenie u U.K. Subs nehrozí.  Mnoho muzikantov by po náročnom koncerte, čo najradšej utieklo do pohodlia backstagu, či hotelu. Ale Charlie zostal aj po koncerte v klube.  Ešte dlho za ním chodili ľudia prosiac o spoločnú fotku, autogram, alebo len tak s chuťou pokecať. Všetkým vyhovel.

 

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img